KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Kent futbolu Körfez’de tartışıldı
Kent futbolu Körfez’de tartışıldı
Körfez FK
12 Aralık 2012 Çarşamba 13:59
  • 1598
  • 10

Kent futbolu Körfez’de tartışıldı

Kocaeli futbolu Körfez’de masaya yatırıldı. Metin Özkan’ın girişimleri ile Körfez Belediyesi Kültür Merkezi’inde gerçekleşen “Kocaeli Futbolu Masaya Yatırılıyor” konulu panele gösterilen ilgi memnuniyet vericiydi

SEÇKİN DAVETLİ GRUBU 

Kocaeli futbolunda gelinen noktayı değerlendirmek ve kent futbolunun düşen seviyesini yukarıya çıkarmak adına fikir üretilmesi için organize edilen “Kocaeli Futbolu Masaya Yatırılıyor” konulu panel  Körfez Belediyesi Kültür Merkezi`nde gerçekleştirildi. Panele Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Gençlik Geliştirme ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, Körfez Belediyesi Başkan Yardımcısı Musa Yüksel, MHK Eski Başkanı Mustafa Çulcu, KASKF Başkanı Murat Aydın ve KASKF yönetim kurulu, TÜFAD Kocaeli Şube Başkanı Remzi Demirer ve Derneği yönetim kurulu üyeleri, Futbol İl Temsilcisi Mitat Ağa, Saha Komiserleri Derneği Başkanı Süleyman Karadaş ve derneğin yönetim kurulu üyeleri, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Cem Çetin, Kocaelisporlu Futbolcular Derneği üyesi Hayri Kara, Körfez FK Başkanı Cenk Karaloğlu, İzmit Belediyespor Teknik Direktörü Ramiz Soydaş, yardımcı antrenör Fikret Özcan, Körfez FK Alt Yapı Koordinatörü Necip Öztaş, Gölcükspor Genel Kaptanı Adem Ellibeş, Gölcükspor Teknik Direktörü Ahmet Şinasi Aydın, Kocaelispor yardımcı antrenörleri Veli Akbaş ve Miraç Şen, Kocaelispor Eski Teknik Direktörlerinden Erhan Arslan, Körfez FK`lı futbolcular Serdar Topraktepe, Gökhan Meral, Serkan Demirol, Uğur Daşdemir, Emre Pehlivan, Mehmet Albayrak ve Yasin Yener, Derince Belediyesporlu eski futbolculardan Mehmet Akdemir, çok sayıda antrenör, kulüp başkanı, kulüp yöneticisi, spor adamı, spor müdürü ve basın mensubu katıldı.  
 

 “KOCAELİSPORLUYUM DEMEYE UTANIYORUZ”
Kocaelispor`un efsane futbolcularından spor yazarı ve yorumcu Hayri Kara panelde ilk sözü alan konuşmacıydı. Kara bu kentte Kocaelisporluyum demeye utanılacak bir noktaya gelindiğinin altını çizdi ve “Çok gerekli, hatta geç kalınmış bir toplantıydı. Bu gün bizi bu ortamda buluşturanlara teşekkür ediyorum. İnanın ki hangi takımlısın?- sorusuna -Kocaelisporluyum- demekten utanır bir duruma geldik. Ama Ferruh Duygu zamanında çok güçlü bir birliktelik vardı. Saygı ve sevgi içinde hareket ediliyordu. Dışarıdan kimseyi getirmeden Kocaelispor`un nasıl başarılı olabileceğini gördük. Şu çok önemli. Eğer biz bir adım ileriye gitmek istiyorsak özümüze dönmek zorundayız. Kurtuluş alt yapıdadır. Ancak alt yapıya değer vermiyoruz. Geçen günlerde 6 hoca alt yapıdan ayrıldı, kalan bir hocanın gitmesi için kuyusu kazılıyor. Biz bunlarla uğraşırken bu kentte yetişen genç yeteneklerimizi 3 büyükler alıyor, Bursa alıyor. Darıca örneğimiz var. Oradaki başarı, sağlam bir yapıda çalışmaktan geçiyor. Kulüplerimiz öncelikle belli bir sistemde yönetilmeli. Aksi takdirde daha çok dizimizi döveriz” şeklinde konuştu. 
 

 “BU KENTTE YETİŞEN BU KENTE HİZMET ETMELİ”
Konuşma sırası KASKF Başkanı Murat Aydın`a geldi. Aydın, amatör takımlarda yetişen sporcuların kendi ilimizin profesyonel takımlara kazandırılmasının gerekliliği üzerinde durdu ve “Bizim genç sporcu nüfusumuz bile Sakarya`nın toplam sporcu sayısından fazla. Haliyle ciddi anlamda futbolcu üreten bir kentiz. Peki, bu kentin amatör takımında yetişen kaç sporcu ilimiz profesyonel takımlarına kazandırılıyor. Öncelikle bu konuya eğilmek, kulüplerimizin bu konuda adımlar atmasını takip etmeliyiz. 60.000 sporcuya sahibiz. Tabii ki sayımızı arttırmak zorundayız. TFF Bölge koordinatörlüğünde %40 Sakarya patentli insan görev alıyor. Onlar gerekli yerlere antrenör ya da futbolcu kazandırma noktasında Kocaeli`ni pek önemsemiyor. Kendilerini önemsiyor. Bölge müdürlüğünü bu kente alırsak, başarılı olan sporcu ya da antrenörlerimize çok daha fazla yardımcı olabilir, bu anlamda futbolumuzun gerek kalite seviyesini gerekse itibar seviyesini daha fazla arttırabiliriz. 
 

PEHLİVAN GEÇ KALDI
Belediye başkanları toplantısı nedeni ile panele yaklaşık 1 saat gecikmeli katılmak zorunda kalan Pehlivan birlik içerisinde görev almamız gerektiği üzerinde durdu ve Kocaeli Üniversitesi`nin kendileri için önemli bir merkez olduğunu, kentimizin bu kurumu kullanmadığını belirtti. 100 trilyon borçlu bir Kocaelispor`un kurtulması için kendisine proje ile gelindiğini belirten Pehlivan “Benim haddime mi, Kocaelispor`un varlığını hiçe saymak. Bana bir öneri ile gelindi, biz de iyi niyetle çalışmaya gayret ettik. Bu sezon Körfez kulübümüz belki en alt sırada olabilir ama kesinlikle üst sıralara geleceğimizden hiçbir kuşkum yok.” dedi. Pehlivan ayrıca amatör takımlardan kendi akademi ligindeki takımlarına oyuncu alırken zorluk çektiklerini, hatta bu kulüplerden basında “Bizden futbolcu alıyorlar, karşılığında para vermiyorlar” şeklinde yaptırılan haberlerin kendisini üzdüğünü ifade etti ve “3 büyüklerin oynadığı akademi liglerinde boy gösterecek olan sporcuyu kulüpten isterken bizi basına haber yapıyorlar ve bizim bu futbolcular için neden para vermediğimizi söylüyorlar. Demek ki bu suç oldu. İyi de bir futbolcunun eline böyle bir şans gelmiş ancak sen bu şekilde onun akademi liginde oynamasına engel oluyorsun. Böyle bir şey olabilir mi? Profesyonel alt yapı rekabetine girmeyen sporcu nasıl gelişecek, kentine nasıl faydalı olacak ” diye konuştu. 
 
 
MUSTAFA ÇULCU: KURUMSALLAŞMA ŞART
Merkez Hakem Komitesi Eski Başkanı Mustafa Çulcu da konuşması ile dikkat çekti. Bu kentin kendisine MHK Başkanlığı hediye ettiğini ifade eden Çulcu, Kocaeli`nin Bursa`yı model olarak almasını, yeni yapılacak stat için ise, stadın, insanların bir gününü geçirebileceği bir cazibe merkezi olması gerektiğini, bu anlamda Kocaelispor`un çok iyi gelirlere sahip olabileceğini belirtti. Çulcu ayrıca şu görüşlere de yer verdi. “Bir kulübün başarılı olabilmesi için kurumsallaşmayı oturtması lazım. Bunu başaramadığı takdirde kulüplerimizin başarılı olması mümkün olmaz. Bu gün Türkiye`deki profesyonel takımların birçoğu yerel belediyelerin desteği ile liglerde yer alıyor. Ne yazık ki bu kentin dinamikleri kulüplere yeteri kadar destek sağlamıyor. Samimi insanların sayısı çok az. Dediğim gibi, yerel belediyeler öncü olmalı, güvenilir insanlara kulüplerini emanet etmeli, samimi olmalı ve kurumsal bir yapı kurmalı” diye konuştu. 
 

CEM ÇETİN: GÖNLÜMÜZ SİZİNLE
Kocaeli Üniversitesi adına panele konuşmacı olarak konuk olan Yardımcı Doçent Doktor Cem Çetin, Kocaeli Üniversite`sini de panelde düşünen organizasyon sorumlularına teşekkür ederek cümlelerine başladı. Üniversite kapılarının, gerek profesyonel takımlara, gerekse amatör takımlara her zaman açık olduğunu ifade eden Çetin, kulüplerin kendi yağı ile kavrulan bir mekanizma haline getirilmesinin gerekliliği üzerinde durdu. Çetin ayrıca “Ülkemizdeki profesyonel takım sayısında Avrupa`da 3.`yüz. İlk iki sırayı İngiltere ve Almanya alıyor. Bu tip ülkelerdeki futbol anlayışı öncelikle oyundan zevk almaktır. Bu zevk için haftada en düşük 50 euro yani 130 lira bilet parası veriyor. Bizde ise 5 liralık bileti alırken bile iki kere düşünüyoruz.  Sen para vermezsen, o vermezse, bu vermezse, hep yerel kurumlara yüklenirsen bu iş bir gün patlar. Ayrıca ailelere de sporcu yetişmesinde büyük görevler düşüyor. Bu kente yararlı bireyler kazandırmak için, spor alt yapısından önce ailenin de çocuğuna en iyi alt yapıyı vermesi gerekir” şeklinde konuştu. Çetin, konuşmasının ardından uzun süre alkışlandı. 
 

DEMİRER: KENDİMİZİ SORGULAYALIM
TÜFAD Kocaeli Şube Başkanı Remzi Demirer kentimizde stat sayılarımızın yetersizliği üzerinde durdu. Demirer “Dün Mitat kardeşimi aradım. Ona kaç tane maç oynanan stadımız olduğunu sordum. 24 tane dedi. Gebze`de 13 takım 1 statta çalışıyor. Koca Başiskele`de bir tane bile stat yok. Hatta antrenman yapabilecek bile adam gibi bir yer yok. Karamürsel`de herkes kavgalı zaten. Beni antrenörüm arıyor –Çalışamıyoruz- diyor. Sakarya`nın sporcu nüfusu bizden az ancak adamların 40 tane maç statları var. Kimse kimseyi kandırmasın. Öyle yarı sahayı böl, antrenman yeri için kavga et, sonra da bu kentten sen futbolcu bekle. Kulüp yönetmesini de bilmiyoruz. Eğer yöneticiler kulüpleri, kendi işletmelerini yönettiği gibi yönetmez, titiz davranmazsa bir adım öne gidemeyiz. Birbirimizle geçinemiyoruz. Dünya`nın en zor şeyi birlikte hareket etmektir. Evet, zor ama bunu yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.
 

ÇİNTİMAR “BENİM İÇİN DE ÇOK FAYDALI OLDU”
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar konuşmalar esnasında bol bol not tuttuğunu ve panelin kendisi için çok faydalı geçtiğini ifade etti. Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu ise bu kentin, her şeyin altından kalkacak güçte olduğunu belirtti ve sorunlar karşısında güçlü durarak, sağduyulu ve bilinçli hareket ederek engellerin aşılabileceğini belirtti. 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ