KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
1 milyon dolarlık banknotla yakalandı
1 milyon dolarlık banknotla yakalandı
Polis-Adliye
07 Ekim 2010 Perşembe 11:20
  • 9532
  • 5

1 milyon dolarlık banknotla yakalandı

Dünyada sayılı olarak basılan ve ‘zenginler kulübüne giriş bileti’ olarak bilinen bir milyon dolarlık banknotu jandarmaya satmaya kalktı

Koleksiyoncuların tutkusu olan ve dünyada sayılı olarak basılan 1 milyon dolarlık banknotu satmak isteyen bir kişi jandarmaya suçüstü yakalandı. Amerika`da üretilen ve ‘zenginler kulübüne giriş bileti` olarak bilinen banknotu jandarma film gibi bir operasyonla ele geçirdi. 40 yaşındaki N.V. isimli şahsın banknotu satmak istediği ihbarını alan jandarma ekipleri operasyon için düğmeye bastı.
 

300 BİN DOLARA
Alıcı kılığına girerek N.V. ile pazarlık yapan jandarma, banknot için 300 bin dolara anlaştı. Buluşma adresi olarak KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi`nin otobüs duraklarını belirleyen jandarma, satıcıyı burada suçüstü yakaladı. Gözaltına alınan zanlının üzerinden çıkan banknotun 1988 yılına ait olarak üretilmiş sertifikası da ele geçirildi.
 

ADI AÇIKLANMIYOR
Ekipler tarafından adı sır gibi saklanan zanlı sorgulanmak üzere karakola getirildi. N.V.`nin burada yapılan ilk sorgusunda 1 milyon dolarlık banknotun yardım karşılığında tanımadığı bir kişi tarafından kendisine hediye olarak verildiğini söylediği iddia edildi. Jandarma ekipleri şimdi Merkez Bankası`na gönderdiği banknot hakkında rapor bekliyor Gelecek rapora göre zanlı hakkında karar verilecek.


BANKNOTUN ÖZELLİĞİ
Banknot kesinlikle gerçek para yerine geçmiyor ancak yine de büyük değer taşıyor. Üzerinde yazdığı gibi 1 milyon dolar etmese bile koleksiyoncular arasında yüzbinlerce dolara el değiştiriyor. Banknot, Uluslararası Milyonlerler Birliği tarafından Amerikan rüyasının bir sembolü olarak üretildi. Paranın şekli Amerikan halkına sorularak belirlendi. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ