KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Sendikalar 1 Mayıs için 'Taksim' dedi
Sendikalar 1 Mayıs için 'Taksim' dedi
Güncel
06 Nisan 2010 Salı 14:47
  • 904
  • 0

Sendikalar 1 Mayıs için 'Taksim' dedi

Sendikalar bu yıl 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararı aldıklarını açıkladı.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK, MEMUR-SEN, KAMU-SEN, KESK genel başkanlarının Türk-İş Genel Merkezinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'nın 2010 yılı kutlamalarına ilişkin yaptıkları toplantıda alınan kararları açıkladı.

Konfederasyonların 1 Mayıs kutlamalarının ortak yapılması yönünde görüş birliği içinde olduklarını belirten Kumlu, ''Konfederasyonlarımız iş güvencesi, insanca ve özgürce bir yaşam için eşitlik, adalet ve demokrasi için 1 Mayıs'ta alanlarda olma kararı almıştır'' diye konuştu. Kumlu, şöyle devam etti:

''Konfederasyonlarımız 1 Mayıs kutlamalarında 'Taksim Meydanı' tartışmalarının artık geride bırakılmasını istemekte, bunun yolunun da Taksim Meydanı'nın kutlamalara açılmasından geçtiğini düşünmektedir. Konfederasyonlarımız bu anlayışla 1 Mayıs 2010'u İstanbul Taksim Meydanı'nda kutlamaya karar vermiştir. Bunun için yetkililer nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

Konfederasyonlarımız 1 Mayıs'ın İstanbul'un dışındaki belirlenecek illerde de ortak kutlanması kararı almıştır. Kutlama çalışmaları konfederasyon temsilcilerinden oluşan bir kutlama komitesi tarafından yapılacak ve bu komite 1 Mayıs'ın dünyadaki geleneğine uygun bir şekilde kutlanabilmesi için içerik ve teknik olarak her türlü ayrıntıyı belirleyecek ve ilgili kararları alacaktır.''

Kumlu, bir gazetecinin kutlamaların Taksim Meydanı'nda gerçekleşmesi için neler yapacaklarını sorması üzerine, ilgililerle görüşüp kararlarını paylaşacaklarını belirtti.

''Kutlamalara tüm sivil toplum kuruluşları da katılacak mı?'' şeklindeki soruya da Kumlu, kararın altı konfederasyon tarafından alındığını, Kutlama Komitesi'nin yapacağı çalışmaların ardından diğer meslek örgütlerine de çağrıda bulunacaklarını kaydetti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ