KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Bir yılda 13 trilyon borç ödedik
Bir yılda 13 trilyon borç ödedik
Güncel
08 Nisan 2010 Perşembe 16:30
  • 2329
  • 5

Bir yılda 13 trilyon borç ödedik

Başkan Doğan, 1 yılda işçi alacakları da dahil toplam 13 trilyon borç ödediklerini belirterek, borçsuz, hizmetleriyle öne çıkmış bir belediye olarak iz bırakmak istediklerini söyledi

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, 29 Mart yerel seçimlerinin ardından geçen bir yılın değerlendirmesini gerçekleştirdi. Leyla Atakan Kültür Merkezi`nde ‘Yeni Bir İzmit` temasıyla gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında Dr. Doğan, hayata geçirdiği projeleri ve önümüzdeki yıllarda hayata geçecek projeleri aktardı. Değerlendirme toplantısında kültür merkezindeki koltukların bir kısmının boş kaldığı gözlenirken toplantıya katılan isimler arasında Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker, Defterdar Süleyman Dal, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İzmit Belediyesi`nde yetkiyi alan Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Gürol Güçlü, mahalle ve köy muhtarları, CHP`li ve AKP`li belediye meclis üyeleri, AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Nur Cengiz ve yönetimi, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Yoldaş, belediye başkan yardımcıları ve müdürlük çalışanları vardı. 
 

NEDİM ARSAL GECİKTİ
Toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da katıldı. Ancak Zeytinoğlu, Doğan kürsüye çıktıktan sonra salondan ayrıldı.  AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal ise toplantıya yarım saat gecikmeli geldi. Arsal`ın Tarım İl Müdürü Abdullah Öztürk`ü ziyaret ettiği için geç geldiği öğrenildi. Beklenenden az katılımın olduğu değerlendirme toplantısında soru cevap kısmı olmazken dikkat çeken bir diğer nokta eski belediye başkanları Halil Vehbi Yenice, Abdullah Köktürk, Sabri Gökbudak`ın değerlendirme toplantısında olmamasıydı.
 

BORÇSUZ BELEDİYE!
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başlayan toplantıda ilk etapta kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösteriminin ardında başkan Doğan, 1,5 saat boyunca görev süresince yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı. Dr. Doğan, İzmit`i marka şehir yapmak için projeler ürettiklerini ve hayata geçirdiklerini söyleyerek, ilk etapta yaptığı çalışmalardan bahsetti. Doğan, işçisine ve esnafına borcu olmayan tek belediye olduklarını sık sık vurguladığı konuşmasında, “Çalışanları mutsuz olan bir kurumun sunduğu hizmetin de yetersiz olacağı düşüncesiyle ilk günden itibaren çalışanlarımıza olan borçlarımızı ödemeye başlayarak çalışanına ve esnafa borçsuz bir belediye olarak 2010 yılına girdik. Bir yıl içinde toplam 13 trilyon borç ödedik. 2.3 milyon TL olan sendika borcumuzu 1.3 milyon TL`ye indirdik. Tabi devlete olan vergi borçlarımız  hala var. Onlar bitmiş değil” dedi.
 

PERSONEL GİDERİ YÜZDE 47
Doğan, belediyedeki eleman fazlalığına dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “490`un üzerinde norm fazlası personel vardı. Ve bunların büyük kısmı atıl durumdaydı. Personel gideri yüzde 47 olan bir belediye nasıl yatırım yapabilir. Bu yüzden emekliliği gelen 104 personelimizi kırmadan emekli ettik. Bunun yanı sıra çalışmalarımızda örnek uygulamalara imza attık. Belediyemizde ilk ve örnek bir uygulama başlattık. “Başkana Mektup” ile artık vatandaşlarımız istek, şikâyet ve önerilerini aracısız olarak başkana ulaştırabiliyorlar. Süper Hizmet Masası`nı kurduk. Türkiye`de bir ilk Tüketici Masası ki bu da esnaflarımız ve vatandaşlarımız arasında sorunların çözümüne yardımcı oluyor. Kan Bilgi Bankası, 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Muhtar Hizmet Masası mahallelerin sorunlarının çözümünde muhtarlarımızla belediye arasında köprü görevini görüyor.
 

MARKA ŞEHİR İZMİT!
İzmit`i marka şehir yapmak için önce bir markamız olmalı dedik ve pişmaniyemizi bir marka haline getirdik. “İzmit`i seviyorum, bisiklete biniyorum” kampanyası ile modern dünya kentlerinde yaygın olan bisiklet kullanımını yaygınlaştırma hedefiyle oluşturulan pilot bisiklet yollarında, bisiklet turlarına başlandı. İzmit bisiklet şehri olacak. Bu anlamda Brüksel`de yapılan bisiklet konferansına katılan tek belediye başkanı oldum. ‘İzmit tarihiyle buluşuyor` dedik ve tarih koridoru projemiz için adım attık. Bu çerçevede Kapanca Sokak`ta ve diğer sokaklardaki 18 adet tarihi bina, hamam ve sarnıç  kamulaştırma işlemleri başladı. Tarihi eserlerin gün yüzüne çıkması bizim için önemliydi. Halk buralarda olursa tarih yaşar. Kültür Tepesi projesiyle Av Köşkü`nü, Saat Kulesi`ni, Atatürk heykelini, Saray bahçemizi halkla buluşturacağız. Bu proje çok masraflı da değil. Mesela şelalenin 1 trilyonluk kısmını 100 bin liraya yaptık. 2010 Dünya Su Kayağı Şampiyonası ile dünya İzmit`in adını duyacak. ”
 

MAHALLE MEYDANLARI İÇİN KOLLAR SIVANDI
Şehir ve mahalle meydanları için kolları sıvadıklarını söyleyen Doğan, “Projeler bitti. İhale aşamasındayız. Bir çok mahallemizde mahalle meydanı olacak. Bu anlamda valilik binası yetersiz. Burası taşınmalı ve yıkılarak meydan yapılmalı. Kocaeli Devlet Hastanesi`nin bulunduğu 10 dönümlük arazide meydan olabilir. Mahallelerimize 10 adet park yaptık şuana kadar. Yavaş yavaş açılıyoruz. Mahalle meydanlarında ağlık birimleri de olacak. Ayrıca yürüyüş yolundaki müzik duraklarında müzik dinlemenin yanı sıra bundan sonra tiyatro da seyredebileceksiniz. Bunun yanı sıra açık pazar alanı kalmayacak. Kapalı pazar alanları olacak.Yenişehir ve Yeşilova Mahallesi`nde yakında yapımı başlayacak. Ayrıca Cumartesi Pazarı`nı önümüzdeki günlerde kaldırıyoruz. Bunun yansıra maddi imkansızlığı olan 714 öğrencimizi milli eğitim müdürlüğümüzün işbirliğiyle SBS`ye hazırladık. Yine çocuklarımız için Gündoğdu`da kreş açtık” diye konuştu.
 

13 MİLYON TL`LİK PROJE
Doğan, büyük önem verdiği cephanelik bölgesindeki kadın sosyal yaşam alanı ve spor kompleksi projesinden bahsederek, “Bekirpaşa bölgesinin nizami sahaya ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Buraya bir spor kompleksi yapacağız. İçinde nizami ölçülerde futbol sahası, 2 adet basketbol sahası ve 2 adet voleybol sahası olacak. Aynı zamanda doğal yapısına dokunmadan kadınların sosyal aktivitelerde bulunacağı bir Kadın Sosyal Yaşam Merkezi`de olacak burası. Proje 13  milyon TL`lik bir proje ama biz ilk etapta 6 milyon TL`lik kısmını şehrimize kazandıracağız” dedi. İmar konusunda çok ciddi sorunların olduğuna değinen Doğan  şunları kaydetti:
 

KAÇAK YAPIYA GEÇİT YOK
“Kaçak yapılaşmayla mücadeleye başladık. Şu konuyu aydınlatmak istiyorum. Biz bina yıkmak istemiyoruz. Bir binayı yıkmak kolay, yapmak zordur. Bunun yerine o yapıları ruhsata uydurmak isteriz. Ancak ruhsat uyması zor olan ve  hakkında şikayet olan binaları yıkmak zorundayız. ‘Kentsel Risk Analizi` çalışmamızla İzmit`in risk haritasını hazırlıyoruz. Aynı zamanda kentsel ve sosyal dönüşüm projesiyle Roman vatandaşlarımızın yaşam alanlarını değiştireceğiz. Daha yaşanılabilir alanların yaratılacağı proje için TOKİ ile görüşmeler başladı. Bunların yanı sıra boş arazilerin ve inşaat alanlarının çevresini kötü görüntülerin önüne geçmek için kapatıyoruz. Sosyal projelerimiz arasında dumansız hava sahası içine giren kahvelerimizi ‘Kahvemiz evimiz` projesiyle 52 mahallede 1`er adet kahveyi önce boyayacağız sonra bir kütüphane yaparak, satranç hediye edeceğiz.
 

YOL KENARLARINA PARK YASAĞI
Dar ve sıkışık mekânlarda, olumsuz ve sağlıksız şartlar altında çalışan küçük sanayi esnafını bu kötü şartlardan kurtararak, mesleki gereklere göre organize edilmiş yapılarda faaliyetlerine devam etmeleri sağlanacak. Ayrıca yine Türkiye çapında bir ilke imza atarak belediyemizde Çocuk Hakları Masası kuruyoruz. Artık çocuklarda gelip dertlerini anlatabilecekler. 23 Nisan`da masayı açacağız. Kentimizin en büyük sıkıntısının trafik sorunu olduğunu biliyoruz. Bu anlamda belediyemiz bünyesinde ulaşım müdürlüğü kurduk ve bu sıkıntıyı gidermek için çalışmalar sürüyor. Ayrıca kent içindeki trafik sorununu  engellemek için yol kenarlarındaki otoparkları kaldıracağız.”
 

PİŞMANİYELİ KOKTEYL
Doğan Kocaeli Defterdarlığı ile yaptıkları bir anlaşmayı da aktararak, “Defterdarlığımız Belsa Plaza B Blok`u komple bizden istedi. Karşılığında para almayacağız. Ama bir hazine arazisiyle takas olacak. Konu Maliye Bakanlığı`na gitti. Ama aldığımız duyumlar olumlu. Ay sonuna kadar belli olacak. Biz devlet dairelerimizin daha iyi yerlerde olmasını isteriz. Son olarak İzmit`te iz bırakmak istiyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan yapıcı eleştirilere açık olduğumuzu ve siyasi hiçbir ayrım gözetmeksizin hizmet edeceğimizi tekrar belirtmek istiyorum” dedi. Doğan`ın Keşat Saki`den şiir okuyarak son verdiği  konuşmasının ardından katılımcılar, pişmaniye ve meyve suyunun ikram edildiği kokteyle geçti. Doğan elleriyle konuklarına pişmaniye ikram etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ