KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
27 ilde akaryakıt kaçakçılığı operasyonu
27 ilde akaryakıt kaçakçılığı operasyonu
Polis-Adliye
13 Kasım 2009 Cuma 12:02
  • 1669
  • 2

27 ilde akaryakıt kaçakçılığı operasyonu

Aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 27 ilde yapılan akaryakıt kaçakçılığı operasyonunda 100 kişi gözaltına alındı

Ankara Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri, akaryakıt kaçakçılarına yönelik 22 Ekim 2009'da ''By Pass'' adını verdikleri operasyonla çok sayıda akaryakıt kaçakçısını gözaltına almıştı. Operasyonun 2. ayağı olan ''By Pass-2'' başlatıldı.
Ankara Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri, akaryakıt kaçakçılarına yönelik ''By Pass-2'' operasyonu başlattı.


Akaryakıt kaçakçılarına yönelik 22 Ekim 2009'da ''By Pass'' adını verdikleri operasyonla çok sayıda akaryakıt kaçakçısını gözaltına alan Ankara Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri, soruşturmayı derinleştirerek operasyonun ikincisi için bugün sabah erken saatlerde harekete geçti. İlk operasyonun ardından teknik ve fiziki takibe devam eden ekipler, birkaç gün öncesinden operasyonun yapılacağı illere giderek hazırlıklarını tamamladı.


Adresleri önceden tespit edilen akaryakıt istasyonları ile bazı evlere eş zamanlı baskın düzenleyen jandarma ekipleri, bir taraftan şüphelileri gözaltına alırken diğer taraftan da aramalara başladı.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gerçekleştirilen ve ''By Pass-2'' adı verilen operasyon kapsamında aralarında ilk operasyon sonrasında firari olarak aranan 30 kişinin de bulunduğu 100 civarında şüphelinin gözaltına alınmasının hedeflendiği öğrenildi.


Operasyonun, Ankara'nın Gölbaşı, Yenimahalle ve Polatlı ilçeleri başta olmak üzere Adana, Konya, Balıkesir, Van, Kocaeli, Samsun, Yalova, Osmaniye, Niğde ve Mersin'in de aralarında bulunduğu 27 ilde gerçekleştirildiği kaydedildi.


Operasyonda gözaltına alınan kişilerin, Ankara Jandarma Alay Komutanlığına getirileceği ve sorgularının burada yapılacağı öğrenildi.


Operasyona, jandarma ekipleri ile EPDK ve vergi denetçilerinin de katıldığını belirten jandarma yetkilileri, ilk operasyonda olduğu gibi içerisinde ulusal marker bulunmayan hileli akaryakıt ile yasal akaryakıtın birlikte satılmasına imkan sağlayan uzaktan kumanda düzeneklerinin varlığını tespit ettiklerini bildirdi. Ayrıca şüphelilerin yazar kasa cihazlarına da müdahale ederek vergi kaçırdıklarının belirlendiğini kaydetti.


Yetkililer, her iki operasyon kapsamında gözaltına alınan kişilerin yaklaşık bir milyar dolarlık akaryakıt kaçakçılığı yaptıklarının da tespit edildiğini söylediler.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ