KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7728 TL
  • 6.3865 TL
  • 7.0504 TL
Kocaeli Zirve
Melen Çayı’nda rafting keyfi
Melen Çayı’nda rafting keyfi
Yaşam
16 Nisan 2010 Cuma 22:58
  • 3830
  • 1

Melen Çayı’nda rafting keyfi

Bu hafta, ''Bizim Yaşam''ın unutulmaz köşe yazarları ''Cosby ve Ailesi'' ile rafting üzerine sohbet ettim. Hepimiz bu gurme ailenin sıkı takipçisiydik.

Cosby, ailesine sadece gurme olabilmeyi aşılamakla kalmamış, onları spora da teşvik etmiş ve benim sizlerle, yaptıkları bu aktiviteyi paylaşmama sebep olmuştur. Sevgili dostum Cosby, rafting yapmanın tam zamanı olduğunu düşünerek, anne ve babası olan Sırma-Tolga Tamer çiftini, kız arkadaşı Tarçın`ı ve bir spor takipçisi olarak beni, gizlice rafting için düzenlenen günübirlik tura kaydettirmiştir.
Ben ufak bir kaza geçirdiğim için suyla temas etmemem gerektiğinden, aklım kalmasına rağmen onlara katılamadım ama döndüklerinde hemen detayları konuştuk. Şu an tam da doğru zamanı olan raftinge gitmeyi düşünürsünüz diye, sizler de fikir sahibi olun istedik.
Bu arada Tarçın`a gelince, maalesef o da benim gibi bu organizasyona katılamadı. Tek kızının azgın sularla boğuşmasına müsaade etmeyen annesine önce kızdı, hatta defalarca izin koparmak için şansını denedi ama sonunda pes edip, gününü Cosby`nin evine sağ salim dönmesi için dua ederek geçirdi.

• Extway Turizm`i tercih eden arkadaşlarımın tur programından kısaca bahsedelim;
08.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilen program, Düzce`ye varış ve 11.00`de Melen Çayı`nda köy kahvaltısıyla başlıyor. Gurme ailemiz,  zengin menüdeki muhteşem tatları ve bu tatları köy ortamında, doğayla iç içe yemenin verdiği hazzı anlata anlata bitiremezken Cosby`nin akşam eve döndüğünde, Tarçın`la paylaşmak için yiyecek stoğu yaptığını ve gezi boyunca zulasını kimseyle paylaşmadığını da eklediler.
Muazzam kahvaltı sonrası program, Melen Çayı`nın kıyısında bulunan Dokuz Değirmen Köyü`ndeki gezintiyle devam ediyor. Fındık ağaçlarının eşsiz güzelliğiyle boylu boyunca devam eden bu şirin köy, geçimini raftingle sağlıyor. Köyde yürüyüş sonrası, rafting yapılacak noktaya varılıyor. Bu noktada 20 dakika brifing (bilgilendirme) veriliyor. Herkes kısa bir eğitim sürecinden geçerek, botlara paylaştırılıp grup haline getiriliyor. Hemen hatırlatalım, rafting yapmak için daha önce denemiş olmanıza gerek yok. Bizim kahramanlarımız da bu sporu ilk kez denedi.
Katılımcılar, 6 bota eşit olarak paylaştırılıyor, raftinge başlanıyor. Her botta 6 kişi ve bir de kılavuz bulunuyor. Kılavuz, botun en arkasına yerleşiyor ve 6 kişiyi, iki yana 3`erli gruplar halinde dağıtıyor. Herkesin elinde kürek ve önceden temin edilen ekipmanlarla start veriliyor. 2 saat boyunca yapılan rafting sonrası, öğle yemeği ve yola çıkışla program son buluyor.

• Bilmeyenler için rafting nedir?
‘Raft` adı verilen botlarla, tepesi yüksek nehirlerde yapılan akarsu sporudur. Amaç, botun içinde kürek çekerek kaya ve engellerin arasından devrilmeden ve düşmeden geçmeye çalışmaktır.

• Rafting ekipmanına gelince
Rafting yapmak için, bot ve kürek dışında, kask, can yeleği, rüzgarlık,  neopren (dalgıç kıyafeti) ve özel ayakkabı gereklidir. Bu ekipmanı size tur firması sağlayacaktır. Bunun haricinde yanınıza mutlaka birden fazla kıyafet, havlu ve mayo almayı da unutmayın.

• Cosby gerçekten çok cesur! Neden mi?
Çünkü, 1,5 saat süren rafting programı 16 km uzunluğunda ve Melen Çayı zorluk derecesi bakımından, otoriteler tarafından 6 üzerinden 3+ puanla ölçülmüş. Yol boyunca 3 zor aşamaya sahip. Türkiye Rafting Şampiyonasının ikinci ayağı da burada yapılmış.
İlimize ulaşım açısından yakın olan Düzce-Melen Çayı, İstanbul`un içme suyu ihtiyacını da karşılıyor. Ayrıca, ülkemizde rafting yapılabilecek en iyi 10 merkez arasında 4.sırada yer alıyor.
Ülkemizin Melen Çayı`ndan önce gelen, en iyi 3 rafting merkezini de paylaşmak istiyorum.
1-Çoruh Nehri (Artvin)
2-Fırtına Vadisi (Rize)
3-Dalaman Çayı (Muğla)
Programa göre, yaklaşık 2 saat süren raftingte, ilk bir saat sonrası duraklama yapılarak, botların güvenli bir yere çekilmesiyle çay molası veriliyor. Fotoğrafçılar kritik noktalarda bekleyip, güzel kareler yakalıyor. Aslında, Tolga nasıl oldu da rafting yaparken meşhur fotoğraf makinesiyle çekim yapmadı şaştım!
Rafting sırasında Sırma, brifingi harfi harfine dinleyerek botta kılavuza yakın oturmuş. Tolga ise botun en önünde, cesaret isteyen bir yer seçmiş ama bu adrenalin ona yetmemiş. Botu devirmek için elinden geleni yapmış, türlü türlü oyunlara kalkışmış ve grubu da korkutmayı başarmış. Her bot kendine bir isim vermiş. Bizimkilerin ismi Vikingler`miş ve en önde giden botmuş.
Sırma başlarda tedirgin olmasına rağmen, komutlar dinlendiği sürece raftingin risk taşımayan bir spor olduğunu belirtiyor. Kılavuz, kürek çekme konusunda zaman zaman ileri, arka, sağ ileri, sol geri gibi direktifler veriyor. Tabii, gidilen yolda her iki taraf ağaçlık olduğu için, dallara karşı arada eğilmek de gerekiyor. Kürek tutuşu da önemli. Bir el küreğin ortasından tutarken, diğer elle küreğin sapını tutmak gerekiyor ki rafting esnasında kürek çekerken, ucu başkalarına çarpmasın!

• Rafting takım çalışması
Bu spor bir takım çalışması olup, botlar çay boyunca birbirinden bağımsız hareket etmiyor. Daima bir kontrol halinde, herkesin birbirini beklediği ve yardımcı olduğu bir aktivite. 6 bot birbirini takip ederken kılavuz, ilk botu tehlikeli yerden geçirip kenarda bekletiyor, daha sonra diğer botlar sırayla geliyor. Herkes birbirinin güvenliğini sağlıyor. Eğer bot devrilir ya da botun içinden biri düşerse, diğer botlar yardım etmeye çalışıyor. Kılavuz, kurtarma ipini kullanarak düşen ya da devrilene yardımcı oluyor. Bizim Vikingler`in botu hiç devrilmemiş, aksine öncü bot olarak kurtarma sorumluluğunu da üstlenmişler. Fakat, botun devrilmeyip içinden yalnızca kılavuzun düşmesi de ilginç doğrusu... Bu olay Tolga`nın komplo teorisi olabilir mi bilemiyorum ama Tolga rafting boyunca, kılavuzluğu eline geçirmenin peşinde olduğunu belli etmiş.
Kılavuzları bottan düşüp akıntıyla kayarken şaşıran Vikingler panik yapmamışlar. Tabii kılavuz, rafting sonrası görüntüleri ve hataları videoyla izleterek, botun devrilmemesi için kendisini feda ettiğini açıklamış. Bu arada rafting yaparken düşmekten korkmamak, yatar pozisyonda, çırpınmadan akıntıya kendini serbest bırakmak gerekiyor. Gerekli yardım zaten sağlanıyor. Etraftaki çalı-çırpıya tutunmak da kişiye zarar verebilir. En önemlisi sakin kalmak. Yüzme bilmemek devrilme ya da düşme anında panik yaptırabileceğinden, raftingi yüzme bilen kişiler denemeli.
Rafting boyunca, yer yer durgun sularda botlar birbirleriyle şakalaşıp oyunlar oynuyor. Bu arada botla ilgili tedirgin olmaya gerek yok. Rafting botu parça parça şişirilen bir sisteme sahip. Bütün olarak sönme ya da patlama yapması imkansız.
Değirmen Köyü`nden başlayıp Beyler Köyü`nde son bulan rafting macerasında, botu devirmek için tüm çabaları sonuçsuz kalan Tolga, sonunda pes edip çaya atlamış ve parkuru yüzerek tamamlamış.

• Bu arada sevgili Cosby neler yapıyor?
Anlattıklarına göre, gün boyu cep telefonunu elinden düşürmeyerek Melen Çayı`nın çekim gücünü kanıtlayan, kız arkadaşı Tarçın`la sürekli mesajlaşan Cosby, botta adrenalin yaşayamayacağını düşünerek, serin sularda can yeleğiyle, yatar pozisyonda serbest rafting yapmış. Arada çay molasında ailesiyle takılsa da, raftingin son ayağında Tolga`yla buluşup yüzerek turu tamamlamışlar.

• Sırma`ya gelince;

Sporu sevmemesine rağmen, defalarca “Sanem bana spor yaptır” diye beni köşeye sıkıştıran, hevesli ve istekli olduğunu vurgulayan ama beni çok da inandıramayan arkadaşım, sonunda Cosby sayesinde sporunu yapmış olarak, gergin bir cilt ve feet bir görüntüyle eve döndü. Yalnız, rafting esnasında kılavuzun yanına oturan eşine bu konuda güvenmeyen Sırma`ya, kılavuz bottan düştüğünde, Tolga`nın botta dayanıklılık testinden geçmesi ders olmuş ve kendini sorgulamasına sebep olmuş.
Cosby ve Ailesi rafting keşfi sonrası, gündelik yaşamın stresinden kurtulmuş, kürek çekerek kol kaslarını kuvvetlendirmiş ve köy havasıyla sağlık kazanmışlar. Kendileri de tekrar yapmak istedikleri bu sporu, herkese tavsiye ediyorlar.

Rafting sezonu ne zamandır? Kimler rafting yapmamalı?

Melen Çayı`nda en iyi rafting sezonu bahar ayları olarak gösteriliyor çünkü bu zamanlar debinin en yüksek olduğu zaman dilimini kapsıyor. Yalnız soğuğa ve rüzgara karşı dayanıklı olmak şart.
Rafting 8-70 yaş arasını kapsayan, geniş bir yaş aralığına sahip fakat astım, kalp, epilepsi, diyabet rahatsızlığı yaşayanlar ve hamile bayanlar rafting yapmamalı.

Extway Turizm`in düzenlediği doğa sporları:
Rafting, dalış, kayak, trekking, atv, paintball, binicilik.
Günlük rafting turu her hafta yapılıyor ve fiyatı kişi başı 140 TL
Turun amacı, deneyimli eğitmen ve rehberleriyle doğa sporlarını sevdirmek, doğayla mücadele etmeden ona uyum sağlayarak güvenli şekilde yaşamayı öğretmek, kişisel ve toplumsal gelişime yardımcı olmak, kişiye takım çalışması, grup ve doğa bilinci aşılamak.

EXTWAY TURİZM VE DOĞA SPORLARI İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Adres: Kuşdili cad. Dokuzlar apt.22/5 Kadıköy / İstanbul
Telefon: 0216 4496858
Fax:         0216 4496953
Web adres: http://www.extway.com

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ