KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Türk spor tarihinde bir ilk
Türk spor tarihinde bir ilk
Salon Sporları
18 Temmuz 2010 Pazar 10:53
  • 1564
  • 0

Türk spor tarihinde bir ilk

Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda Türk sporcu Ediz Yıldırımer, 800 metre serbestte altın madalya kazanarak Türk spor tarihinde bir ilke imza attı.

Türkiye`nin gelecek vadeden yüzücülerinden Ediz Yıldırımer, Finlandiya`nın başkenti Helsinki`de devam eden Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası`nda bugün 800 metre serbestte yarıştı.

Şampiyonanın ikinci gününde Ukraynalı Sergiy Frolov`a 1500 metre serbestte geçilerek bronz madalyada kalan Ediz Yıldırımer, bu kez 800 metre serbestte Frolov`a 1 saniye fark atarak 08:03,17`lik derecesiyle birinci oldu.

Yıldırımer, kıyasıya mücadele verdiği bu yarışta elde ettiği dereceyle altın madalyaya uzanarak, bir Avrupa şampiyonasında Türkiye`ye altın madalya kazandıran ilk yüzücü olmayı başardı.


"HEDEFİM OLİMPİYAT OYUNLARI"

Şampiyonada büyük heyecan ve mutluluk yaşadığını anlatan Yıldırımer, çok inandığını ve çok çalıştığını anlatarak şunları söyledi:

"Amacım, yapılmayanı yapmaktı. Ülkemizin şu ana kadar hiç altın madalyası yoktu. Öncelikli hedefim Avrupa Şampiyonası`nda altın madalyayı kazanmaktı. Bunu başardım. Şimdi hedefim 2012 Londra Olimpiyat Oyunları. Orada da böyle bir mutluluk yaşamak ve ülkeme mutluluk yaşatmak istiyorum."

Öğrenimini ABD`de sürdürdüğünü kaydeden 17 yaşındaki Yıldırımer, "Hem kulübüm Enka, hem de ABD`deki antrenörlerim benimle çok ilgilendi. Disiplin ve çok çalışmayla İstiklal Marşı`mızı çaldırdım. Kürsüye çıktığımda heyecandan ayaklarım titriyordu. İnşallah açtığım bu kapıdan birçok Türk yüzücü arkadaşım da geçecek. Buna inanıyorum" dedi.

Enkaspor Antrenörü Süha Tokman, Ediz`in çok büyük iş başardığını belirterek, "Ediz Londra`da da kürsüye çıkacak. Buna inanıyorum" ifadesini kullandı.

Ediz Yıldırımer, Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası`nda dün 800 metre serbestte altın madalya kazanarak, Türk spor tarihinde bir ilke imza atmıştı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ