KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
MAZLUMDER’İN, 35 pankartını indirdiler
MAZLUMDER’İN, 35 pankartını indirdiler
Güncel
11 Nisan 2010 Pazar 18:16
  • 908
  • 5

MAZLUMDER’İN, 35 pankartını indirdiler

Başörtüsüne özgürlük eylemlerinin 6. yılında yürüyüş gerçekleştirecek olan MAZLUMDER’in, çeşitli yerlerde asılı ve yürüyüşün duyurusunun yapıldığı 35 pankartı yerinden söküldü

MAZLUMDER yine basın açıklaması yaptı. Fakat dernek üyeleri bu sefer başörtüsüne özgürlük için değil, pankartlarının indirilmesinden dolayı Sabri Yalım`da toplandı. Türkiye genelinde her hafta aynı gün ve aynı saatte yapılan ‘Başörtüsüne Özgürlük` eylemleriyle tanınan MAZLUMDER, 17 Nisan`da yapılacak yürüyüş için hazırlanan pankartların indirildiğini söyledi. Bugüne kadar 260 eylem yapan MAZLUMDER`in Kocaeli Şube Başkanı Çetin Tahtacı yaptığı basın açıklamasında, ‘Başörtüsüne Özgürlük Yürüyüşü`nün tanıtıldığı pankartları ilimizde 35 yere asıltıklarını beliterek, malum düşüncedeki insanların pankartları indirdiğini iddia etti.

SUÇ DUYURUSU
Tahtacı`nın basın açıklamasında Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu Başkanı Ahmet Özen, GENÇLİKDER`in yönetim kurulu üyesi Hanzale Yayla, Sağlık-Sen üyesi Selahattin Mengül hazır bulundu. Tahtacı basın açıklamasında, “Özgürlük ve hak arama mücadelesinde, bez afişleri bile sindiremeyenler 17 Nisan`da yapmayı düşündüğümüz yürüyüşümüzü afişlerimizi sökerek engellemeye çalışıyor. Bez afişlerini kanunsuz olarak yerinden sökerek çalanlar hakkında, emniyete şikayette bulunuldu. Bu işin peşini bırakmayız. Savcılıktan, kent içindeki mobese kamera kayıtlarının incelenmesi talep edecek, failler  hakkında Cumhuriyet Savcılığı`na suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

6. YILA GİRİYORUZ
Beş yıldan bu yana başörtüsü yasağına karşı eylemler yapıldığını da belirten Tahtacı konuşmasına şöyle devam etti; “Bu eylemler 17 Nisan Cumartesi günü 261. hafta ve 5. yılını doldurup 6. yılına başlayacak. Yapılan eylemler en temel insan hakkı olan başörtüsünün yaşamın her alanında serbest bırakılması içindi. Bu amaçla her yıldönümümüzde MAZLUMDER Kocaeli Şubesi organizasyonu ve Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu`nun desteğiyle büyük bir yürüyüş tertip ettik. Amacımızı gerçekleştirmek için bez afişler, kağıt afişler ve el ilanları hazırladık. Gelecek haftada tüm siyasi partileri ve basınımızı ziyaret ederek destek isteyeceğiz. Şimdiden destek veren veyahut vermeyi düşünen tüm herkesi yürüyüşümüze davet ediyoruz.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ