KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Kocaeli olası bir depreme hazır değil
Kocaeli olası bir depreme hazır değil
Güncel
07 Nisan 2010 Çarşamba 16:14
  • 1575
  • 4

Kocaeli olası bir depreme hazır değil

Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine doğal afet bilinçlendirme konferansı veren deprem uzmanı Oğuz Gündoğdu, “Kocaeli’nin depreme hazır olduğunu söyleyemem” dedi

Deprem uzmanı ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi`nde öğrencilere “Doğal Afet Bilinçlendirme” eğitim konferansı verdi. İzmit Belediyesi ve Zemin Araştırma Sorumlusu Faruk Küçük tarafından düzenlenen programlara katılan Oğuz Gündoğdu belediyenin gönüllü deprem danışmanlığını yapıyor.
 

CENİN POZİSYONU YANLIŞ
Salonda öğrencilerin alkışlarıyla karşılanan Gündoğdu deprem ve doğal afetler konusunda bilgi verirken doğru bilinen yanlışlara da değindi. Herkesin cenin pozisyonu olarak bildiği duruşun yanlış olduğuna vurgu yapan Gündoğdu, “Deprem anında mücadele etmek gerekli. Cenin pozisyonu insanı pasivize eden bir pozisyon” şeklinde konuştu.
 

HAZIRLIKLI DEĞİLİZ
Olası bir İstanbul depremine hazırlıklı olunmadığını dile getiren Gündoğdu, “Şu an deprem olsa ne yapabiliriz? Hiçbirşey. Kilitlenmiş durumdayız. Olası bir Marmara depreminden çok ciddi etkileneceğiz” şeklinde konuşurken Kocaeli`nin olası bir depreme hazır olup olmadığı sorularını ise şu şekilde cevapladı;
 

HASARLI BİNALAR VAR
“Kocaeli depreme hazırdır demek büyük bir laf. Çünkü hazırdır diyebilmemiz için ufak tefek ayrıntılar hariç her şeyin tamam olması gerekli. Çok sayıda makyajlı bina var. 17 Ağustos depreminden bu yana 11 yıl geçmesine rağmen hala hasarlı binalar mevcut. Bu nedenle tam anlamıyla Kocaeli depreme hazırdır lafını kullanamam.”
 

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLİK YETERSİZ
Mahalle afet gönüllüleri ve gönüllü itfaiyecilik faaliyetlerinin yayılması gerektiğine dikkat çeken Gündoğdu şunları kaydetti; “Türkiye`de dünya standartlarında bir gönüllü itfaiyecilik sisteminin olmadığını düşünüyorum. Özellikle yangın hele ki deprem sonrasında büyük tehdit. Şu anda bile çok dar ve girilemeyen sokaklar var.
 

MAG ÇOĞALMALI
Verilen itfaiyecilik kursları teoride kalıyor. Her kursa gidene gönüllü itfaiyeci diyemeyiz. Tulumbacılar modeli tekrar uygulanmalı. Ayrıca Mahalle Afet Gönüllüleri çoğalmalı. Olası bir deprem durumunda ilk yardım edebilecek onlar. Herkes kapısının önünü süpürmeli yani...”
 

5 BİN ÖĞRENCİ
İzmit genelindeki tüm okullarda gerçekleştirilmesi hedeflenen projeyle bugüne kadar 5 bin öğrenciye ulaşıldı. Oğuz Gündoğdu`nun 2 haftada bir katıldığı eğitimler her hafta ilköğretim ve lise dengi okullarda gerçekleştiriliyor. Gündoğdu daha önce Şehit Özcan Kan Anadolu Öğretmen Lisesi`nde bir konferans gerçekleştirmişti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ