KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Çete operasyonu 35 gözaltı var
Çete operasyonu 35 gözaltı var
Polis-Adliye
17 Ağustos 2010 Salı 22:23
  • 12478
  • 7

Çete operasyonu 35 gözaltı var

İhaleye fesat karıştırmakla suçlanan, aralarında SGK şube müdürü ve polislerin de bulunduğu 35 kişilik çete yapılan eş zamanlı operasyonla gözaltına alındı

İl Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şubesi mali büro amirliği ekipleri ilimizdeki hastanelerde yapılan temizlik, güvenlik ve hizmet alımı ihalelerine fesat karıştırdıkları ileri sürülen çeteye operasyon düzenledi. Aralarında emniyet amiri, polis memuru ve üst düzey kamu görevlilerinin de bulunduğu 35 kişi önceki gün sabah saatlerinde yapılan eş zamanlı operasyon sonucunda gözaltına alındı. Polis tarafından çetenin bir yıldır takip edildiği öğrenildi.
 

ÇETE LİDERLERİ
Çetenin liderliğini Körfez`de faaliyet gösteren Y.T.C. Group`a ait Parola şirketinin sahiplerinin yaptığı öğrenildi. Şirket sahipleri Taner Cemşit, Yener Cemşit ve Caner Cemşit`in geçtiğimiz yerel seçimlerde MHP`den İl Genel Meclis Üyesi adayı olduğu belirtildi. Çete lideri olarak bu üç ismin haricinde şirketin güvenlik müdürü emekli yüzbaşı Nadir Karacin`in de gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyon kapsamında ayrıca şirket çalışanı Elif E., SGK Kartepe İlçe Müdürü Akif Özecik, Sakarya Karapürçek Kaymakamlığı Mal Müdürü Ali Kara, Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi`nin satın alma bölümünde memur olarak çalışan Ekrem D., emekli vergi denetmeni Ümit C. ile birlikte iş adamları, esnaflar ve şirket çalışanları da gözaltına alındı.
 

ÜÇ ŞİRKETLE BERABER
Operasyon kapsamında ayrıca ilimizde bir süre görev yaptıktan sonra şark görevine giden bir emniyet amiri ile iki polis memurunun da gözaltına alınıp ifadeleri tamamlandıktan sonra Cumhuriyet Savcısı`nın talebi üzerine serbest bırakıldığı öğrenildi. Devlet kurum ve kuruluşlarında yapılan ihalelere fesat karıştırdıkları ileri sürülen şirket yöneticilerinin, aynı ihaleye 2-3 şirketle birlikte katılarak fiyatlandırmaları farklı farklı vererek ihaleleri aldıkları iddia edildi.
 

İLİMİZDE 10 İHALE
Şirketin yurt genelinde bir çok ihaleye katıldığı da öğrenildi. Şirketin ilimizde ise 10 ihaleye fesat karıştırdığının tespit edildiği ve bunun bilirkişi tarafından da kabul edildiği iddia edildi. Şirket yöneticilerinin, SGK`da çalışan yöneticilerle iş birliği halinde oldukları, ihaleye katılan rakip firmaların SGK borcu olup olmadığını bu yöneticiler aracılığıyla öğrendikleri belirtildi. Gözaltında tutulan ve ifadeleri alınan zanlılar için ek gözaltı süresi alındığı ve cuma günü adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ