KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Antikkapı davasında Savcı bilirkişi raporu istedi
Antikkapı davasında Savcı bilirkişi raporu istedi
Güncel
05 Nisan 2010 Pazartesi 08:44
  • 2604
  • 4

Antikkapı davasında Savcı bilirkişi raporu istedi

Antikkapı davasının 5. celsesinde savcı bilirkişi raporlarının çelişkili olması sebebiyle yeniden bilirkişi raporu istedi

Antikkapı davasının 5. celsesi dün görüldü. Kocaeli Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen duruşmada savcı mütaala verdi ve daha önce verilen raporda çelişkiler olması nedeniyle yeniden 3`lü bilirkişi raporu istedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin yan kuruluşlarından Antikkapı A.Ş.`de bundan üç yıl önce Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından soruşturma başlatılmış, ardından Antikkapı A.Ş. Genel Müdürü Fahrettin Kandemir`in de aralarında bulunduğu 23 kişi hakkında dava açılmıştı. Antikkapı A.Ş.`de satış ve pazarlama müdürü olarak çalışırken görevden alınan Abdurrahman Karaosmanoğlu, 27 Ağustos 2009 tarihinde tutuklanırken, diğer 22 zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

İŞLENEN SUÇLAR

Zanlıların başta süt ihalesi olmak üzere elektronik akıllı kart basımı ve işletim sistemi ihalesi, madeni yağ katkı maddesi ihalesi, forlklif kiralama ihalesi ve Antik Pass fişleriyle ilgili olarak kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak, özel belgede sahtecilik, zimmet, rüşvet vermek ve almak suçlarından yargılanmalarına başlanmıştı. Antikkapı davasının tek tutuklu sanığı Abdurrahman Karaosmanoğlu ise üçüncü celsede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 4. celsede mahkemeye sunulan bilirkişi raporu büyük tartışmalara yol açmış, bir önceki bilir kişi raporuna göre tam tersi ifadeler yer almıştı. 

SÜRE İSTEDİLER

Kocaeli Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen davanın beşinci celsesinde savcı mütala verdi. Duruşmada ilk olarak sanıklardan Şahin Kös, 4 sayfalık savunma dilekçesini sundu. Daha sonra savcı soruşturma aşamasında 3`lü bilirkişiye ait 12.11.2008 tarihli rapor ile kavuşturma aşamasında alınan 3`lü bilirkişi raporları arasında çelişki bulunduğunu belirtti. Bu nedenle yeniden 3`lü bilirkişi raporunun alınmasını talep etti. Sanık Abdurrrahman Karaosmanoğlu`nun avukatı Kamil Şirin ise iddia makamının taleplerine katılmadıklarını ifade etti ve esasen 2006 yılında yazılan antik pas fişlerinin 2007 yılında geçerli olduğunu, bu konuda beyanda bulunmak için süre istediklerini söyledi. Sanık Fahrettin Kandemir, Yaşar Kaya, Meliha Çetinkıl, Ahmet Basmacı`nın avukatları Erol Şahin, Tamer Savaş ve Murat Fincan söz alarak Sayıştay denetçisi tarafından düzenlenmiş 59 sayfadan oluşan raporun itibar alınmasını talep etti.

SANIK AVUKATLARI İTİRAZ ETTİ

Diğer sanıklar Murat Sarıkaya, Yasin Türedi, Yasin Karaosmanoğlu, Esin Mısırlıoğlu, Metin Abanoz`un avukatları Özgür Alparslan da söz aldı ve hazırlık soruşturmasında bilirkişiler tarafından düzenlenen raporun bir anonim şirket ile kamu kurumunu ayırt edemediğini bu nedenle son rapora itibar edilmesi gerektiğini söyledi. Aynı şekilde yine sanıklardan Burak Peksoy ile Recep Karaosmanoğlu`nun avukatları da aynı konuda talepte bulunarak bu davanın uzatmaya yönelik bir talep olduğu vurgulandı. Mahkeme sonunda heyet, avukat Kamil Şirin`in istediği sürenin verilmesine, bilirkişi raporunun aldırılması konusunda gelecek celse karar verilmesine ve duruşmanın 31 Mayıs tarihine atılmasına oy birliğiyle karar verdi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ