KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Beyin gücüyle incelin
Beyin gücüyle incelin
Yaşam
10 Nisan 2010 Cumartesi 10:43
  • 2231
  • 1

Beyin gücüyle incelin

Önümüz yaz; bikini, mayo, efil efil elbiseler giyeceğiz diye hepimiz (kadın- erkek) kilo verip fit olma derdine düştük.

Biraz düşününce ''Bu haftaki yazımı denenmiş diyetlere ayırayım'' dedim ve en önemlisi, ‘Kendimizi zihnen kilo vermeye nasıl hazırlarız?`, bundan bahsedeyim istedim.

Yaz geliyor, nasıl fit oluruz?

Öncelikle, şunu söylemek istiyorum. Burada örnekleyeceğim diyet uygulamaları, uygulayan kişilere uzman bir diyetisyen tarafından önerilmiştir. Yani, sizler de mutlaka bir uzmanla görüşerek kendinize uygun olan diyet programıyla hareket etmelisiniz.

“Zihin gücüyle zayıflama”

Kilo vermek için önce karar vermek gerekiyor. Bu hafta elime bir kitap geçti. “Tek Şişman Beynimiz - Düşünme Gücü ile Zayıflama”. Kitabı Yasemin Soysal yazmış.

Yasemin Soysal üniversite tezini hazırlarken, yaptığı bilimsel çalışmalar sonucu ortaya koyduğu, "Zihin Potansiyelleri ve Zayıflama" programı büyük ilgi görüyor ve bu çalışmayı kitap haline getiriyor. Görsel ya da yazılı basında da çokça yer alıyor. Örneğin, Show TV, Show Maks kanallarında, Burcu Kara ve ekibiyle birlikte zayıflama, kişisel gelişim ve kadın üzerine televizyon programları yapıyor. Gerçi, çalışan bir kadın olarak, ben bu gündüz kuşağı programlarını takip edemedim ama kendisine ait web sayfasında bu videoları izleyebilirsiniz. Programları daha çok "Zihin gücü ile zayıflama", "Düşünce gücü ile yeni bir kadın yaratma" adı altında geçmiş. Bu programlarda, kilo problemi yaşayan 1000`e yakın kişiyle çalışmalar yapmış.

Zihnimizde yarattığımız düşüncelerle birlikte, vücudumuz da çeşitli kimyasallar salgılamakta. Tıpkı korkunun adrenalin salgılamamızı sağlaması gibi.

Düşünce gücüyle zayıflama tekniğinde amaç, zihinde üretilen hatalı düşünceleri, yanlış inanışları değiştirerek bedeni doğal kilo verme sürecine sokmaktır. Sistemin en önemli noktası, bu inançlarınızı nasıl değiştireceğinizdir.
Bu yöntem aracılığıyla, beyninizin yemek yemeye ve kiloya nasıl anlamlar yüklediğini öğrenirsiniz. Zihin gücüyle zayıflama bir programdır. Bu programı öğrenmek gerekir.

Bu programda diyet yok!

Yaşantımız boyunca sağlıklı beslenmek zorundayız. Yapılan diyeti sağlıklı beslenmeyle karıştırmamak lazım. Dünya Sağlık Örgütü`nün (WHO) araştırmalarına göre, zayıflamaya yönelik diyet yapan insanların %90`ı kısa bir süre sonra kilolarını geri almaktadır.
Kilo problemi olan insanlar da kıtlık bilincine şartlanmaktadır. Bu kıtlık bilinci, uygulanan diyet ne olursa olsun, suçluluk duygusuna ve yeniden kilo alma eğilimine neden olmakta, kısır bir döngü içinde kendini tekrar etmektedir.

Zihin kontrolüyle zayıflama tekniğinde, kişi hiçbir şekilde yemesi ya da yememesi gereken şeylere odaklanmamaktadır. Bunun yerine bilincini değiştirecek teknikler uygular. Bu teknikler, kilo vermede şartlandırmaları ortadan kaldırır, bedenin kendi temposunda, doğal ve zorlanmadan kilo vermesini sağlar.

İlk aşama: Düşünce gücüyle zayıflama programı yaklaşık 1 aylık (8 ders) bir eğitimi içermektedir. Başarılı olmak için programın devamlılığı önemlidir. Zihinsel kontrolü ele geçirmek için verilen alıştırmalar, eğitmen eşliğinde verilmelidir. 1aylık dönem genellikle kilo verme sürecini başlatmaktadır.

İkinci aşama: Eğitimde, artık katılımcılar öğrendikleri tüm teknikleri hayatlarında kullanabilir hale gelmektedir. Bu sayede kilo, artık bir problem olmaktan çıkar. Bu aşama, katılımcıların hayallerindeki mükemmel kendilerini yaratma sürecini başlattıkları aşamadır.
Üçüncü aşama: Bu aşamaya kadar tüm çalışmalar grup halinde yapılmaktadır. Grup çalışmaları, zihnin öğrenme sürecini hızlandırmaktadır. Üçüncü aşamayla birlikte artık grup çalışmaları biter ve bireysel çalışmalar başlar. Bu aşamada, öğrendiklerinizi hayatınızla tutarlı hale getirmek için derinlerde kalmış olan kişisel sorunların çözümleri üzerine odaklanılmaktadır.

Yasemin Soysal, ilk kitabında okuyucusunu zayıflama sürecinin ilk adımlarıyla tanıştırmış ve zayıflama sürecini ikinci kitabında anlatacağının sözünü vermişti. 'Şişmansanız Sebebi Var' adlı kitabını da işte bu amaçla yazmış.

Bu şaşırtıcı kitapta;
Düşüncelerinizin soyut değil somut olduğunu,
Yok edemediğiniz bağımlılıklarınızın kaynağının, psikolojiniz değil beyninizdeki peptit denilen bir madde olduğunu,
Beyninizdeki nörolojik ağ bağlantılarının farkındalık yerine alışkanlıkla yaşamanıza neden olduğunu,
Çaresizliklerinizin öğrenilmiş olduğunu,
Depresyon adını verdiğiniz şeyin bir yeme stratejisi olabileceğini,
Bedeninizdeki suyu kendinizi hastalandırmak için programlayabileceğinizi,
Ve en önemlisi de bunların tümünü değiştirebileceğinizi öğreneceksiniz!,

 

Ünlülerin Diyetleri

Cem YILMAZ
“Yahşi Batı” filminin galası öncesinde detox kampına giren Cem Yılmaz, 3 bin TL`ye mal olan programla sağlıklı bir şekilde zayıflamış ve yaklaşık 1 ayda, 15 kilo vermiş. Cem Yılmaz detoks kampında tamamen sıvı beslenmeye dayalı bir program uygulayarak katı yiyeceklerden uzak durmuş. Sebze suları içip deniz yosunu ve ısırgan otu haplarından kullanmış. Cem Yılmaz diyet sırasında sık görülen kabızlık sorununa karşı da sindirim sistemini destekleyen probiyotik kapsüller kullanmış. Şu sıralar sadece çorba ve salatadan oluşan bir diyet uyguluyor.


İşte, Cem Yılmaz ‘a 1 ayda 15 kilo verdirerek yeni bir imaj yaratan Detox programında içtiği sebze suyunun tarifi.
3 adet kereviz sapı
2 adet salatalık
1 adet limon
7 adet ıspanak
2 büyük pazı
1 yeşil elma
Tüm sebzelerin suyu sıkılacak ve günde 1 kez içilecek. (1 Hafta Boyunca)

Ayşe ÖZYILMAZEL
Yepyeni albümüyle müzik dünyasında “Ben de varım” diyen Ayşe Özyılmazel`in, Sosyal Alem adlı internet sitesinde paylaştığı diyet listesi.

Kahvaltı: Bir bardak diyet sütün içerisine, 4 kaşık dondurulmuş vişne, 2 limonlu form bisküvi, tarçın ve zencefil ilave edilerek blendırdan geçirilecek ve içilecek.

Kahvaltıdan iki saat sonra 3 tane mısır ya da pirinç patlağı barlarından var.

Öğlen: Çorba-salata, arada kivi ve 5 badem.

Akşam: Kıymalı patlıcan yemeği (yağsız) ve yoğurt, patlıcan yemeği yoksa balık-salata yenebilir.
Her öğünden sonra beyaz çay.

Nedim SABAN
“Nedim Saban” denildi mi, hep o tombiş hali gelir gözümüzün önüne. Ama o şimdi tam 40 kilo vererek, filinta  gibi bir delikanlı oldu. Tiyatrocu Nedim Saban, tam bir yılda sağlıklı beslenerek 40 kilo vermeyi başardı.

Peki, Nedim Saban ne yaptı da 40 kiloyu sağlıklı bir şekilde verdi?
Fındık, fıstık ve tüm beyazları hayatından çıkarttı. Sağlıklı beslenerek ve spor yaparak 40 kilo vermeyi başaran Nedim Saban, diyet yaparken, aynı zamanda psikolojik destek de aldığını söylemiş.

Sibel CAN
Sibel Can`ı kilo alıp vermesiyle tanıdık. O kadar sık kilo alıp veriyor ki sanatçıyı görenler tanımakta güçlük çekiyor. Sanatçının uyguladığı yeni diyet, fazla kilolarından hem kısa sürede hem de sağlıklı bir şekilde kurtulmasını sağlamış.

Puan Diyeti
İşte, ünlü yıldızın, hayat boyu uygulandığında fazla kilo sorununu temelinden çözen mucize diyetinin ayrıntıları.

Can`ın uyguladığı diyet ‘puan sistemine` dayanıyor. Sibel Can`ın diyetinin sırrı 16 puanı aşmamak.
Her yiyecek grubunun belli bir puanı var. Önemli olan doğru yiyecekleri doğru miktarda tüketmek ve tüm gün boyunca 16 puanı aşmamak.


Weight Watchers ya da Momentum adı verilen  diyette, yemek kısıtlaması veya yasaklaması söz konusu bile değil. Bunun yerine her besinin kalori, yağ, lif (fiber) içeriklerinin yer aldığı bir tablo izleniyor.
Buna göre, her uygulayıcının aktivitesi ve yaşına göre, günlük olarak alabileceği bir toplam puan var.
Bu toplam sınır geçilmedikçe diyetin uygulanmasında herhangi bir risk bulunmuyor.
Sibel Can`ın uyguladığı bu diyete göre, tüm salatalar, elbette içinde yağ ve sos olmadığı sürece ‘0` puan. Yani bunları istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.
1 dilim ekmek 1 puan, suşi 1 puan, dondurma 1 puan, 1 parça çikolata 1 puan.
Meyve ve sebzelerin hepsi 0 puan, mesela sebzeli çorba 0 puan.
Eğer günde 10 puanı aşmamayı başarırsanız, kısa sürede sağlıklı kilonuza erişebilirsiniz.

TARKAN
Sıkı bir diyet ve spor programı uygulayan Tarkan, her gün 2 saat aletli spor yaptı.
Un, şeker ve tatlıdan kendini mahrum bırakıp bol bol su içerek 20 günde 8 kilo vermeyi başaran Tarkan, 78 kilodan 70 kiloya düştü.

İşte Tarkan`ın uyguladığı diyet:
Kahvaltı: 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız, tuzu alınmış beyaz peynir,  İnce bir dilim kepek ekmeği, şekersiz çay ve kahve, 1 tatlı kaşığı pekmez, reçel, bal ya da marmelat.

Öğle: 3 adet ızgara köfte ya da 90 gram tavuk eti veya yağsız buğulama balık (Kesinlikle yağda kızartılmayacak), 1 tabak salata, 1 çay bardağı yoğurt, 2 adet kepekli ekmek, mevsim meyvesi.

Akşam: Mevsim meyvesi, az etli, çok az yağlı ıspanak, taze fasulye, bamya, karnı bahar, patlıcan, vs. sebzelerden herhangi biri, mevsim salatası, 1 adet kepekli ekmek

Haftanın Sözü:
“Biri sizi bir defa aldatırsa suç onundur. İkinci defa aldanırsanız bilin ki suç sizindir.”
Sarah Berhardt

 

 

 

 

Eğer hala yapmadıysanız MUTLAKA…

İstanbul Film Festivali, 3-18 Nisan, MUTLAKA takip edin,
Rally of Turkey, 16-18 Nisan, MUTLAKA katılın,
Sagopa Kajmer - Kolera - Pesimist Orkestra, Konser, Bostancı Gösteri Merkezi, 24 Nisan, MUTLAKA izleyin,
Mata Hari Balesi, 9-11 Nisan, TİM Maslak, MUTLAKA izleyin,
Disney Konseri, 23-24 Nisan, TİM Maslak, MUTLAKA izleyin,

Bunları Biliyor muydunuz?

Mustafa Sandal ile Emina`nın arasının açık olduğunu,
Tarık Akan`ın, Kadir İnanır`ın 41.Sanat Yılı kutlamasına katılmadığını,
Cüneyt Arkın`ın, Saba Tümer`in kahkahasını eleştirdiğini,
Ebru Gündeş`in sahne kostümlerini internette sattığını,
Ricky Martin “Gay`im” deyince, Davut Güloğlu`nun kendisini “Beckham”a benzetmeye başladığını

biliyor muydunuz?

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ