KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Gebze işçisine yüzde 13 zam
Gebze işçisine yüzde 13 zam
Güncel
20 Nisan 2010 Salı 14:13
  • 1643
  • 14

Gebze işçisine yüzde 13 zam

Gebze Belediyesi’nde YERELSEN ile Hizmet-İş Sendikası arasında süren TİS görüşmeleri yüzde 13 zamla sonuçlandı

Gebze Belediyesi`ni temsilen YERELSEN ile Hizmet-İş Sendikası 1 No`lu Şube arasında sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri sonuçlandı. 2 yıllık sözleşme süresi 3 yıla çıkarılırken, 2010 yılında Gebze Belediyesi işçilerine sosyal haklardaki artışla birlikte yaklaşık yüze 13 zam yapıldı. Sözleşmeyle maaşlarda 250-300 liralık artış olacak. Diğer yıllar enflasyon oranında zam yapılacak.
 

350 İŞÇİYİ KAPSIYOR
Gebze Belediyesi`nde çalışan 350 işçiyi ilgilendiren TİS imza töreni Osman Hamdi Bey Sahnesi`nde yapıldı.
İmza törenine Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, başkan yardımcıları, YERELSEN Başkanvekili Mustafa Çöpoğlu, Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy ile iki sendikanın yöneticileri ve 350 dolayında belediye işçisi katıldı. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ile YERELSEN ve Hizmet-İş Sendikası yetkilileri hazırlanan sözleşmeyi imzalayarak anlaşmayı resmileştirdiler.
 

İŞÇİ HAKKI KUTSALDIR
Törende konuşan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, 30 yıllık sanayicilik hayatında da, belediye başkanı olduktan sonra da işçi haklarına büyük önem verdiğini belirtti. Köşker, “13 aydır maaşınızı bir gün geciktirmedik. İşçimize, memurumuza hiç borcumuz yok. Zira bizim için işçi hakları kutsaldır. Bizim en büyük projemiz insanları mutlu etmektir. Önce işçimizi mutlu edeceğiz ki, birlikte yapacağımız güzel hizmetlerle halkımızı da, Gebzeliler`i de mutlu edelim” diye konuştu.
 

TASARRUF YAPTIK
Başkan Köşker, belediye gelirlerinin aslında halkın parası olduğunu belirterek, “Halktan toplanan vergilerle aldığımız ücreti hepimiz hak etmek zorundayız. Tasarrufa azami gayret göstermeliyiz. Bu konuda çok önemli bir mesafe aldık. Bir yılda yaptığımız tasarruf 5-6 milyon lirayı buldu. Bunun sonucunda da sizlerle Türkiye şartlarında güzel bir sözleşmeye imza attık. Allah hepinize aldığınız ücretin karşılığını en güzel şekilde vermeyi nasip etsin” dedi.
 

İKİ TANE İLK YAŞANIYOR
Hizmet-İş Sendikası 1 No`lu Şube Başkanı İdris Ersoy da, Köşker`e işçi haklarına karşı gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür etti. Ersoy, “Gebze Belediyesi`nde iki tane ilk yaşıyoruz. Birincisi YERELSEN ile Kocaeli`de toplu sözleşme imzaladığımız ilk belediye Gebze Belediyesi`dir. İkincisi Gebze Belediyesi ücret ve sosyal hakları ödeme konusunda en önde giden belediyemiz. İmzaladığımız bu sözleşme çalışan arkadaşlarımızı memnun edecek” dedi.
 

TARAFLAR MEMNUN
YERELSEN Başkanvekili Mustafa Çöpoğlu da, Hizmet-İş Sendikası ile yapılan ilk sözleşmenin hem işçiyi, hem işvereni memnun eden bir sözleşme olduğunu ifade etti. TİS`i Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ile, Yerel Sen adına Başkanvekili Mustafa Çöpoğlu, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kısbet, Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, Yerel Sen Genel Sekreteri Mümtaz Uzun ve Hizmet-İş Şube Sekreteri Ali Eker imzaladı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ