KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
SGK binlerce emekliye borç çıkardı!
SGK binlerce emekliye borç çıkardı!
Güncel
07 Nisan 2010 Çarşamba 16:47
  • 2251
  • 7

SGK binlerce emekliye borç çıkardı!

SGK, emekli olduktan sonra çalışan on binlerce emekliye borç çıkardı. Emekliler şokta

Emekli olduktan sonra çalışan çok sayıda emekliye, aradan yıllar geçtikten sonra borç çıkarılmasının yankıları sürüyor.
Bu kapsamdaki kişi sayısının on binleri bulması sebebiyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinde yoğun bir baskı oluştu. Kurum ise yaptığı açıklamada vatandaşı suçladı.
 

2003 ve 2004 yıllarında yapılan yasal düzenlemelerin Resmi Gazete'de yayınlandığı belirtilerek, bunların vatandaş tarafından bilinmesi gerektiği ifade edildi. Ancak uzmanlar, günlük işlerini yürüten bir esnafın, Resmi Gazete'de yayımlanan bir düzenlemeden haberdar olmasının imkânsızlığına dikkat çekiyorlar.
 

Kurumun zamanında göndereceği bir bilgilendirme yazısıyla bu tür mağduriyetlerin önlenebileceğine işaret ediyor. Öte yandan halen sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerektiğinden habersiz olan ya da tesadüfen öğrenen çok sayıda kişinin bulunması da büyük çelişki olarak değerlendiriliyor.
 

SGK'nın açıklamasında, "Diğer sosyal güvenlik kuruluşlarından emekli olanların Bağ-Kur'a tabi çalışmaları halinde destek primi ödemeleri gerektiğine ilişkin kanuni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.
Resmi Gazete'de yayımlanan kanuni düzenlemelerin bilinmesi gerekliliğinin yanı sıra, konu medyada yer alan haberlerde yeni bir yükümlülük olarak ele alınmış ve kamuoyuna yansıtılmıştır." denildi. SGK açıklamasındaki çelişkiler de dikkat çekti. Bir yandan destek primi düzenlemesinden emeklilerin zamanında haberdar edildiği belirtilirken diğer yandan kurumun bile alacaklarından çok geç haberi olduğu ortaya çıktı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ