KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Faaliyet raporu kabul edildi
Faaliyet raporu kabul edildi
Güncel
06 Nisan 2010 Salı 18:09
  • 2653
  • 4

Faaliyet raporu kabul edildi

İzmit Belediyesi Meclis toplantısında CHP’lilerin 15 ret oyuna karşı, AKP’nin 14 kabul oyu kullandı, faaliyet raporu 3’te bir çoğunluğun sağlanması nedeniyle kabul edildi.

İzmit Belediye Meclisi nisan ayı toplantısı gerçekleştirildi. Meclis üyelerinin tam katılım gösterdiği toplantıya, AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal, TP İzmit İlçe Başkanı Faruk Bostan, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hamiyet Göksu, AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Nur Cengiz, CHP İzmit İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, AKP İzmit İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Gürol Güçlü, Hizmet-İş Sendikası 1 No`lu Şube Başkanı İdris Ersoy ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

GÜRFİDAN`A BIRAKTI
Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından faaliyet raporunun ibrasına geçildi. Toplantının 3. maddesi olan mali raporlar görüşülürken başkan Doğan, raporu sunması için koltuğu, yönetmelik gereği CHP`li meclis başkan vekili Muzaffer Gürfidan`a bıraktı. Gürfidan burada yaptığı konuşmada, “Nevzat Doğan verdiği sözleri tutmuştur. Kendisi milletvekilliğinden geldiği için başarılı bir belediye başkanıdır. Bugünkü mali raporların konuşulmasında gerginlik çıkmasını istemiyorum” dedi.
 

KİTAPÇIKTA HATA VAR
Ardından mali raporlarla söz almak isteyenler meclis başkanlığına isimlerini yazdırdı. İlk olarak CHP`li meclis üyesi Fikret Gökmen düşünceleri belirtmek üzere kürsüye çıktı. Faaliyet raporlarının anlatıldığı kitapçığın çok kaliteli basıldığını fakat, çok rakam hatası yapılığını ifade eden Gökmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyemiz İSO 9001 Kalite belgesi aldı. Fakat kalite belgesi almak o kurumu kaliteli yapmıyor. Ben çok biliyorum kapısında kalite belgesi yazıp da bir dilekçe dahi vermeyen yerleri. Kitapçıkta bu özensizlik olmamalıydı. Aşırı rakam hatası var. Özenle hazırladığımız kitapçıkta bu kadar hata yapmışsak, rutin işlerde ne kadar hata yaparız.”
 

BORÇ: 156 MİLYON TL
Gökmen konuşmasının devamında da faaliyet raporları hakkında görüşlerini belirtti. Bütçedeki giderin büyük bir kısmının işçilere ayrıldığına dikkat çeken Gökmen, şunları kaydetti: “Belediye göreve geldiğinde gider bütçesinin yüzde 48`i işçilere ayrılıyordu. Bu sene 62 milyon TL gider bütçesinin yüzde 59`u işçilere ayrılmış. Geri kalan 20 milyon mal ve hizmetlerin alımı, bir buçuk milyonu sermaye, 3 milyonu da yardıma muhtaçlara dağıtılmış. Belediye 2009 yılında piyasaya 5 milyon 947 bin TL borçlandı. Ayrıca teminatlar toplamı 2 milyon 979 bin, emanetler 3 milyon 446 bin lira. Bu zamana kadar esas belimizi büken sigorta borçlarımız. O da 128 milyon 645 bin TL. Toplam belediyemizin borcu ise 156 milyon 702 bin TL.”
 

ŞEHİR PLANLAYICISI
 Meclis başkan vekili Gürpınar, Gökmen`in ardından başkan Doğan`a yönelerek, “Tebrik ederim, 6 milyon borç bir şey değil” dedi. Bu söz salonda kahkahalara neden oldu. Gökmen`in ardından CHP İzmit Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Metin Akan söz aldı. Alan şöyle konuştu: “Belediyenin görevi imar planı yapmak. 14 bölgemizde imar planı yok. Eğer bu planları yapmazsak, kaçak inşaatı teşvik eder duruma düşeriz. İzmit Belediyesi`nde 4 tane şehir planlayıcısı var. Büyükşehir Belediyesi`nde ise 23 tane şehir planlayıcısı var. İbrahim Karaosmanoğlu`na sorduğumda ‘Bir 23 tane daha olsa alırım` dedi. Bizde ise sadece 4 tane var. Bunların aylık geliri ise 650 TL.”
 

AKP`DEN CEVAP GELDİ
Metin Alan`ın ardından konuşan AKP`li meclis üyesi Zekeriya Özok ise, Metin Alan`a cevap verdi. Özok, şunları söyledi: “Bir sene içerisinde İmar Müdürlüğü tarafından 495 adet ruhsat verildi. Öte yandan eski Gölcük ve yeni Gölcük yolu arasında bulunan bölgede ciddi bir planlama çalışması yapılmakta. Ayrıca kentsel dönüşüm kapsamında Bekirpaşa`nın kuzeyinde 600 dönümlük alan hizmete açılacak.”
 

HEP MAĞLUBUZ
Özok`un ardından AKP`li meclis üyesi İbrahim Ergin konuşma yapmak için kürsüye geldi. Bu sırada konuşan divan başkanı Muzaffer Gürpınar öyle bir şey dedi ki tüm katılımcıları tekrar kahkahalara boğdu. Gürpınar, “Aklımdayken söyleyeyim. Gelirken Tüğsüzler Mahallesi Muhtarı`yla karşılaştım. Kendisi CHP`li olduğu için mahallesine hizmet gitmiyormuş. Belediye ne yapsa CHP`den biliyorlar. Biz mecliste çoğunluk olduğumuz için millet böyle düşünüyor. Halbuki bilmiyorlar ki hep mağlup oluyoruz” dedi.
 

TAKLİT EDİLİYORUZ
İbrahim Ergün ise Gürpınar`a yönelerek, şunları söyledi: “Biz AKP-CHP ayrımı yapmadık. Yöneticilikte önemli olan adaletli olmak. Başkanımız elinden geldiğince çalışıyor ve adaletli davranıyor. Biz belediyecilik anlayışımızda sosyal yöne ağarlık verdik. Önce şeffaf bir belediyecilik anlayışı, yani bir devrim niteliğinde yapısal değişiklikler yaptık. Takdir değil, taklit ediliyorsanız başarılısınız demektir. Biz de taklit ediliyoruz.”
 

PARA SORUNUMUZ YOK
Raporun ibrasının ardından Nevzat Doğan kürsüye gelerek, eleştirilere ve önerilere cevap verdi. Doğan şunları kaydetti: “İşçilerin alacaklarını ödemek, en önemli çalışmamız oldu. Biz 16 yıllık işçi borcunu ödedik. Piyasaya geçen yıla ait borcumuz yok. Var olanlar bu yıla ait. Mevcut belediyeler gibi ‘Borçluyuz, yapamıyoruz` demiyoruz. Bizim para sorunumuz yok. Bunu abartmıyorum. Yoksa 13 milyonu nasıl bulabilirdik. Kalite belgesi denildi. Bende o belgelere bakınca gülüyorum. Benim kalite belgem vatandaşın bana baktığında gülmesidir.
 

493 PERSONEL FAZLA
Paramızın değerini biliyoruz. Alikahya`ya yapılan süs havuzu feda olsun. O Havuz bizim zamanımızda yapılan bir proje değil. Fakat projelendirildiği için ödemeleri biz yaptık. Tekrar söylüyorum oraya feda olsun. Ayrıca az kişi çalışıyor denildi. Belediyeye 2-3 kişi aldık. Mevcut görevlilerle çalışıyoruz. Eksik varsa eksik hepimizin. Fakat fazla personelimiz var deniliyor. Ankara Belediyesi`yle ilgili, 493 adet norm fazlası var. Şehir planlayıcısı adam yok denildi. Şehir planlayıcısı var da biz mi almadık? Kaçak yapılarla ilgili de hiçbir sorunumuz yok. Kaçak yapılarla ilgili mücadeleye devam ediyoruz. Bu konuda hiç affımız yok.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ