KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Başörtüsüne özgürlük için yürüdüler
Başörtüsüne özgürlük için yürüdüler
Güncel
17 Nisan 2010 Cumartesi 17:18
  • 2112
  • 29

Başörtüsüne özgürlük için yürüdüler

Başörtüsüne Özgürlük Platformu, tekbir nidaları ve sloganlar atarak, ‘Başörtüsüne özgürlük’ için yürüdü

Başörtüsüne Özgürlük Platformu değişik illerden katılımla ilimizde yürüdü. Merkez Bankası önünden başlayarak Sabri Yalım Parkı`na kadar sloganlar ve tekbir nidalarıyla yürüyen platform üyeleri, burada basın açıklamaları gerçekleştirdi. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı eylemi, MAZLUM-DER, Anadolu Gençlik Derneği(AGD), Şefkat-Der, Araştırma ve Kültür Vakfı, Gökkuşağı Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, KİHMED, İzmit Kitap Kulubü, Kocaeli Kültür ve Dayanışma Derneği, KÖK-Der, MARSİAD, Memur-Sen, Öğ-Der, Kocaeli Gönül Kuşağ, Gençlik-Der, Zamanın Zeynebi Derneği organize etti. Eyleme Konya, Kütahya, Van, Bursa ve Sakarya illerinin İnanç Platformu üyeleri de katılarak destek verdi.
 

MÜCADELEDE 261. HAFTA
Başörtüsü mücadelesinin 261. haftasında yapılan eyleme Saadet Partisi GİK Üyesi Mehmet Aras, İzmit İlçe Başkanı Mustafa Can, il yöneticileri, MHP İl Başkanı Ruhi Çavdar, Türkiye Partisi İzmit İlçe Başkanı Faruk Bostan, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Mehmet Korkmaz ve Alperen Ocakları da katıldı. Merkez Bankası önünden başlayan ve Sabri Yalım Parkı`na kadar “Tekbir, Allah-u Ekber, hükümet uyuma başörtüne sahip çık, zulme karşı direneceğiz, direne direne kazanacağız, inan-diren-özgürleş, başörtüsüne özgürlük” sloganlarıyla yürüyen platform üyelerini vatandaşlar ise pencere ve balkonlarından izledi. Çevik kuvvet ekiplerinin araçlarıyla eşlik ettiği yürüyüşte, herhangi bir olay yaşanmadı.
 

İKTİDAR VE MUHALEFETE ÇAĞRI
Sabri Yalım Parkı`na gelindiğinde bayanlar ve erkekle ayrı ayrı sıralandı. Üzerlerinde başörtüsüne özgürlük kelimesinin harflerini taşıyan bayanların ön sırada yer aldığı eylem, basın açıklamalarıyla devam etti. İlk olarak söz alan MAZLUM-DER Kocaeli Şube Başkanı Çetin Tahtacı, başörtüsüne yasak koyanları eleştirerek, günümüzde kadınların başörtüsü nedeniyle dışlandığını dile getirdi. Hükümete ve muhalefete seslenene Tahtacı, başörtüsü yasağını birlikte hareket ederek kaldırmasını istedi. Daha sonra söz alan Kocaeli Zamanın Zeynebi Derneği Başkanı Sabiha Ateş Alpat, şunları kaydetti:
 

ONLARA “AÇILIM”, BİZE “AÇILIN”
“Başörtüsü için mücadele veren kızlarımız, tarihte şerefli yerlerini alacaklar. Ey kendilerini başkalarının iradesine bırakmış zavallılar, eğer yüreğiniz yetiyorsa Kocaeli`den gelen bu sesi kesin. Bizler direnmeyi Hz. İbrahim`den ve baş öğretmenimiz Hz. Muhammed`den öğrendik. Hükümet herkese ‘açılım`, bize ‘açılın` diyor.” Alpat`ın ardından AGD Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Özen kısa bir konuşma yaptı. Özen, bayanların inançları doğrultusunda başörtüsü taktığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Başörtüsü takmam Allah`ın emridir. Hiç bir başörtülü arkadaşımız, başörtüsünü siyasi bir amaç için takmıyor.
 

OKULDA DANSÖZ OYNATTILAR
Başörtüsü için çok bedel ödedik, çok bayan, ülkesinden, işinden ve okulundan fedakarlık etmek zorunda kaldı. Gölcük`te bir okulda dansöz oynatmışlar, bu mu eğitim bu mu özgürlük?” Son olarak söz alan MAZLUM-DER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, yargı mensuplarına ve TSK`ye yüklendi. Ünsal, şunları kaydetti: “Bizim çocuklarımız da askere gitmiyor mu, bu ayrımcılık niye? Hükümet çeşitli açılımlar yapıyor, bunları destekliyoruz ama biz de açılım istiyoruz. Başörtüsüne de açılım yapılsın. 5 yıl dayandık, 5 yıl daha dayanırız ama susmayız.
 

CÜBBELİ BÜROKRATLAR VAR
Anayasa Mahkemesi kendisini yasama organı zannediyor. Meclisin aldığı bir kararı kendisi iptal ediyor.
Ülkemizde sadece üniformalı bürokrat yok, cübbeli bürokratta var. Biz ikisinin de kalkacağı bir demokrasi istiyoruz.”Ünsal`ın ardından programı kapatmak üzere söz alan sunucu Canan Osman, başörtüsüne yasak koyanları hedef alarak, “Sizin şeytana olan hısımlığınız, Allah`a olan hasımlığınızdan. Biz sizin seçerenizi biliriz, sizi oynatan kuklalara kafa tutuyoruz” şeklinde konuştu. Osman`ın bu imalı konuşmasıyla eylem son buldu ve kalabalık sorunsuzca dağıldı. Polisin eylemde aldığı güvenlik önlemleri, sol örgütlerin eylemlerine göre çok daha azdı. 
Yılmaz KARABIYIK-Onur ÇELİK-Elçin ELMAS

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ