KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.5959 TL
  • 6.2126 TL
  • 6.7892 TL
Kocaeli Zirve
Emeklinin zam umudu!
Emeklinin zam umudu!
Güncel
15 Nisan 2010 Perşembe 11:33
  • 966
  • 0

Emeklinin zam umudu!

Anayasa Mahkemesi'nin maaş eşitsizliğine dayanarak açılan davada, emekliler lehine karar vermesi durumunda 2.2 milyon emekliye ortalama 300 liralık zam yapılacak

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız ' ın düzenlediği basın toplantısında emeklilere zam umudu verdi.

Zararsız, "Ben çok iddialı bir şekilde sunu söylüyorum. Bir gün içerisinde insanların emeklilik işlemlerinin tamamlanıp emeklilik maaşlarının bağlandığı güne erişmiş olacağız." dedi.

Zararsız'ın gündeminde emekli derneklerinin üyelerden yaptığı kesintiler de vardı. Zararsız şunları söyledi: "Öncelikli olarak geçmişe dönük olarak yapılacak hiçbir şey yok. Çünkü hukukun genel kaidesi; bir kişi, bir konuda muvafakatta bulunmuş ise ona dayalı olarak yapılan işler geçerlidir ve bunun geçmişe dönük olarak geri alınması söz konusu olmaz."

SGK Başkanı, maaş eşitsizliğiyle ilgili davada Anayasa Mahkemesi'nin vereceği olası karar için de senaryolar hazırladıklarından söz etti. Zararsız, "Emekli lehine karar çıkması durumunda geçmişe dönük ödeme mümkün değil" dedi. Ancak bu yönde bir kararla 2 milyonun üzerinde emeklinin maaşının artabileceğini açıkladı.

Zararsız, "Kanunu anayasaya aykırı buldunuz iptal ettiniz. O kanuna dayalı olarak yapılan işlemler aykırılığı ve ortadan kaldırılması söz konusu olmayacak. 2 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiriyor ve böyle birseyin maliyeti yaklaşık 8,2 milyar TL civarında" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun maliyet hesabından yola çıkıldığında 2 milyon 200 bin emeklinin maaşına ortalama 300 lira zam gelmiş olacak.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ