KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Elif'i öldürene 22 yıl hapis cezası
Elif'i öldürene 22 yıl hapis cezası
Polis-Adliye
30 Aralık 2010 Perşembe 15:12
  • 3426
  • 0

Elif'i öldürene 22 yıl hapis cezası

Erenler-Cedit Konutları'nda boğazı kesilerek öldürülen Elif Şişman'ın katil zanlısı mahkeme 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Geçtiğimiz yıl ocak ayında Erenler-Cedit Konutları`nda oturan Elif Şişman`ı bıçakla boğazını keserek öldüren Engin Toraman ile ona yardım ettiği iddiasıyla tutuklu bulunan Halil İbrahim Çalışkan`ın cezaları belli oldu. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen davaya tutuklu sanıklar Engin Toraman ve Halil İbrahim Çalışkan ile sanıkların avukatları Nevzat Erçevik ve Zafer Seçkin, Elif Şişman`ın annesi Gönül Şişman ile ağabeyi Hakan Şişman katıldı. Mahkeme heyeti Toroman'a 22 yıl, Çalışkan'a ise 4 yıl hapis cezası verdi. Çalışkan, yattığı süre gözönüne alınarak tahliye edildi.
 

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU
Mahkemede ilk olarak sanık avukatları, daha önceki yaptıkları savunmaları tekrar ettiklerini söyledi. İddianameyi okuyan Cumhuriyet Savcısı ise mütalaasında “Sanıklardan Halil İbrahim Çalışkan`ın cinayet olayıyla ilgisinin olmaması, sadece olaya tanıklık etmesi nedeniyle beraatine karar verilsin. Olay esnasında orada bulunan ve Elif Şişman`la birlikte olan Çalışkan`ın, Engin Toraman`a engel olmaya çalıştığı fakat başaramadığı belirlendi. Çalışkan'ın sanık Engin ile birlikte kaçması ve Şişman`ın evinden aldıkları laptop`u, cep telefonu, altın bilekliğini Mesut Yılmaz adlı şahısa satması nedeniyle 4 yıl hapis cezası alması kamu adına talep olunur” dedi.
 

VİCDAN AZABI ÇEKİYORUM
Mahkemede söz alan Engin Toraman gözyaşları içerisinde “Vicdan azabı çekiyorum. Elif Şişman`ın ailesinden annesinden, ağabeylerinden özür diliyorum. Çok pişmanım böyle olmasını istemezdim” diye konuştu. Mahkemenin devamında sanık Toraman, ilk olarak müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak tutuklu sanığın mahkemedeki iyi hali nedeniyle ceza 18 yıla indirdi. Çalışkan`ın ise cinayetin işlenmesinde bir suça karışmadığı belirtilerek beraatine karar verildi. Ancak Çalışkan ile Toraman'a Şişman`ın eşyalarını çalmaları 4 yıl hapis cezası almalarına neden oldu. Cinayet sanığı Toraman böylelikle 22 yıl, Çalışkan ise 4 yıl hapis cezası aldı. Çalışkan içerde bulunduğu süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.
 

OLAYIN GEÇMİŞİ
28 Ocak 2009 tarihinde Erenler-Cedit Konutları`nda ikamet eden, daha önce fuhuş yapmak suçlamasıyla gözaltına alınan Elif Şişman boğazı kesilmiş olarak erkek arkadaşı Olcay S. tarafından evinin salonunda bulunmuştu. Olayın ardından soruşturma başlatan polis ekipleri Şişman`ı öldüren Engin Toraman ile ona yardım ettiği ileri sürülen Halil İbrahim Çalışkan`ı 4 Şubat tarihinde yakalamışlardı. Engin Toraman para nedeniyle cinayeti işlediğini kabul ederken, Halil İbrahim Çalışkan ise cinayete yardım etmediğini ileri sürmüştü. Olayın ardından mahkemeye sevk edilen iki zanlı da tutuklanmıştı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ