KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Dayatmalarla Anayasa değiştirilemez
Dayatmalarla Anayasa değiştirilemez
Güncel
31 Mart 2010 Çarşamba 17:35
  • 825
  • 0

Dayatmalarla Anayasa değiştirilemez

Baro Başkanı Av. Cumhur Arıkan, Anayasa’nın oldu bittilerle ve dayatmalarla değiştirilemeyeceğini söyledi

Kocaeli Baro Başkanı Av. Cumhur Arıkan ve yönetim kurulu üyeleri Anayasa değişiklik paketiyle ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Baro Başkanı Cumhur Arıkan, hükümetin Anayasa değişiklik paketini kendi anlayışı çerçevesinde hazırladığını belirterek, oldu bittilerle ve dayatmalarla Anayasa`nın değiştirilemeyeceğini söyledi.
Baro binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında başkan Av. Cumhur Arıkan, hükümetin, Anayasa değişiklik paketiyle kuvvetler ayrılığı ilkesini kuvvetler birliği ilkesine dönüştürmek istediğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

PARTİ KAPATMA
“Bu durum ülkemizde yargı bağımsızlığının ve hukuk devletinin sonunu getirecek sonuçlar doğurur. Doğru bulmadığımız bu değişiklik paketinin içerisinde sakıncalar doğuracak maddeler açıkça görülüyor. Madde 53`te yapılması planlanan değişiklik çalışma barışını sağlayıcı nitelikte değil. Toplu sözleşme ve grev hakkı birbirinden ayrılamaz. Pakette, siyasi partilerin kapatılma kararının meclise bırakılması ve partilerin temelli kapatılmasının yasaklanması gibi bir ibare yer alıyor.

YARGININ SİYASALLAŞMASI
Madde 69`da yapılan bu değişiklikte yanlış. Değişiklikle, ülkenin bölünmez bütünlüğüne aykırı olan bir partinin kapatılması da yasaklanmış oluyor. Pakette ayrıca yer alan madde 74`deki kamu denetçiliği sistemi, yeterince incelenmemiş. Bu maddenin ülkemize uygunluğu tartışılmalıdır. Madde 125`teki değişiklikle Danıştay`ın yetkileri kısıtlanmak isteniyor. Bundan da geri adım atılmalı. Madde 146 ile 149 arasında Anayasa Mahkemesi`yle ilgili yapılması düşünülen düzenlemeler yargının siyasallaşması tehlikesini doğuracak.

OLDU BİTTİ OLMAZ
Madde 159`da HSYK`yla ilgili hükümlerde de yargının siyasallaşması tehlikesi görülüyor. HSYK yeniden yapılandırılmak isteniyorsa, Adalet Bakanı ve üye olan bakanlık müsteşarı kuruldan çıkarılmalı. Kurul üyeleri yargı organları tarafından seçilmeli, hakim ve savcılar hakkında soruşturma açma yetkisi Adalet Bakanlığı`ndan alınarak HSYK`ye verilmeli. Anayasa bir devletin esas kanunudur ve bu yüzden oldu bittilerle, dayatlamalarla değiştirilemez.

TOPLUMSAL MUTABAKAT
Özellikle son dönemlerde başta AKP olmak üzere, siyasal, sosyal, bilimsel bir çok kurum ve kuruluşun, sivil toplum örgütlerinin, vatandaşların ortak görüşü yeni bir Anayasa yapılması yönünde. Toplumsal mutabakatla Anayasa yapmak yalnızca seçmenin kabul ettiği bir kurallar manzumesini ‘Anayasa` olarak hayata geçirmek olmamalı. Toplumun bütün kesimlerinin beklentisi, demokrasinin bütün kurallarının uygulanarak ortaya çıkarılacak siyasi mutabakat belgesinin ‘Anayasa` olarak yasallaştırılması.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ