KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Gebze'de sahte çek operasyonu
Gebze'de sahte çek operasyonu
Polis-Adliye
16 Aralık 2011 Cuma 11:52
  • 4825
  • 0

Gebze'de sahte çek operasyonu

Bir işyeri sahibinin müşteriden aldığı çekin sahte çıkması üzerine harekete geçen polis, 3 aylık teknik takibin ardından sahte çekleri piyasaya sürdükleri belirlenen 20 kişilik çeteyi çökertti

Gebze`de bir işyeri sahibinin müşteriden aldığı çekin sahte çıkması üzerine harekete geçen polis, 3 aylık teknik takibin ardından Kocaeli, İstanbul ve Sakarya'da düzenlediği eş zamanlı operasyonda, sahte çekleri piyasaya sürdükleri belirlenen 20 kişilik çeteyi çökertti.
 

20 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Gebze'deki bir işyeri sahibine, gittiği bankada müşterisinin kendisine verdiği çekin önce karşılıksız olduğu söylendi. Yapılan incelemede çekin sahte olduğu da belirledi. Bunun üzerine işyeri sahibi polise gidip şikayetçi oldu. Şikayet üzerine araştırma başlatan Gebze Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, 3 aylık inceleme ve teknik takip yaptı.
 

21 SAHTE ÇEK BULUNDU
Kocaeli, İstanbul ve Sakarya'da 14 farklı adrese baskınlar düzenleyen ekipler, 20 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin ev işyerlerinde yapılan aramalarda bazı işadamları adına düzenlenmiş toplam 144 bin TL değerindeki 21 sahte çek, 1 ruhsatsız tabanca ve çok sayıda mermi, kalem kamera, imza sirküleri, sahte çek yapımında kullanılan bilgisayar grafik programlarının bulunduğu 1 laptop, bilgisayar yazıcısı, 5 bilgisayar harddiski ele geçirildi.


104 FARKLI OLAYDA KULLANILMIŞ
Şüphelilerin İstanbul'dan temin ettikleri gerçek çekleri, uzman grafikerler aracılığıyla taklit ettikleri, düzenlenen sahte çeklerle de küçük ve orta ölçekli esnafı dolandırdıkları tespit edildi. Ayrıca yapılan kriminal incelemede söz konusu çeklerin 104 farklı olayda kullanıldığı bilgisine de ulaşıldı. Şebekenin ayrıca çekleri para karşılığında müşterilere sattığı öğrenildi. Sorgulamaları tamamlanan şüpheliler bugün Adliye'ye sevk edildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ