KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Akkardan’da eylem sona erdi
Akkardan’da eylem sona erdi
Güncel
11 Nisan 2010 Pazar 18:36
  • 1287
  • 0

Akkardan’da eylem sona erdi

Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu Akkardan Fabrikası’nda işten atmalara karşı süren direniş, uzlaşmayla sona erdi

DİSK`e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi`nin örgütlü olduğu Akkardan Fabrikası`nda 96 işçi 12 idari personelin kriz gerekçesiyle işten atılmasıyla başlayan ve iki ayı aşkın süredir devam eden direniş, sona erdi. İşten atılan işçiler, kısımlar halinde işe geri alınacak. DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve genel merkez yöneticileri bir toplantı için geldiği Gebze şube binasında konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularına yanıt verdi. 

FEVRİ KARAR
Serdaroğlu şunları kaydetti ; “Uzun süredir örgütlü olduğumuz Akkardan`da kriz nedeniyle üretimde düşüş yaşanmaya başladı. Hükümetin kısa süreli çalışma ödeneği için aldığı ara bir kararla, “İki defa üst üste alan işçi üçüncüyü alamaz” demesi ile yeniden çıkış yapılması gündeme geldi. Önce emekliliği gelenler, askere gidecekler, müteahhitte çalışanlar gibi tespitler üzerinden liste hazırlanırken işveren fevri bir kararla işçi çıkarttı. Biz de bunun üzerine direnişe başladık.

İŞÇİ ALINACAK
Bu süreç içinde de işverenle uzlaşmak için görüşmelerimiz oldu ve mart ayının sonlarındaki son toplantıda işveren işlerin açılmaya başladığını, temmuz ayı başından itibaren önceliği çıkartılanlara vermek üzere işçi alınacağını peyderpey sözlü olarak verdi. Bu süreçte çıkartılanlar tazminatları ile birlikte işsizlik aylığı almaya da başladı. Bizler onlar için işe iade davası da açtık. Dava lehlerine sonuçlanırsa aradaki farkı da alacaklar. Direnişi bitirdik. Birkaç çalışanın bireysel direnişi hariç sona erdi.”

TÜRK METAL`LE MÜCADELE
Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Serdaroğlu, Anayasa değişiklik paketiyle ilgili sorulara şöyle yanıt verdi; “Türkiye`nin en çok örgütlenen sendikasıyız ve en çok saldırı bizim üzerimize. Biz aynı zamanda işverenin sıkıştığı zamanlarda koz olarak kullandığı Türk Metal ile de mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlara Anayasa`da zemin açıyor. Anayasa`da öncelikle sendikal örgütlülük için yüzde 50+1 üyelik şartı kaldırılmalıdır. Baraj hiç olmamalıdır. İnsanlar özgür iradesiyle istediği sendikaya üye olabilmelidir.

BARAJ HİÇ OLMAMALI
Ayrıca bir diğer tartışma konusu olan, bir örneğinin okullarımızda yaşandığı gibi bir işyerinde birden fazla sendika örgütlenebilmelidir. O işyerinde toplu sözleşme yetkisi üye çoğunluğunu elinde tutan sendikada olmalı, diğer sendika ve sendikalara üye olanlar da sözleşme şartlarından yararlanmalı, o işçiler TİS sonrası da sendikalarında üye kalmalı ancak dayanışma aidatını toplu sözleşmeyi imzalayan sendikaya ödemelidir.”

İŞVERENE BAĞLI
Önümüzdeki aylarda MESS ile başlayacak olan grup bazlı Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri üzerine de değerlendirmede bulunan Serdaroğlu, ‘İşçi sokağa ne zaman çıkacak?` sorusunu “Bu işverenin tutumuna bağlı”diye yanıtladı. Serdaroğlu, ‘teklif edilene imza atılmıyor` şeklindeki eleştirilere ise “Toplu iş sözleşmesi görüşmelerine işveren, verebileceği en düşük zammı ve sosyal hak artışını vermek amacıyla oturur. Bir önceki dönem işveren ‘sıfır` zam teklifiyle oturdu. Biz yüzde 20 dolaylarında bir zam teklif ettik. İkisinin ortasında bir yere imza atıldı. Şeklen biz geri adım atmış gözüktük ama işvereni de sıfır zamdan bu tepkiler üzerinden daha yukarılara çektik” şeklinde yanıt verdi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ