KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Değerli taşların gizemli dünyası
Değerli taşların gizemli dünyası
Yaşam
03 Nisan 2010 Cumartesi 10:27
  • 2551
  • 0

Değerli taşların gizemli dünyası

Değerli taşların gizemli dünyasına bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? Aşk ve umudu sembolize eden taşın lal olduğunu, kilo vermek isteyenlerin ay taşından yardım aldığını biliyor muydunuz?

Teknoloji ne kadar ilerlese de insanoğlu doğadan kopamıyor. Mesela, taşlar birçok kişiye göre alternatif tıbbın bir öğesidir. Yüzyıllardır onların gizeminden etkilenen insanlar, şifa bulmak ve negatif enerjiyi üzerlerinden atmak için değerli taşları kullanmıştır. Örneğin, firuze`nin nazardan koruduğuna, mercanın kısmet açtığına inanılır.

Uzun yıllar boyunca kıymetli taşlar kutsallaştırılmış ve negatif enerjilere karşı, bir nevi koruma kalkanı oluşturduklarına inanılmıştır. Birçok insana göre, taşlar sadece üzerimizdeki negatif enerjiyi almakla ya da bize istediğimiz mutluluğu sunmakla kalmıyor, bize vücudumuzun ihtiyacı olan mineralleri de sağlıyor. Taşlar, doğadaki minerallerin en saf halini barındırıyor ve onlara temas ettiğimiz zaman mineral ihtiyacımız da karşılanıyor.

Taşlara merakımız çocukluktan geliyor
Bütün çocuklar taşlarla ilgilenir. Küçükken parkta gördüğümüz, anlamı olmayan, ancak şekli ya da rengiyle bizi cezbeden taşlarla oynar hatta onları biriktirir, yaş ilerledikçe de daha değerli ve anlamı olan taşlara ilgi duyarız.

Taşların gücüne inanmak gerek
Biz de taşların gizemli dünyasını merak ederek, onların dilinden anlayan Naciye Özdemir`in kapısını çaldık.

Naciye Hanım, Belediye İş Hanı, zemin kat, numara 13`deki dükkanında yüzlerce çeşit taş satıyor.

Kendisiyle taşların dünyasını konuştuk. İnsanların taşlara olan bağının psikolojik bir durum olduğunu söyleyen Özdemir, “Ben, 3 yıldır bu işi yapıyorum. Taşların alternatif tıpta yeri var. Nasıl ki vücudumuzu rahatlatmak için yogaya ihtiyaç duyuyorsak, taşların da psikolojik olarak bizlere olumlu yönde etkisi oluyor. Tabii, onların gücünü görebilmek için inanmak gerek.

Vücuttaki statik elektriği alıyor

Taşlar sadece uğur getirmekle ya da şifa vermekle kalmıyor.  Topraktan çıktıkları için aynı zamanda topraktaki minerallerden renk alıyor ve insan vücudunun ihtiyacı olduğu mineralleri de sağlıyorlar. Onlara dokunmak, vücutla temasını sağlamak mineralleri almak için yeterli. Ayrıca taşlar, vücuttaki statik elektriği de alıyor. Eskiden insanlar çok sık toprağa basar ve vücutlarındaki statik elektriği toprağa verme imkanı bulurlardı. Şimdi yaşam tarzı değişti. Vücutlarındaki statik elektriği almak için taşları kullanıyorlar. Bu yüzden taşların insan yaşamında önemi büyüktür” dedi.

Hangi taş ne işe yarıyor, ne anlama geliyor

Pırlanta: Gücün imgesidir.

Elmas: Beyin fonksiyonlarını sembolize eder ve temel tedavi edici özelliğe sahiptir. Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok ettiğine, zihin, ruh, beden üçlüsünü birleştirip bütünleştirdiğine inanılır.

Zümrüt: Şans getirir. İyilik, sakinlik, denge ve sabrın simgesidir.

Yeşim: Gri ve yeşil tonlarındadır. Kumarbazların taşıdır. Çok şans getirdiğine inanılır.  Aynı zamanda öğrencilerin sınav zamanında şans getirmesi için kullandığı taşlardandır.

Yakut: Kadınlar için gücün simgesidir. Kan dolaşımını canlandırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu gibi kişiyi sınırlamalarından kurtardığına, kendisinden fazla diğer insanları düşünmesine yol açtığına inanılır. Ruhsal gelişme, cesaret, liderlik, mutluluk duygularını arttırdığı da düşünülür.

Lal: Aşkın ve umdun sembolü.

Topaz: Turuncu renkteki topazlar cesaret, neşe ve hoşnutluk duygularını kuvvetlendirir. Şeffaf topaz, ruhsal bakımdan gelişmeye yardımcı olur, bilinmeyene karşı kişiyi yüreklendirir.

Aquamarin: Denizciler tarafından kullanılır. Tehlikelerden koruduğuna inanılır. Aquamarin`in sinirleri yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra düşüncenin berraklaşması ve yaratıcı gücün ortaya çıkmasında da büyük rolü vardır.

Kuvars: Stres alan taşlardır. Baş ağrısına iyi gelir.

Zebercet: Osmanlı saraylarında kullanılan ve halkın kullanmadığı taşlardan birisiydi. Gücü simgeleyen bir taştır.

Turmalin: Hastalıklardan koruyucu bir taştır. Mavisi akciğere iyi gelir, yeşili şans getirir, kırmızısı kalbe, pembesi kadın hastalıklarına iyi gelir.

Mercan: Kısmet ve nasip taşıdır. Sedef hastalığına da iyi geldiği söylenir.

Sitrin: Bereket, bolluk getirdiğine inanılır. Aynı zamanda tüccar taşıdır.  Eskiden tüccarlar bu taşı kasalarından eksik etmezlerdi.

Safir: Dünya`nın en pahalı taşıdır. Erkeğin gücü simgeleyen taştır. Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirir, tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliği vardır. Psişik yetenekleri arttırır ve sezgi gücünü güçlendirir. Bundan dolayı yaratıcı ifadenin gelişmesinde büyük rol oynar.

Malakit: Kimilerine uğur getirir, kimilerine uğursuzluk. Ancak aşırı duygusal kişilerin kullanmaması gerekir çünkü çok kırılgan bir taştır.

Firuze:  Nazar taşıdır, kişiyi nazardan korur.

Güneş taşı: Şansı ve iyilik meleklerini harekete geçirir.

İnci
: Kadının kusursuz güzelliğini simgeler.

Kaplan gözü: Göz hastalıklarına iyi gelir, görme gücünü arttırır.

Ay taşı: Metabolizmayı harekete geçirerek zayıflattığına inanılıyor. Son zamanlarda en çok satılan taşlar arasında.

Kehribar: Tiroid bezlerine iyi geldiği söylenir. Akciğer hastalıkları, astım gibi rahatsızlıkları olanlar için önerilir.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ