KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Baysan Çelik çalışanlarıyla büyüdü
Baysan Çelik çalışanlarıyla büyüdü
Yaşam
16 Nisan 2010 Cuma 21:56
  • 8714
  • 20

Baysan Çelik çalışanlarıyla büyüdü

Yükselen Değerler’in on ikinci konuğu BAYSAN-BAYDAR Çelik İnşaat Sanayi ve Tİcaret Limited Şirketi’nin sahibi TAMER BAYDAR…

Yükselen Değerler yolculuğumuzda heyecanım giderek artıyor. Git gide daha kalabalık bir aile oluyoruz. Bugüne kadar yükselen değerlerimizin röportajlarını takip edemeyen okurlarımız, gazetemizin internette bize ayrılan bölümünde röportaj linklerine ulaşabilirler. Ayrıca, sayfamızın bir bölümünde kimleri ve hangi firmaları konuk ettiğimizi rahatlıkla görebilirsiniz. Yükselen Değerler, sıradan bir röportaj olarak kalmak istemiyor. İleriki günlerde bu kişilerin, kent adına kazanımlarına, yeni adımlarına, önemli konulardaki fikirlerine, üzüntü ve sevinçlerine gazetemizde yer verileceğini belirtmek isterim. Çünkü onlar, gerçekten bu kentin sesi olmayı hak eden kişiler. Bizler büyük bir aile olmaya devam ederken, sizlerden gelecek önerileri de dikkate alacağımızı ifade etmek isterim.

Yükselen Değerler`de yer alan konukların ortak noktaları, öncelikle bu kente bir şeyler veriyor olmalarıdır. Bunun devamında da ilginç yükseliş öyküleri onları farklı kılıyor. Değerlerimizin çoğu, ortaya çıkan öyküye kendilerinin bile şaşırdığını belirtiyorlar çünkü onlar mücadele sergilerken, her mücadelenin gerisinde bir hikaye bıraktıklarının farkında değiller.

İşte bu haftaki konuğumuz Tamer Baydar da böyle düşünenlerden biri. Onun yükseliş öyküsü zaman açısından diğerlerine göre çok hızlı ve çok meşakatli olmuş. “Bitti” dediği yerde, ailesinin ve çalışanlarının desteğiyle küllerinden doğmuş. Söyleşimiz boyunca, zor günlerinde kendisini yalnız bırakmayanları dualarla andı. Tamer Bey ahde vefaya önem veren biri. Kendisinin de merakla okuyacağı yükseliş öyküsünün, ilginizi çekeceğini düşünüyorum.


Tamer Bey, kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Aslen Ankaralıyım fakat babamın işleri nedeniyle İstanbul`a yerleştik. Askerden gelince, bir süre İstanbul Laleli`de butik otel ve restaurant işi yaptım. Sonra 1993 yılında İzmit`e taşındık.

İzmit`le bağlantınız neydi peki?
Şu an Baysan-Baydar Çelik`in bulunduğu yerde kardeşim Tuncer Baydar, Baysan Trafo Radyatörlerini üretiyordu Evlenince biz de Karamürsel`e yerleştik ve kardeşimle beraber çalışmaya başladık. 1997 yılında ben çelik işine girdim. İki yıl sonunda yapmış olduğumuz işlerden zarar ettik, epey borçlandık. 1999 yılında da sıfırı tüketerek, Çanakkale`nin Biga ilçesine çalışmaya gittim.

AİLEM BİZE YOKLUK YAŞATMADI

Tamer Bey, buralara gelene kadar çok sıkıntılar çektiniz anlaşılan?
Evet çok. Biga`ya giderken büyük borç içindeydim. Orada 4 ay kalacaktım fakat Gölcük depremi olunca ailemi de yanıma aldım. 4 yıl şantiyede kaldık. Hayatımda gezi harici, hiç gurbete gitmemiştim. Allah razı olsun, anamız babamız da bize hiç yokluk yaşatmadı ki ekmek nasıl alınır, kira nasıl ödenir, elektrik, su parası nedir bilelim. O zamanlar kızım bebekti ve süt alacak bir liramız kalmadı?

Birden bire ne olduğunu anlayamadınız yani, peki nasıl aştınız o günleri?
Bugünlere geldiysem, anne ve babamın duaları, eşimin desteği sayesinde geldim. Belki bu anlattıklarım film gibi gelebilir fakat lüks hayattan, ekmek alamayacak durumlara düştük. Yani “A” iken “Z” olduk. Arası hiç olmadı. En tepeden en aşağıya indik. Ailemden bin kere Allah razı olsun. Onlar destek olmasaydı bir yerde mücadeleyi bırakabilirdim. ‘`Banane, borçsa borç. Ödüyor işte babam diyebilirdim.``

EŞİM BANA HEP DESTEK OLDU

Eşinizin sizinle o şartlarda Biga`ya gelmesi, hakikatten takdire değer…
Tabii kesinlikle. Bana hep destek oldu. ‘`Bunu da adam sandık geldik, neler yaşıyoruz.`` diyebilirdi ama çok şükür bana güvendi ve hep yanımdaydı.

Bu yaşadıklarınız, hayata bakışınızı değiştirdi mi?
Her şeyi öğrendik bir kere. Daha önemlisi gerçek dostlarımızı gördük. Varken, herkes sizinle iyi ama cebinizde bir lira yokken sizin yanınızda olanları görmek daha başka bir şey. Bunları da yaşadık.

HADDEHANE VE ÇELİKHANEDE TECRÜBELİYİZ

Baysan-Baydar Çelik nasıl başladı?
Biga`dan borçlarımızı tamamen bitirmiş olarak 2004 yılında İzmit`e döndük. Babam inşaat müteahhidi olduğu için Baysan Çelik`in bulunduğu bu alanı almıştı fakat o zaman bu kadar büyük değildi. Binasını da yaparak bize verdi ve kardeşim Tuncer, Baysan Trafo Radyatörleri olarak epey büyüttü işleri. Kardeşimle işleri ayırdık. Ben çelik işini yürütüyorum, o trafo radyatörlerini. 6 yıldır buradayız. Haddehane ve çelikhane fabrikaları konusunda epey tecrübe sahibi olduk.

BAYSAN TÜRKİYE`NİN EN AVANTAJLI YERİDİR

Biga`dan dönünce daha bir güçlendiniz değil mi?
Haliyle çok rahatladık. Bulunduğumuz yerin yanındaki arsayı aldık. Fiziki koşullarımızı genişlettik. Şu anda 15 bin metrekare alan üzerine 4 holden oluşan, 6500 metrekare kapalı, 8500 metrekare açık alanı olan ve 1500 metrekare boyahanesi bulunan tesisimiz, coğrafi anlamda da Türkiye`nin en avantajlı bölgesindedir.

Peki, çelikte aylık üretim kapasiteniz nedir?
İlk başladığımızda üretimimiz, aylık 150 ila 200 ton arasındaydı fakat şu anda 1000 ton üretiyoruz. Üretim yaptığımız gibi, montaj işini de başka firmaya vermeyip, kendimiz yapıyoruz.

REFERANSLARIMIZ ÇOK BİLDİK FİRMALAR

İş yaptığınız ve önemli sayabileceğiniz referanslarınız var mı?
İş yaptığımız firmalar genellikle çok bilinen firmalardır. Çolakoğlu, Diler Demir Çelik, İçdaş, Ereğli Demir Çelik, Kroman Çelik, Brisa, Ford Otosan, Outlet Center, Hasdayı İnşaat, Kartonsan, İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi, Nuh Çimento Tuğla Fabrikası, Tat Nişasta A.Ş, Aksan Kağıt Fabrikası gibi, çok sayıda referanslarımız var.

Yurt dışına iş yaptığınız oluyor mu?
Gayet tabii. 2007 yılında Fas Casablanca`dan iş aldık ve oraya gittim. İmalatını burada, montajını Casablanca`da yaptık. Tam bir buçuk yıl sürdü. Kazasız belasız teslim ettik işimizi.

Çelikten konutlar yapılması konusunda talepler oluyor mu?
Evet, konut olayı yayılmaya başladı. Hele de depremden sonra çok fazla talep var. Fakat çeliğin maliyeti diğer malzemelerden daha yüksek olduğu için tam tercih edilmiyor. Ama en sağlam ve en dayanıklı malzeme, hiç kuşkusuz çeliktir.

HAMMADDEDE RİSK ALMIYORUZ

Hammaddeyi nereden karşılıyorsunuz?
Genellikle iş yaptığımız firmalardan alıyoruz. Biz hammadde işine girmiyoruz çünkü malzeme fiyatları çok değişken. Üç kuruşluk iş yaparken zarar etmek istemiyoruz ve bu riske girmiyoruz. Benim için de, iş yaptıran kişi için de daha iyi oluyor. Hiç olmazsa kullanılan malzemenin kalitesi bakımından kuşku duyulmuyor. Biz çeliği, istenen şekle sokuyoruz. Yani önümüzdeki projeye göre şekil ve şemaları uyguluyoruz. Bunu yaparken de işveren firmadan bir denetmen, çalışmayı sürekli takip ediyor. Böylelikle sorun yaşamıyoruz.

Baysan-Baydar Çelik`te kaç işçi çalıştırıyorsunuz?
Şu anda 150 kişi çalışıyor ama bu sayı işin durumuna göre değişiyor. Bazen 200, bazen 300 kişi oluyor. Yani almış olduğumuz işe göre şekilleniyor.

Çalışanlarınızı seçerken, tecrübe ya da nitelik arıyor musunuz?
Bizim işimiz risk taşır. Yerden 50 metre yükseklikte iş yapıyoruz. Bu nedenle tecrübeli, işi bilen bir montaj ekibiyle çalışıyoruz. Detaylı sağlık kontrollerini çok önemsiyoruz. Mesela montaj ekibimiz Afyon`dan geldi ve yıllardır bizimle çalışıyorlar. Onun dışında vasıfsız ve ara elemanlara da ihtiyacımız oluyor tabii. Onları da genellikle İzmit çevresinden seçiyoruz.

Bu istikrarlı gidişin, daha büyük bir hedefi olacak mı?
Çıtayı çok yükseltmek gibi bir çaba içinde değilim. Şu an sahip olduklarınızı elinizde tutabiliyorsanız, sizden büyüğü yok. Bugün durum böyle ama yarın ne olur bilemem.

KRİZDE BİNAMIZI BÜYÜTTÜK

Krizi nasıl aştınız, işçi çıkardınız mı mesela?
Biz bir işi aldığımızda, bizi yaklaşık iki yıl yürütüyor. Yani bir yıl daha iş aramamıza gerek kalmıyor. Kriz de böyle bir zamana denk geldi. Hiç mi etkilemedik? Etkiledik tabii. 4-5 ay durduk ama bir tane işçi çıkarmadık. Çünkü ben bu insanların sayesinde buralara geldim. İşçilere senelik izinlerinden başka izin kullandırmadık. İş olmadığı günlerde de fabrika temizliği yaptık ve binamızı büyüttük. Yine yılda iki kez işçilerimize zamlarını verdik.

Ben artık Kocaeliliyim” diyebiliyor musunuz Tamer Bey?
Buranın ekmeğini yiyoruz, tabiî ki diyorum. Kocaeli`yi seviyorum. İstanbul`a gitmek istemiyorum. En basitinden insanı çıldırtan trafik derdi var. Annem ve babam orada olmasa herhalde hiç gitmem.

VAROLUŞUMUN NEDENİ ÇALIŞANLARIMDIR

Epey zaman talihsizlik yaşamış, zorluk çekmişsiniz, ancak kısa zamanda da uzun yol almışsınız. Bu başarınızı neye bağlıyorsunuz?
Var oluşumu, tek kelimeyle çalışanlarıma borçluyum. Çünkü sizi bir yerlere taşıyan, çalışanlarınızdır. Ben burada kaynak yapmıyorum, sırtımda demir taşımıyorum, her şeyi onlar yapıyor. Bir iş yerini batıran da çıkaran da işçilerdir. Dolayısıyla biz burada iyi bir ekip ve aile olduk.

Kendinizi Kocaelili olarak gördüğünüze göre, kentimizin dününü ve bugününü nasıl değerlendirirsiniz?
Kocaeli`ye şu an en ufak yatırım yapılmıyor. Yeşillendirme, çiçeklendirme görüyoruz ya da evimize giderken Sekapark`ı görüyoruz, ama hepsi o kadar.

KÖPRÜLERİ İZMİTLİ FİRMA YAPMALIYDI

Peki, belediyelere hiç iş yaptınız mı veya sizden teklif aldılar mı?
Kesinlikle ne teklif verdim, ne de onlar bize,``Gelip teklif verin`` dedi. Firmam adına, İzmit`te yaptırılan üç üst geçidin Kocaelili bir firmaya verilmesini isterdim. O zaman çok daha hesaplı, çok daha güzel olurdu. Ayrıca İzmitli bir firmanın da reklamı olurdu. Yakışanı da buydu ama biz bırakın onu, böyle bir köprünün yapılacağını bile duymadık. Bir baktık köprü dikilmiş.

EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK

Genel yönetimlere nasıl bakıyorsunuz peki?
Genel yönetimin nesine bakacağımı bilmiyorum ki; neye bakayım?
Siyasetten hiç anlamam ama anayasayı değiştirmek istiyorlar, ancak neyin ne olduğunu kendileri bile bilmiyorlar diye düşünüyorum. Bir sürü sorunumuz varken, anayasa çözüm değil ki! En büyük sorun bence işsizlik. İşsiz insan her yere sarar, sorun olur. İşsizlik olduğu sürece de tatsızlıklar yaşanacak. Bunun dışında Türkiye`ye yatırım yapılmıyor. Ben olumlu bir gidiş görmüyorum, gören varsa bize göstersin.

AİLEMLE OLMAYI SEVİYORUM

Tamer Bey, aile hayatına geçelim biraz. eşinizle nasıl tanıştınız?
Eşim İstanbullu, biz de İstanbul`da tanıştık. Bir yıl dolmadan evlendik. Eşim çalışmıyor. 16 yaşında İrfan adında bir oğlumuz, 11 yaşında İrem adında bir kızımız var. Atafen`de okuyorlar.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
İyi kötü ayırmaya çalışıyorum. Hafta sonları ailece yemeğe çıkıyoruz. Sık sık Kentsa tesislerine, Plaj Yolu Soğucak Sitesi`nde oturduğumuz için yakınımızdaki Romano Restaurant`a gidiyoruz. Bunun dışında, annem ve babam İstanbul`da olduğu için onları da ziyaret ediyoruz.

Plaj yolu gibi güzel bir yerde oturmanız avantajdır sizin için, yürüyüşler yapıyor musunuz?
Yani yürüyüş yapmayı çok istiyorum ama bu konuda tembelim galiba. Eşim bazen “Hadi yürüyelim” diyor ama benden ona en ufak yardım yok. Spor konusunda tembel olduğumu kabul ediyorum. Evde sinema izlemekten çok keyif alırım. Çocuklarla ilgilenmeyi seviyorum ve mangal yapmaktan hoşlanıyorum. Yani boş zamanlarda ailemle olmayı seviyorum.

GEÇ KALINMIŞ BİR PROJE

Tamer Bey, Yükselen Değerler`de sizi ağırlamaktan mutluluk duyduk. Böylece siz de ailemize katıldınız.
Gerçekten geç kalınmış bir proje bu. Daha önce yapılmalıydı çünkü İzmit`te çok insana ekmek yediren irili ufaklı firmalar var. Ben bunlardan ancak kendi sektörümde olanları bilirim fakat sizin aracılığınızla diğer sektördeki arkadaşlarımızı da tanımış oluyoruz. Bizi BAYSAN olarak bilirler belki ama bu şekilde bilinmesi bizim adımıza da geç kalınmış bir şey diye yorumluyorum. Sizlerin bu gayretiyle çok çabuk yol alınır. Ben yükselen bir değer miyim bilmiyorum ama proje çok güzel. Kutlarım.

Tamer Baydar`ı tanıyalım

1961 Ankara doğumlu. İlk, orta ve liseyi Ankara`da okudu. Babasının işleri nedeniyle İstanbul`a yerleşti. Bir müddet butik otel ve restoran işletmeciliği yaptı. Daha sonra İzmit`te kardeşiyle birlikte Baysan-Baydar Çelik`i kurdu. Evli ve iki çocuk sahibi olan Tamer Baydar, eşi Esra Hanım`ın yeşil gözlerinden her zaman destek aldığını ve onu çok sevdiğini  belirtti. Böylesi güzel bir itirafı yazmak, bizim için de bir onur oldu.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ