KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7728 TL
  • 6.3865 TL
  • 7.0504 TL
Kocaeli Zirve
Emeklilere maaş farkı yok
Emeklilere maaş farkı yok
Güncel
15 Nisan 2010 Perşembe 08:55
  • 983
  • 0

Emeklilere maaş farkı yok

SGK Başkanı Mehmet Emin Zararsız, emekli maaşları arasındaki farkın giderilmesi adına Anayasa Mahkemesi'nde açılan davanın sonucunun ''ödeme'' noktasında bir değişikliğe yol açabileceğini asla düşünmüyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Emin Zararsız, emekli maaşları arasındaki farkın giderilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne açılan davanın sonucunun 'ödeme' noktasında bir değişikliğe yol açacağını düşünmüyor. 2 milyon 200 bin emekliyi ilgilendiren davadan emekliler lehine sonuçlanması halinde 8,1 milyar lira maliyet çıkacağını kaydeden Zararsız, "Mahkemeden iptal çıksa bile geriye dönük ödeme olmayacağını düşünüyorum." dedi.
 

SGK Başkanı Zararsız, düzenlediği basın toplantısında emekli maaşları, emeklilerden kesilen aidatlar ve KEY ödemeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'de 13 farklı türde emekli maaşı hesaplaması yapıldığı bilgisini veren Zararsız, düzenlemelerin yapıldığı yıllara ait işçiler, tarım işçileri, Bağ-Kurlular, tarım Bağ-Kurlular ve memurlar ana çatı olmak üzere farklı maaş bağlama yöntemleri bulunduğunu aktardı.
 

Sistem değişikliklerinde intibak yapılmadığı için maaşlar arasında farklılık meydana geldiğini dile getiren Emin Zararsız, 2000 yılı öncesi ve 2000 yılı sonrası emekliler arasındaki maaş farkının kaldırılması için iş mahkemesi aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne giden konuya SGK'nın itirazının söz konusu olmadığını söyledi. Kurum olarak Yüksek Mahkemeye savunma sunacaklarını aktaran Zararsız, "Böyle bir düzenlemenin kamuoyuna yansıtıldığı şekliyle emeklilerin lehlerine sonuçlandığını düşünseniz bile 2 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiriyor. Maliyeti 8,1 milyar lira. Ancak bunlar birikimli bir maaş farkı almayacaklar." diye konuştu.
 

Mahkemeye sunacakları savunmada maliyet konusunu da gündeme getireceklerini vurgulayan Zararsız, "Mahkemeden iptal çıksa bile geçmişe dönük ödeme olmayacağın düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Zararsız, bu konunun sürekli gündemde tutularak emeklilere duygu sömürüsü yapıldığını savundu. Emeklilik yaşında geçmişte yapılan değişiklikler sebebiyle sistemin bozulduğu bilgisini veren Zararsız, "Halen 46 yaşında emekli üretiyoruz. 65 yaş uygulaması 2030'lu, 2040'lı yıllarda hayata geçecek." dedi.


KEY'DE 222 BİN KİŞİYE YENİ İNCELEME

Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri konusunda listede adı olan olmayan herkesin SGK'ya başvurduğunu söyleyen Zararsız, kurum olarak sadece işçi ve işçi emeklilerin KEY ödemelerinde yetkili olduklarına işaret etti. Buna rağmen bütün memurların da SGK'ya müracaat ettiğini kaydetti. KEY ödemesi konusunda 6 bin 900 kurumun sorumlu olduğunu da vurguladı.
 

Kesintinin yapıldığı kişilerin, kesinti yapıldığı zaman hangi kurumda çalışıyorsa o kuruma müracaat etmeleri gerektiğini aktaran Zararsız, 1,6 milyon kişilik liste hazırladıklarını, bunlardan 222 bininin yanlışlık olduğu düşüncesiyle yeniden müracaat ettiği bilgisini verdi. Bunların kontrol edilmesinin ardından yeniden tavsiye halindeki Emlak Bankası'na gönderileceğini ifade etti.
 

EMEKLİ MAAŞLARINDAN KESİLEN DERNEK AİDATLARI

SGK Başkanı Emin Zararsız, son günlerin tartışmalı konularından emekli aylıklarından kesilen dernek aidatlarıyla ilgili soruları da cevapladı. Kesintilerin 1979 yılından bu yana yapıldığını aktaran Zararsız, bundan sonrası için emeklinin izni olduğuna dair yeni bir düzenlemeye gidildiğini vurguladı. SGK Başkanı, "Derneklere resmi yazıyı gönderdim. Bundan böyle yapılan uygulamada 1 Ocak 2010 tarihinden sonra üye olan kişilerin muvafakat (izinleri) SGK'ya gönderilecek. Aynı zamanda bundan önce üye olanların aidat kesildiğine dair izin belgeleri de yıl sonuna kadar SGK'ya gönderilecek." dedi.
 

653 bin emekliden aidat kesilen Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün'ün kendisine, "Müfettişleri gönderin, denetlesin." teklifi sunduğunu aktaran Zararsız, dernekleri bu konuda denetleme yetkisinin İçişleri Bakanlığı'nda ve valiliklerde olduğunu belirtti. Emeklilerin haberi olup olmadığı konusuna da açıklık getiren Zararsız, "Bir kişi bir konuda muvafakatte bulunduysa bu izne dayanan işlemler geçerlidir." dedi. SGK'ya herhangi bir derneğe üye değilim deyip dilekçe verenlerin bulunduğunu dile getiren Zararsız, aidat kesme konusunda SGK'nın aracılık etmesi konusunun yeni olmadığını eskiden beri yapıldığını aktardı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ