KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
İskambil kartıyla ATM dolandırıcılığı
İskambil kartıyla ATM dolandırıcılığı
Polis-Adliye
05 Aralık 2012 Çarşamba 16:31
  • 2637
  • 0

İskambil kartıyla ATM dolandırıcılığı

İskambil kartları, elektrik bandı, cımbız ve makas gibi aletler kullanarak insanların kredi ve banka kartları, bankamatiklere sıkışmasını sağlayan ve bu yolla insanları dolandıra iki kişi yakalandı
İl Asayiş Müdürlüğü ekipleri yaptıkları ATM dolandırıcılığı operasyonunda iki kişiyi gözaltına alarak, adalete teslim etti. Şahısların iskambil kartları ile hazırladıkları düzeneklerle, vatandaşların banka kartlarının ATM'lere sıkışmasını sağlıyor; yardım etme bahanesiyle şifresini alıyor ve bu yolla binlerce lirayı ele geçiriyordu. 
 
İP, UHU, MAKAS, BAND
Alınan bilgi ve iddialara göre; Son zamanlarda artan ATM dolandırıcılığı ihbarlarını değerlendiren İl Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri yaptıkları araştırmalar sonucunda ATM farelerinin kimliğini tespit etti. Zanlıların Balıkesir'de olduğu istihbaratını alan polisler bu ilde yaptıkları baskında üzerinde Adil Karaca adına düzenlenmiş sahte kimlikle Erduvan G.(51) ile Engin Kural adına düzenlenmiş sahte kimlikle Nihat K.(41)'yı yakalamayı başardı. Yapılan operasyonda ATM'lerde bankamatik ve kredi kartlarının sıkışması için kullanılan iskambil kartları, ip, uhu, makas, elektrik bandı, cımbız ve suçtan kazanıldığı iddia edilen 5 Bin TL' de ele geçirildi. Söz konusu zanlılar gözaltına alınmasının ardından Kocaeli'ye getirilirken, şahısların çok sayıda sabıkalarının da bulunduğu öğrenildi. 
 
NASIL YAPTIĞINI BİR BİR ANLATTI
Zanlıların yakalanmasının ardından, söz konusu şahısların Kocaeli başta olmak üzere Uşak, Niğde, Tekirdağ ve İstanbul'da ATM dolandırıcılığı suçunu işledikleri kaydedildi. Öte yandan zanlılardan birinin damadı olduğu öğrenilen Sinan B. isimli şahsın da, Kocaeli İl Asayiş Şube Müdürlüğü'ne akrabalarına para getirdiği, ancak yapılan GBT'sinde araması olduğu ortaya çıktı. Bu şahsın da dolandırıcılık suçundan ötürü devam eden mahkemesine gitmediği ve bu sebepten ötürü yargılandığı mahkemece tutuklama kararının çıktığı öğrenildi. Söz konusu üç zanlı alınan ifadelerinde suçlarını kabul ederek, bu suçu nasıl işlediklerini bir bir anlattıkları öğrenilirken, ifadeleri alınan zanlılar adliyeye sevk edildi.   
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ