KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Balık adam olduk!
Balık adam olduk!
Yaşam
10 Nisan 2010 Cumartesi 11:07
  • 2725
  • 1

Balık adam olduk!

Bu hafta iki balık adamla buluştum.Birlikte Değirmendere Sualtı Topluluğu Spor Kulübü Derneği’nin (DESSAT) yolunu tuttuk.

Balıkadamlarımızdan biri, sualtı hokeyi sporcusu ve Dessat üyesi arkadaşım Fatih Erkinay,diğeri ilkokul arkadaşım dalış sporcusu Dilek Dolanbay.


Hafta içinde Dilek`le konuşurken,o Antalya`ya gitmeden dalış sporunutanıtalım istedik. İyi ki de yapmışız, çok eğlendik.Onun yıllarını verdiği, tutkunu olduğu bu sporu bir gün birlikte deneyeceğimiz hiç aklıma gelmezdi.Fatih`le de iletişime geçtik ve hemen organizasyonu ayarladık. Yazımı, hafta boyunca sır gibi sakladığım ve ağzımdan laf almak için türlü çabalar harcayan Serpil Çolak-Zeynep Akar ikilisine ve tabii ki sevgili dostum Dilek Dolanbay`a armağan ediyorum.Bu yazı için hiçbir masraftan kaçınmadık,düştük Değirmendere yollarına.Tüm günümüzü harcadık,havuzundan sualtı fotoğraflarına,ekipmanlarına kadar eğitmenlerimizden de yardımlar aldık.Daha sonra yağmur bastırmasaydı deniz dalışına da yer verecektik.
Dessat`ı yeni merkezlerinde ziyaret ettik. Bizi derneğin kurucusu ve yöneticisi Murat Kulakaç karşıladı.Hem yol üstü ve merkezi hem de denize sıfır bu mekanda yönetim ve üye odaları dışında, dalış malzeme ofisi,satış ofisi,arama kurtarma ve ilkyardım bilgileri için derslikler de yer alıyor. Kulüp başkanı,eğitmenler ve üyelerin bulunduğu ortamda Murat Bey`le sohbetimizi gerçekleştirdik.
 

Dessat`ı tanıyalım
2005 yılında Değirmenderespor`un bünyesinde, sualtı topluluğu olarak başladı.2008 yılında bağımsız kulüp haline geldi.Değirmenderespor bünyesinde de hizmete devam ediyor.
Amacı, suda arama kurtarma hizmeti için dalıcı yetiştirmek.Can kurtarma merkezi de aktif hale getirildi.Hem dalıcı ve eğitmen hem de cankurtaran yetiştiriliyor.Şu ana kadar 3000 dalıcı,5`i bayan olmak üzere 34 eğitmen yetiştirilmiş. Halen 13 kişi eğitmen olarak görev yapıyor. Bünyesinde aktif, 50`si bayan 300 üye var.Üyeler 25-40 yaş arasında çoğunluk gösterirken, 65 yaşında dahi üyeye rastlamak mümkün.
Bugün pek çok üniversitede geçerli olan SSI (Scuba School International)sistemine uyularak, 5 eğitmen sistemin parçası haline getirilmiş. Oksijenli ilkyardım (DAN) konusunda 3 eğitmen,temel ilkyardım(BLS) alanında 2 eğitmen,dalış hastalıklarını tanımlamada(NERO) 1 eğitmen mevcut. Kulüp,dünya standartlarında eğitim verebilecek bir eğitim sistemine sahip.
İşte Dessat`ın bugüne kadar yaptığı topluma örnek faaliyetler:
* Denize ve su sporlarına ilgiyi arttırmak için yıl içerisinde çevre temizlik faaliyetleri düzenliyor.
* 17 Ağustos anma etkinlikleri çerçevesinde, ana dalışlar organize ediyor.
* Resmi düzenlenen offshore yarışlarında kurtarma dalgıçlık görevini üstlenip 2 senedir uyguluyor.
* Çevre illerdeki 5 kulüp kuruluşuna (Karamürsel, Orhangazi, Yalova, Elazığ, Kırkpınar) arama kurtarma için ekipman,eğitmen, eğitim sistemiyle ilgili, yardımcı olarak görev yapıyor.
* Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının yürüttüğü, suda kurtarma hizmetlerine 2006-2009 yılları arasında destek vermiş.
* Körfez Halk Eğitim Merkeziyle ortak yapılan, sualtı kaynakçılık kurslarında aktif eğitim veriyor.
* Otistik çocuklara yönelik havuz çalışması ve bu çocuklara suyu sevdirme sorumluluğunu üstlenerek bir buçuk ay boyunca görev yapmış.
* Havuzu olan 2 kolejin öğrencilerine yıl boyunca dalış ve su sporu eğitimi veriyor.
* Talebe bağlı olarak okullarda su sporuyla ilgili eğitim ve seminerler veriyor.
Dessat`ın Hedefleri
2012 yılında federasyon seçmelerinde etkin rol oynayarak, federasyon merkezini Kocaeli`ye taşımak, ilimizi su sporları merkezi haline getirmek ve Kefken`i dalış turizmine açmak.

 


Dessat`ın yıl içi aktiviteleri

Yılda 6 kez yurtiçi ve yurtdışı dalış gezisi düzenleniyor.Bu yerler Ayvalık,Bodrum,Marmaris, Kaş gibi dalış merkezlerinde, 3 günlük yapılıyor ve toplam maliyeti 450 TL civarında seyrediyor.Yurtdışı gezisi olarak Kızıldeniz dalış merkezi, bir haftalık 1000 Euro civarında.Bu sene eylül ayı gibi gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Dalış haricinde, sualtı hokeyi,sualtı rugby,monopalet,zıpkınlı balık avı,sualtı navigasyon,sualtı görüntüleme gibi sporlar da yapılıyor. Sualtında fotoğraf çekme, canlıları araştırma, pusulalı yön bulma faaliyetlerine yer veriliyor.
“Türkiye`de dalışla ilgili iyi bir eğitim sistemi olmadığı için yaşanan dalış kazaları insanların ürkmesine sebep oldu” diyor Murat Bey.Bu sebeple, eğitimin önemini vurgulayarak ülkemizdeki en iyi eğitim sistemine sahip olduklarını ve önyargıları yıkıp bu sporu denemek isteyenlere,dalış sporunu gönül rahatlığıyla tavsiye ettiklerini söylüyor. Herkesi hayallerini gerçekleştirmek adına buraya, tüm dünya insanlarının aynı dili konuştuğu sualtına bekliyor.Dessat, 2009 yılında en fazla eğitim veren kuruluşlar arasında seçilerek kulüp bazında birincilik,katılan 400 merkez arasında ikincilikle federasyon tarafından plaketle ödüllendirilmiş.
Murat Bey`e dalışta en çok beğendiği yerleri sorduğumda, öncelikle Kaş`ı,Bodrum`da büyük ve küçük reef (kayalık)olarak adlandırılan dalış merkezini, Değirmendere`de batık şehri ve dünyada Malezya ile Kızıldeniz`i tavsiye etti.
En etkili meditasyon olarak dalışı örnek gösterip “Yerçekimi olmadan suda askıda kalış” olarak nitelendiriyor ve bir kere yapanın asla bırakmayacağı bir spor olduğunun altını çiziyor. Dalışın stres atmanın ilacı olduğunu belirtiyor. Daha fazla oksijen alımı,metabolizmayı hızlandırma,nefes alıp verme alışkanlığında değişim, faydaları arasında geliyor.Dalış tüpünün içindeki nitrojen gazının etkisiyle 10 mt`den sonra,kişinin kendini mutlu hissettiğini,bu dengenin derinlik ve zaman açısından iyi kullanılması gerektiğini dile getiriyor. Standart dalış olarak 18 mt`de 45 dakika kalınması gerektiğini ve günde en fazla 3 dalış yapılabileceğini anlatıyor.
1.basamaktan sonra, 2.basamak dalıcı olunca sportif dalış ölçüsü 30 mt`ye inebiliyor ve eğitim sürecinde uzmanlık dersleri veriliyor.Bu ders içerikleri,derin dalış,gece dalışı,sualtı navigasyon,dalgıç kurtarma,temel ilkyardım,batık dalış,dalış bilgisayarı kullanarak planlı dalış yapma gibi geniş bir alanı kapsıyor.
 

Dalış ekipmanı
BC (denge yeleği), ABC (maske,palet, şnorkel), dalış tüpü, regülatör, ağırlık kemeri, dalış elbisesi başlangıç olarak gerekli ekipmanlar olup, basamak arttıkça ilave ekipman gerekebilir. Dalış tüpü alüminyum ve çelik olmak üzere 2 çeşittir. Çelik tüp daha ağır ve küçüktür.Daha rahat hareket etmeye imkan verir. Dalış elbisesi kuru ve ıslak olarak ikiye ayrılır. Kuru elbise su geçirmezdir ve derin dalışlar için kullanılır.Dalış elbisesi 3-5-7 mm gibi farklı ölçülerde, 2 parça yada tek parça şeklinde olabilir.
Dalışyalnız başına yapılmayan, mutlaka eğitmenle gerçekleştirilen bir spor dalı. 1.basamak dalıcı, mutlaka yanında 3.basamak tecrübeli bir dalıcıyla dalış yapmalı,derinliğe bağlı vaktini iyi kullanmalıdır.Dalıştan enaz 2 saat önce yemek yenmeli, gazlı içeceklerden uzak durulmalı,alkol kesinlikle alınmamalıdır.Kulak burun tıkalıyken dalış yapılmamalı ve su üstüne çıkarken asla nefes tutulmamalıdır.
 

Ben de balık adam oldum
Sohbetimizden sonra benim ilk defa deneyeceğim dalış sporunu uygulamak için Dessat`ın ders verdiği,  Gölcük kapalı yüzme havuzuna geçtik. Eğitmenlerden Aylin Gürer bana bu konuda yardımcı oldu.Aylin Hanım, Dessat`ın bünyesinde 1,5 senedir eğitmenlik yapıyor. “Dalış bir hastalık, su sesini duymak, nefes alıp vermek, sualtı güzelliklerini gözlemlemek vazgeçilmesi imkansız bir alışkanlıktır” diyor. Dalışta psikolojinin önemli olduğunun, ayrıca kalp,akciğer,şeker yada tansiyon hastalarının, bu sporu uzman doktor kontrolünde yapması gerektiğinin altını çiziyor. Burada bir kişiyle, günde 2 saat kadar havuzda ilgilendiğini belirtiyor. Aylin Hanım`a kendinizi teslim edin, gerisi çok kolay.Ben ki hayatımda hiç dalış yapmamış bir insan olarak, son derece rahat ve güzel bir süreç geçirdim.Üstümdeki ekipman ve ağırlığa alışık olmasam ve dengemi kaybetsem de arkadaşlarımla birlikte çok eğlenceli bir gün geçirdik. Ben Aylin Hanım`la dalış yaparken, Dilek de kendi dalışını gerçekleştirdi. Bizim dalış bittikten sonra ikisi, dalışta çimlenme(ana hava kaynağıyla hava paylaşımı) yöntemine devam etti. Suyun altında olmak, nefes alıp vermek, sessizlik mükemmeldi. Korkulacak, panik yapılacak hiçbir tarafı yok,her hareket adım adım, planlı yapılıyor. Herkese tavsiye ediyorum. Suyun altında çok güzel fotoğraflar çektirdik, hatta en son tüm ekipmanı çıkarıp nefes tuttuğumuz karelere baktığımızda günlerce güldük.
O gün benimle yollara düşen arkadaşım Dilek`le, dalış üzerine bolbol sohbet ettik, ondan da bilgiler aldım, anılarını dinledim.Hatta ertesi gün gireceği sınavı, bunca zaman harcayarak bizim için feda etti diyebilirim. “Dalış” deyince tek aklıma gelen, kulaklarını çınlattığım, sualtı sevdalısı arkadaşımı siz de tanıyın istiyorum.
Dalışa 2001 yılında Kocaeli Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Kousat`la (Kocaeli Üniversitesi Sualtı Topluluğu)başladı.Çocukluğundan beri sualtı meraklısı olan arkadaşım, sualtı zenginliğinin, su üstünden daha değerli olduğu inancında.
Şu ana kadar 33 dalış yapan,en derin dalışı 32 mtve en uzun süreli dalışı 45 dakika olan Dilek, ilk dalışını Bodrum`da gerçekleştirdi.İlk göz ağrısı dalışının ilginç de bir hikayesi var.O zamanlar üniversite öğrencisiyken, 3 arkadaş Kousat`a kayıt yaptırıp sınavlara girerler ve Dilek okul kredisini dalış ekipmanına harcar.Eğitimden sonra ilk iki dalışını gerçekleştirir. Bodrum`da yapılacak olan dalış için eğitmenleri“Gelmezsen üyeliğin iptal olur” der. Ailesinden dalış için bir türlü izin alamayıp,çareyi “Çanakkale gezisine gidiyorum” demekte bulur ve soluğu Bodrum`da alır.2 günde 2`şer defa dalış gerçekleştirip muradına erer. Bodrum`da,dalış eğitmeni Bedri Sincar`ın dalış okulunda ve teknesinde çalışmış, dalış eğitmeni Engin Koca`dan ilk brövesini almıştır. Şu ana kadar Saros Körfezi, Ayvalık, Kemer ve Bodrum`da batık,mağara ve keşif dalışı yapmıştır.
Saros Körfezi`nde yaşadığı anıyı paylaştığında çok güldük.Sualtında, grup olarak bir kayanın etrafında toplanan ekip, meraklı gözlerle ahtapotun çıkmasını bekliyormuş.Ahtapot birdenbire, eğitmeninin yanında yer alan Dilek`in yüzüne doğru fırlamış ve tüm ekip irkilmiş.Dilek, Saros`ta soğuk ve sıcak suyun karışımı olarak nitelendirdiği kristalleşme anını çok sevdiğini,vücudunun yarısının sıcak, diğer yarısının soğuk olma halinin ender rastlanan bir paylaşım olduğunu belirtti.Sualtında el işaretleriyle anlaşmanın ve body`nin (partner)önemini vurgularken,kurallara uyulduğu sürece,dalışı en zevkli spor olarak tanımlıyor.

Dessat hangi gün ve saatler açık?

Tüm yıl boyunca, haftanın her günü, 10.00-20.00 saatleri arasında açık olup, 14 yaş ve üzerine eğitim veriyor. 8 yaş ve üzerineyse aktivite olarak sporu sevdirmeye, alıştırmaya yönelik farklı bir eğitim sunuyor.

Üyelik bilgileri

Üyelik ücreti 100 TL (yıllık). Herkes üye olabiliyor, yaş sınırlaması yok.
Eğitim, 12 teori dersi, 1 havuz ve 4 deniz dalışından oluşuyor. Bu süreç ortalama 4 günde bitiyor ve 1.basamak sertifikası veriliyor. Tüm bu eğitim için paket fiyat 550 TL. Üye olmak, kişiye yıl içinde düzenlenen kurslar, dalışlar ve aktivitelerde %10 avantaj sağlıyor. Daha sonra basamakları arttırmak ve eğitmenliğe yükselmek mümkün. İsteğe göre bay-bayan eğitmen mevcut olup, her hafta cuma günü 21.30-23.30 arası Gölcük kapalı yüzme havuzunda eğitim veriliyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ