KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.2775 TL
  • 5.9531 TL
  • 6.7618 TL
Kocaeli Zirve
166 müdürden 146’sı atandı ama…
166 müdürden 146’sı atandı ama…
Eğitim
20 Ağustos 2010 Cuma 08:41
  • 5790
  • 19

166 müdürden 146’sı atandı ama…

Ataması yapılacak 166 okul müdüründen 146’sının yeni görev yerleri dün açıklandı. 20 müdürün boşta kaldığı listenin ardından atamanın haksız olduğunu düşünen 100’e yakın müdür dava açmaya hazırlanıyor

İlimizde rotasyona tabii olan ve aynı okulda beş yılını dolduran asil okul müdürlerinden 166`sıyla ilgili il içindeki atama listesi dün açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı`nın 2009 yılında çıkardığı yönetmelikle atamaları gerçekleşen müdürlerin isim listesi, milli eğitimin web sayfasında yayınlandı. Listeye göre 166 müdürden 146`sının ataması yapılırken, 20 müdürün ise ismi listede yer almadı. Bu müdürlerin de kısa sürede boş olan 18 okula atamalarının yapılması bekleniyor. Zorunlu Yer Değiştirmeye Tabii Kurum ve Okul Müdürleri adı altında yayınlanan listede, merkezde bulunan bir çok tanınmış okul müdürü de bulunuyor.
 

MAHKEMEYE BAŞVURACAKLAR
Yapılan atamalarda yönetmeliğin bazı maddelerine muhalif hareket edildiğinden dolayı dava açmayı düşünen müdürler var. Bu okul müdürlerinin isimleri listede de yer aldığı halde, yapılan atamanın haksız olduğunu düşünerek 23 Ağustos sonrası konuyla ilgili idari mahkemeye başvuracakları öğrenildi. 100`den fazla yöneticinin şikayette bulunacağının iddia edildiği atama olayında müdürler; zorunlu görev ve doğu hizmetini yaptıkları halde bu müğracaata zorunlu tutulduklarını iddia ediyor. Muhalif müdürler, bakanlığın çıkardığı yönetmelikle daha önce sınavla atanan deneyimsiz bazı müdürlere görev verildiğini, kendilerinin ise ordan oraya sürüklendiklerini belirtiyor.
 

YÖNTEMDE HATA VAR
Muhalif müdürler ayrıca uygulama yönteminde hatalar olduğunu öne sürerek, 2009`da yürürlüğe giren yönetmeliğin, 2014`de uygulamaya başlanması gerekirken, uygulamanın geriye dönük yapılmasına karşı. Mahkemeye başvuracak müdürler rotasyona karşı olmadıklarını, ancak uygulanan yöntemde yanlışlıklar olduğunu savunuyor. Dava açacak müdürler arasında, ataması yapılmayanların yanı sıra, şu anda listede isimleri bulunan müdürlerin de bulunması dikkat çekiyor. Dava açacak olan müdürler, bakanlığın veya valiliğin bu uygulamaya kendilerini zorunlu bıraktıkları için listede isimlerinin bulunduğunu söylüyor.
 

MUHALİF MADDE
Ataması yapılacak olan okul müdürlerinin 1 - 9 Ağustos tarihleri arasında müracaatları alınmıştı. 2009`da yayınlanan yönetmeliğin birinci maddesinde; “Bu yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihten itibaren asaleten görev yapanlar görevine devam eder, ancak istemeleri halinde müracaatları alınır” ifadesi yer alıyor. Yönetmeliğin 35`inci maddesinde ise “Bu yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulanır”  ifadesi var. Ancak bakanlık  2014`de yapılması gereken uygulamayı beklemeden, müracaatları alınca ortalık karıştı. Muhalif yöneticiler, haksızlığa uğradıklarını ve valilik tarafından kendilerinden zorunlu işlem yapmalarını istenildiğinin altını çizdi.
 

DAVA AÇACAK MÜDÜRLER
Ataması yapılan veya müracaatları alındığı halde atamaları yapılmayan müdürler arasında 100`ün üzerinde müdürün uygulamaya karşı oldukları için dava açacakları öğrenildi. Dava açmayı düşünen müdürler arasında şu isimler bulunuyor; İzmit Atılım Anadolu Lisesi Müdürü Ali Paşa Naipoğlu, Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Mustafa Cansız, İzmit Kız Meslek Lisesi Müdürü Cahit Çakmak, kısa bir süre önce Eğitim-Bir-Sen`den ayrılarak öğretmenlik yapmak isteyen İzmit İmam Hatip Lisesi Müdürü Muhterem Aktaş, İzmit Ticaret Meslek Lisesi Müdürü İsmail Bilgin, Gölcük Donanma İlköğretim Okulu Müdürü Yunus Zeki Karadeniz, Derince Oruç Reis Anadolu Lisesi Müdürü Bahattin Şatır.
 

LİSE MÜDÜRLERİ AÇIKTA
İzmit Yarbay Refik Cesur İlköğretim Okulu Müdürü İbrahim Karaman, İzmit Başöğretmen Lisesi Müdürü Murtaza İsot,  İzmit Ford Otosan İlköğretim Okulu Müdürü Naci Kılıç da dava açmayı düşünen müdürler arasında bulunuyor. Genelgede belirtilen diğer bir konu da çıkan bir yasayla ilköğretim müdürleri de artık lise müdürü olabiliyor. Böyle olunca bir çok ilköğretim müdürü, lise müdürlüğüne atandı.  Ancak bir çok lise müdürü de açıkta kaldı. İlköğretime atanan okul müdürleri arasında bazı isimler listeye girmezken, bazı okulların müdürleri de bundan böyle farklı okullarda görev yapacak.
 

Hangi okula, kim atandı, listesi Bizim Kocaeli Gazetesi`nde 
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ