KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Kandıra OSB meclisi karıştırdı
Kandıra OSB meclisi karıştırdı
Güncel
07 Nisan 2010 Çarşamba 15:46
  • 1792
  • 7

Kandıra OSB meclisi karıştırdı

Kandıra OSB İl Genel Meclisi’ni karıştırdı. CHP’li meclis üyeleri OSB yüzünden arazilerinin yok pahasına satıldığını söylerken, AKP’li meclis üyeleri de bunun tam tersini savundu

Kocaeli İl Genel Meclisi,  nisan ayı üçüncü birleşimini gerçekleştirdi. İki gündemin tartışıldığı mecliste yine tartışma vardı. Yaklaşık 4 ay önce yine meclis gündemine gelen ve hararetli tartışmalara neden olan Kandıra OSB, meclisi yine karıştırdı. Toplantıda; Kartepe`de bulunan Aygırderesi`nin alabalık yetiştiriciliği yapılmak üzere 15 yıllığına kiraya verilmesinin ve Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi`nde İl Özel İdaresi`nin yüzde 6 katılım payının olup olmaması görüşüldü. CHP`li meclis üyeleri kuruluş aşamasında olan Kandıra OSB için köylüden alınacak arazilerin yok pahasına fiyatlarla alındığını iddia ederek AKP`li meclis üyeleri ve meclis başkanı Ali Ayaz`la hararetli tartışmanın içine girdi.
 

OSB`DEN YÜZDE 6 HİSSE
Valilik 100. yıl Konferans Salonu`nda gerçekleştirilen birleşimde ilk gündem maddesi; Kandıra Kocakaymaz ve Goncayadın Köyü sınırları içerisinde 200 hektar arazi üzerine kurulacak olan Kandıra Gıda İhtisas OSB oluşumunda İl Özel İdaresi`nin yüzde 6`lık katılım payı oldu. Konu hakkında bilgi veren meclis başkanı Ali Ayaz, “Kocaeli`deki organize sanayilerde İl Özel İdaresi`nin payı var. Kandıra OSB`den de pay almak için karar vermeliyiz. Özel idarenin ve valiliğin kurulacak olan OSB`de olması kanımca uygundur. Zaten biz buraya katılsak da katılmasak da kurulacak. Konuyu imar ve bayındırlık komisyonuna havale ediyorum” dedi.
 

HARAÇ MEZAT GİDECEK
Bu esnada söz alan ve yaklaşık 4 ay önce de yine OSB`lerin görüşüldüğü esnada muhalefet eden CHP`li meclis üyesi Ahmet Uzun şunları söyledi: “İstişare yapmadan bu konuyu oldu bittiye getiremezsiniz. Bundan 4 ay önce gerek Kandıra OSB, gerekse diğer OSB`lerle ilgili bir gündem açılmasını istemiştik. Fakat o gündem açılmadan Ankara menşeli olduğu belli Kandıra OSB gündemi önümüze geldi. OSB`nin yapılacağı yer tarım arazilerinin içine giriyor. Köylüler kandırılıyor. Konuyla ilgili hazırlanan raporu köylü kabul etmediği halde Kocaelili sanayi bakanı meclisteki çoğunluğuna da güvenip halkın arazilerinin haraç mezat gitmesine sebep olacak.
 

NE KONUŞACAĞINI ÖĞREN
Biz buna göz yummayacağız. Alikahya OSB bomboş. Kandıra OSB de oldu bittiye gelmesin. Araziler kaç paradan alınacak belli değil. İstişareden kaçıyorsunuz. Dayanamıyorsunuz.” Meclis başkanı Ayaz da, Uzun`a cevaben şöyle konuştu: “Kandıra OSB`nin kurulmasıyla ilgili halkla istişare yapıldı. Herkes kurulmasını istiyor. Bir tek Ahmet Uzun karşı. Kimsenin elinden malı zorla alınmıyor, alınamaz. Kimse kimsenin arazisini gasp edemez. Burası Pakedonya değil. Kimsenin malını alma derdi yok. Bu meclis kimseyi kandırmak için karar almaz. Ne konuşacağını öğren.
 

GİDİN BAKANA ANLATIN
Biz ihale yapmıyoruz burada. Henüz araziler alınmadı ve geçici yönetim bile kurulmadı. Alikahya`da araziler boşsa bu beni ilgilendirmez. Gidin milletvekillerine ve bakana anlatın. Meclisi germeye kimsenin hakkı yok. Meclisi töhmet altında bırakacak arkadaşların bu tür sözlerden kaçınması gerekiyor. Bizim daha çok yapacak işlerimiz var. Eğer zorla bir şeyler alınıyorsa suç duyurusunda bulunuruz. Meclis olarak orada bir OSB`nin yapılmasına engel olamayız. Eğer bir sıkıntı varsa biz vatandaşın yanındayız. Arkadaşlarımız gidip araştırma yapacak ve sonucu bize anlatacak. Zaten buradaki arazilerin 3. sınıf tarım arazisi olduğu tespit edildi.”
 

BU ÖRNEK PROJE
AKP‘li meclis üyesi Ahmet Haluk Şen ise, meclis başkanı Ayaz`ı destekleyen sözlerle, “Kimse kimseden zorla bir şey almıyor. Bu bir yatırım projesi ve bunun benzeri bir proje Türkiye`de yok. Biz bu örnek projeyi AKP iktidarı olarak başarıyla tamamladığımızda 81 ilde de başlayacak. Bir yerde yolsuzluk varsa cezalandırılıyor zaten. Kurulacak yönetimde Kocaeli Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı olacak. Araziler istimlak etmeden rızayla alınacak. Kimse silahla, tehditle yapmıyor. Ben Kandıra İl Genel Meclis Üyesi`yim. Köylümün üzülmesini istemiyorum. Meclis gündemini böyle şeylerle meşgule etmeyi ters buluyorum” dedi. Şen`in konuşmasının ardınan Ayaz, konuyu mimar ve bayındırlık komisyonuna havale ederek ikinci gündem maddesine geçti.
 

TAHRİBAT YÜKSEK
Kartepe Maşukiye Mahallesi Aygırderesi`nin alabalık yetiştiriciliği yapılmak üzere 15 yıllığına kiraya verilmesi de oy çokluğuyla tarım ve köy işleri komisyonuna havale edildi. Dilek ve temenniler bölümünde ise söz alan CHP`li meclis üyesi Telat Osmanoğulları, Kandıra OSB ile ilgili Goncaaydın Köyü halkıyla görüşülmesini talep etti. Nurhan Atalay ise, arazilerin alınırken ucuza, başka birine satılırken de pahalıya satıldığını söyleyerek konuyla ilgili dikkatli olunmasını gerektiğini vurguladı. Atalay, Aygırderesi`ndeki alabalık yetiştiriciliği konusunda dikkat edilmesi gerektiğini, yapılacak işlemin tahribatının yüksek olacağını iddia ederek, tarım ve köy işleri komisyonuna “Kiralarken duyarlı olun” çağrısı yaptı.
 

AGRESİFSİN BAŞKAN!
Son olarak söz alan CHP grup başkan vekili Ahmet Hilmi Elmas ise, meclis başkanı Ayaz`a, “Sayın başkan bugün biraz agresifsin. Bize tavrından  belli. Yöneltilen sorular size yönelik değil siz cevap veriyorsunuz. Sayın Haluk Şen`e de söylemek istiyorum. Gidip ‘Kandıra`da CHP OSB`ye karşı` dersen beni karşında bulursun” şeklinde konuştu. Tartışmalı geçen meclis toplantısında Aygırdene konusu Ayaz`ın bir randevusu nedeniyle ertelendi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ