KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Karaomanoğlu kutlama yemeğinde konuklarıyla şarkı söyledi
Karaomanoğlu kutlama yemeğinde konuklarıyla  şarkı söyledi
Güncel
21 Nisan 2010 Çarşamba 17:16
  • 1027
  • 2

Karaomanoğlu kutlama yemeğinde konuklarıyla şarkı söyledi

23 Nisan için ilimize gelen 41 ülkenin temsilcisine ve Türkçe Olimpiyatları’nda derece alanlara yemek verildi. Yemekte Karaosmanoğlu, konuklarıyla şarkı söyledi

23 Nisan için Kocaeli`ye gelen 41 ülkenin temsilcileri ve Türkçe Olimpiyatları`nda madalya kazananlar için önceki gün Antikkapı Restaurant`ta Büyükşehir Belediyesi tarafından bir yemek düzenlendi. Yemeğe Vali Gökhan Sözer, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, eşi Behiye Karaosmanoğlu,  İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, başkan vekili İlyas Şeker, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Şener, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi ve 41 ülkenin temsilcileri katıldı.

BARIŞ MESAJLARI
Yemeğin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Çocuklar ve değerli misafirlerimiz ülkemize hoşgeldiniz. Sizleri kentimizde göremekten son derece mutluyuz. Her biri ayrı bir medeniyeti ve kültürü temsil eden çocuklarımız Kocaeli`de bir araya gelerek dünyaya barış ve kardeşlik mesajını en iyi şekilde veriyorlar. Dünyada en çok konuşulan 5 ana dilden biri olan Türkçemizi konuşan bu çocuklarımızla bir arada olmaktan son derece mutluluk duyuyorum. Geleceğin başbakanları, cumhurbaşkanları bu çocuklarımızdan çıkacağından eminim” dedi.

ÖZGÜRLÜĞÜN ÇOCUKLARI
Vali Gökhan Sözer de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İnsanlar dillerini annelerinden öğrenir. Anadilimiz bir müzik, duygu, düşünce ifadesi olur. Orta Asya ve Anadolu` da çok geniş bir coğrafyada konuşulur. Bugün bu büyük dilin, müziğin şenliğini yapıyoruz. Barışın ve özgürlüğün temsilcisi olan çocuklarımızla yapıyoruz.” Türkçe Olimpiyatları amacıyla verilen yemekte ilk olarak Moğolistan`dan Uugantuya Tsogtsaikhan “Sensizliktir Benim Canımı Acıtan” adlı şarkıyı söyledi.

KARAOSMANOĞLU`NDAN ZEYTİNYAĞLI YİYEMEM
Daha sonra program Kenya, Mozambik, Arnavutluk, Rusya Federasyonu ve Türkmenistan`dan gelen Türkçe Olimpiyatları`nda madalya kazanan misafirlerin söyledikleri şarkılarla devam etti. Arnavutluk`dan gelen Blerta Gjolaj`ın söylediği “Zeytinyağlı Yiyemem” adlı türküye İbrahim Karaosmanoğlu da eşlik etti. Program Yetenek Sizsiniz yarışmasında birinci olan Bilal ve Uğur`un yaptıkları Papi dansıyla son buldu.
Büşra KILINÇASLAN

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ