KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
BESYO Umuttepe' de doğdu
BESYO Umuttepe' de doğdu
Salon Sporları
12 Nisan 2010 Pazartesi 13:03
  • 2106
  • 0

BESYO Umuttepe' de doğdu

2009-2010 Eğitim ve Öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu yeni yıldızlar ve öğrenciler yetiştirmeye devam ediyor.

Umuttepe kampusü içinde bululan BESYO da birinci ve ikinci öğretimde yaklaşık 1633 öğrenci eğitim görüyor.

EĞİTİM 23.00`TE BİTİYOR
1995 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi eden Eğitimi Öğretmenliği bölümü olarak 80 öğrenci ile hizmet vermeye başlarken bugün dev tesislerde binlerce öğrenci eğitim görmeye devam ediyor. Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksek Okulu olarak hizmet veren okulda Antrenörlük bölümü, Rekreasyon Bölümü ve Spor Yöneticiliği bölümlünde 1. öğretim ve 2, öğretim, Beden Eğitim Öğretmenliği bölümünde 1. öğretim yılında öğrenciler ders görüyorlar. Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulunda Prof Dr Yavuz Taşkıran müdür olarak görev yaparken 85 öğretim görevlisi 31 personel ile sabah 08.30 dan gece 23.00 kadar eğitim veriliyor. BESYO da okuyan birçok milli sporcu millik kontenjanında faydalanırken okula girmek için Özel yetenek parkuru tamamlamış ve Üniversite puanın almak zorunda kalıyor. BESYO öğrencileri ilimizde yapılan. birçok spor etkinliğinde görev alıyorlar.

500 DÖNÜME DEV TESİSLER
Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksek Okulunda Antrenörlük Bölümü Başkanı olarak Yrd. Doç. Dr. Deniz Demirci, Beden Eğitim Öğretmenliği Bölüm Başkanı Prof Dr Yavuz Taşkıran, Rekreasyon Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Betül Beyazıt ve Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı olarak Zekiye Başaran ve Karamürsel Beden Eğitim Öğretmenliği bölüm başkanı olarak Yrd. Doç. Dr. Bergüm Meriç görev yapıyor. Yaklaşık 500 dönüm alan üzerine kurulan BESYO da 8 bin kişilik Kapalı Spor Salonu içinde beş adet çok amaçlı spor salonu, Kondisyon merkezi, 10 adet sporcu soyunma odası, dinlenme salonu, konferans salonu, yer alırken okul içinde 1 adet tam donanımlı konferans salonu, 4 adet anfi, 15 derslik salonu,  öğretim görevlisi odaları, bölüm başkanları odası, sporcu dinlenme salonu,  personel odaları, kütüphane, bilgisayar ve İngilizce salonları, bölüm başkanları ve sekretarya odaları,  bulunuyor.

300 ÖĞRENCİ KAYIT YAPTIRDI
Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okuluna 360 öğrenci alınırken bu yıl ilk kez 300 öğrenci sınava geçip okula kaydının yaptırdılar. 2009-2010 Eğitim ve Öğretim yılında ÖSYM tarafından taban puanının 220 olması, yüzmeyi yetenek ve beş aşamadan oluşan Koordinasyon parkuru sınavı sonrasında 400 öğrenciden 300 sınavı geçip okula başlamayı elde ettiler. Bu yıl ilk defa çok az sayıda öğrencinin okula kayıt yaptırması büyük şaşkınlık yarattı. Kocaeli Üniversitesi BESYO da öğrenciler bayram sonrasında yarın ilk dersine girip eğitime başlayacaklar. BESYO da tüm sportif faaliyetlerin yapılması için Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Bazı spor kulüplerdi tesisinden ortak faydalanırken çeşitli eğitimler veriliyor..Kocaeli Üniversitesinde bazı spor tesisleri yapılması için çalışmalar başladı. Kapalı yüzme havuzu 2010 yılında hizmete girmesi beklenirken atletizm pisti yapılacak

TÜM SPOR DALLARINDA EĞİTİM
Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Bölüm Başkanı Prof Dr Yavuz Taşkıran gelmesinde sonra çok büyük başarıla imza atmaya başladı, Okul kısa süre içinde bitirilip kendi yerine taşınırken bir çok spor tesissin yapılmasını gerçekleştirdi Okulda Yüzme, Hentbol, Basketbol, Atletizm, Futbol, Bisiklet, Eskirim, Su kayağı, Corfboll, Halk Oyunları, Kayak, Dağcılık, Treacing, Su Altı Hokeyi, Mono Palet Yüzme, Su altı Ragbisi, Voleybol, Badminton, Buz Pateni, Buz Hokeyi, Figür Paleti, Tenis Masa Tenis dallarında öğrencilere uygulamalı ve  teorik eğitim veriliyor. Öğrenciler ilimizde bulunan tesislerde ücretsiz olarak faydalanırken birçok spor kulübüne çeşitli eğitimler BESYO tarafından veriliyor.  BESYO  kurduğu spor kulübü ile bir çok sporcu yetişmesin sağlarken Üniversiteler arası etkinliklerde bir çok madalya ve kupayı kazanmayı başardı. Tesis dışında ise 4 adet açık tenis kortu, iki adet voleybol, iki adet basketbol, iki adet hentbol açık sahalar bulunuyor.

EMEĞİ GEÇENLER TEŞEKKÜR ETTİ
BESYO bölüm Başkanı Prof Dr Yavuz Taşkıran konuşmasında “ önce bu okulun kurulmasında emeği bulunan Prof Dr Nafiye Kıyak, öğretim görevlileri Taner Kılıç, Yaşar Erdoğdu, Bülent Beyazıd ve Bergüm Meriç`e yürekten teşekkür ederim. Onların başarılı çalışmaları ve okula olan ilgi nedeniyle bugün aramızda yaklaşık 1800 kadar öğrenci eğitim görüyor. Her yıl kadrolarımız güçleniyor. Bu okulun yapılmasında emeği buluna rahmetli rektörümüz Prof Dr Baki Komsuoğlu`nu rahmetle anarken şimdiki rektörümüz Prof. Dr. Sezen Komsuoğlu`na ve öğretim görevlilerine katkılarından dolayı teşekkür ederim. Okulumuz her yıl yeni tesisler, çeşitli spor etkinlikleri, paneller ve seminerlerle ilgi odağı olmaya devam ediyor.. Birçok uluslar arası spor etkinliklerde okulum öğrencileri ve öğretim görevlileri hizmet vermeye devam ediyor. Sporcuların dengeli, sağlıklı beslenmesinde, antrenör ve sporcuların yetişmesinde bizler hizmete hazırız. “ dedi.
Vedat TEKİN

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ