KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Fay hattı üzerine kent meydanı yapacaklar
Fay hattı üzerine kent meydanı yapacaklar
Siyaset
11 Nisan 2010 Pazar 16:58
  • 1213
  • 0

Fay hattı üzerine kent meydanı yapacaklar

SP Kartepe İlçe Başkanı Yurtsever, Kent Meydanı’nın fay hattı üzerine inşaa edilmek istendiğini belirterek, bu yüzden zemin etüdünün ardından durdurulacağını öne sürdü

Saadet Partisi Kartepe İlçe Teşkilatı düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında Kartepe Belediyesi`nin bir yılını değerlendirdi. Kartepe Biraş Çaybahçesi`nde dün gerçekleştirilen toplantıda konuşan ilçe başkanı Tacettin Yurtsever, ilçeye kurulacak olan “Kent Meydanı”nın fay hattında bulunduğunu, zemin etüdü yapıldıktan sonra çalışmaların durdurulacağını, harcanan emeğin ve paranın boşa gideceğini söyledi.

KATILIM YOĞUNDU
CHP`nin eski Suadiye belde başkanı olan SP Kartepe İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Bektaş`ın sahibi olduğu Biraş Çaybahçesi`nde düzenlenen değerlendirme toplantısına, SP Başiskele Belediye Meclis Üyesi ve teşkilatlardan sorumlu il başkan yardımcısı Bahattin Buksu, Kartepe ilçe başkanı Tacettin Yurtsever, Kartepe Belediye Başkan adayı Sinan Ejderoğlu, Kartepe Belediye Meclis Üyesi Atilla Altınkaya ve çok sayıda partili katıldı.

MAKYAJ BELEDİYECİLİĞİ
Değerlendirme toplantısı öncesi katılımcılara kahvaltı ikramında bulunuldu. Yapılan kahvaltının ardından başlayan toplantıda ilk sözü ilçe başkanı Tacettin Yurtsever aldı. Yurtsever, Kartepe Belediyesi`nin makyaj belediyeciliği yaptığını, elle tutulur bir projeye imza atmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün belediyeler iktidarın elinde. Kaynak desen var. Bunca imkana rağmen çiçek dikmekten, ağaç budamaktan başka birşey yapılmış değil.

FAY HATTI ÜZERİNDE
Varsa yoksa ‘Kent Meydanı` projesi. Nasıl yapılacağı, kimin yapacağı, ne zaman biteceği ve hangi parayla yapılacağı belli olmayan bir proje. Meydanın yapılacağı alandan fay hatları geçiyor. Hükümet fay hatlarıyla alakalı bir yasa tasarısını alt komisyonda görüşüyor. Fay hatlarının tampon bölge olarak ayrılması ve imar verilmemesi konusunda çalışmalar sürüyor. Kartepe Kent Meydanı`na zemin etütü çalışması yapıldıktan sonra çalışmalar muhtemelen durdurulacak. Ve meydan yer değiştirecek.

EVLERİ SU BASIYOR
Kartepe`de acil çözüm bekleyen sorunlar var. Bundan önceki yağışlarda Kartepe`nin bir çok yerinde su baskınları oldu. Vatandaşların evlerini su bastı. Biz bu konu üzerine gittik, acil çözülmesi gerektiğini söyledik ama bir adım atılmadı. Son yağmurlarda bu sıkıntı kendini yine gösterdi. Belediye başkanı Şükrü Karabalık, ihalesini yaptığını söylüyor. Yani ihale oldu fakat iş yapılana kadar vatandaşın yüreği ağzına gelmeye devam edecek.”

KONFERANSA DAVET
Konuşmasının ardından bir duyuru yapan Tacettin Yurtsever, 16 Nisan Cuma Günü saat 20.00`de eski Devlet Bakanı Teoman Rıza Güneri`nin konuşmacı olarak katılacağı bir konferans gerçekleştireceklerini belirterek, tüm vatandaşları davet etti. Yurtsever`in ardından sözü SP`li belediye meclis üyesi Atilla Altınkaya aldı. Altınkaya, sözlerine şöyle devam etti:

YARGIYA TAŞIMADILAR
“Bunca imkanı olan bir belediye başkanının, başarısızlığa gösterecek hiçbir mazereti olamaz. Ancak başkan Karabalık, 10 beldenin birleşmesinin zorluklarından ve usulsüz işlemlerle belediyelerin bırakmış oldukları borç tutarlarının fazlalıklarından şikayet etmeye başladı. Eğer söylemler yargıya taşınıp hesap sorulmaya başlansaydı, söylediklerinin doğru olduğuna inanırdık. Ancak geçen bir yıllık süre içerisinde hiçbir dava açılmadı, kimse cezalandırılmadı.

ÇÖP TOPLAMA İHALESİ
Kartepe Belediyesi`nin çöp toplama ihalesi sessiz sedasız bir şekilde yapılarak, Çevre Temizlik adında bir firmaya 6 aylığına verildi. Çevremizde hiçbir salgın hastalık, doğal afet yaşanmamışken, acele bir şekilde çöp toplama işinin ilgili firmaya verilmesi düşündürücüdür. Belediyenin personel sayısı, çöp toplama işini yapabilecek yeterlilikteyken, bu işin özel bir firmaya verilmesi, ileriki dönemler için endişe yaratıyor.

MEYDAN ATIL KALACAK
 Kartepe Belde A.Ş.`de kendi siyasi destekçilerini çalıştırıyorlar. Diğer bir konu Kent Meydanı projesi. Proje halka sorulmadan yürütülüyor. Projenin 5 yıl süreceği belirtiliyor. İnsanlar 5 yıl kent meydanı olmadan yaşamayacaklarına göre, kendi işletmelerini, kendi meydanlarını oluşturacaklar. 5 yıl sonra proje bittiğinde, insanlar alıştıkları meydandan kopup, “Kent Meydanı`na gelmeyecek. Bu da projenin daha başlamadan atıl duruma geleceğini gösteriyor.

BİR YILDA BUNCA BORÇ
Belediye başkanı Karabalık, reklamlar, törenler, davetler, ağaç budama, lale dikimi ve benzeri çalışmalarla koca bir yılı geride bıraktı. Bir yıl içerisinde 101 projeden 43`nün bittiği bilboardlarla kamuoyuna duyuruldu. Yapılan ağaç budama, çiçek dikme ve benzeri çalışmalar mı, Kartepe`nin 50 yıllık projeleri mi? Belediye bir yılda 7 milyon 261 bin 542 TL borç yaptı. Bu borcun alt yapı ve tesisleşme yapılmadan oluştuğunu düşünürsek, gelecek dönemler için neden endişelendiğimizi anlayabilirsiniz.

KULÜPLERİN HALİ İÇLER ACISI
Amatör spor kulüplerinin durumu içler acısı. Kulüp yöneticileri, para dilenmekten spor yapamaz duruma geldi. Sanayisi bol olan bir bölgede sponsor bulmanın ya da kaynak oluşturmanın zor olmadığını düşünüyorum. Komşumuz Bursaspor şampiyonluk için oynarken, Kocaelispor sahip çıkılmadığı için küme düşüyor. Aynı zihniyetin sahipleri ilçemizi de yönetiyor. Kartepe`nin zirvesinden halk yararlanamıyor. Buraya belediyenin bir tesis yapması gerekir. Sapanca Gölü`nde kurulacak Su Kayağı Projesi`ni destekliyoruz.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ