KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
1 Mayıs'ta Taksim'e izin
1 Mayıs'ta Taksim'e izin
Güncel
13 Nisan 2010 Salı 16:02
  • 1156
  • 0

1 Mayıs'ta Taksim'e izin

36 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı 1 Mayıs 1977'den sonra kutlamalara kapatılan Taksim meydanı 33 yıl sonra ilk kez işçilere açıldı. İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması için sendikalarla mutabakata varıldığını açıkladı.

Vali Güler, sendikalarla görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Taksim, emek ve dayanışma günü için konfederasyonlara tahsis edilecektir. Devletin önemli görevlerinden biri özgürlüklerin önünü açmaktır.''


'TAKSİM OLAYI ARTIK AŞILMALI'

Türk-İş Genel başkanı Mustafa Kumlu da 1 Mayıs'ın anlamına yakışır şekilde kutlanması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Kumlu, ''3 işçi ve 3 memur konfederasyonu 5 Nisan`da bir araya geldik. Emek ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs`ın anlamına yakışır bir şekilde kutlanması için elimizden gelen gayreti göstereceğimizi, hep tartışılan Taksim olayının artık aşılması gerektiğini belirttik. 12 Eylül`de alınan bu hakkın tatil ilan edilmesinden dolayı başta sayın Başbakan`a, Hükümete ve Parlamento'ya teşekkür etmiştik. Bizim çizdiğimiz hukuk çerçevesinde alanda olacağız. Bu 1 Mayıs`a bayrama yakışır şekilde olması için elimizden gelen katkıyı sağlayacağız'' dedi.

 

'BAYRAM HAVASINDA 1 MAYIS'

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ise 1 Mayıs'ın Taksim'de bayram havasında kutlanacağını ifade etti.

''Geçmiş bir tartışmayı gündemimize hiç taşımayacağız. Sayın Vali de ifade etti. Bu 1 Mayıs açısından Taksim Meydanı`nın bir miting alanı olmadığı gerçeğiyle talepte bulunduk. Bayram havasında 1 Mayıs kutlayacağız'' diyen Çelebi, ''Örnek olacak 1 Mayıs`ı oluşturmak istiyoruz. Bütün katılımcıların bu disipline uyması gerekir. Bizim de sorumluluğumuz var. Tam bir dayanışma ve tam bir coşku içinde konfederasyonlarımız düşen görevleri ortaya koyacağımızı söylemek istiyorum'' şeklinde konuştu. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ