KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
İran’da okudu, İzmit’te iş kurdu
İran’da okudu, İzmit’te iş kurdu
Yaşam
10 Nisan 2010 Cumartesi 11:16
  • 5854
  • 4

İran’da okudu, İzmit’te iş kurdu

Yükselen Değerler’in bu haftaki konuğu, Hat Grup gaz ve ileri teknoloji ürünlerinin sahibi ALP POLAT.

Yola koyulduğumuzda, Hat Grup`u çok kolay ve çabuk buluruz sandım. Meğer Arslanbey`in Karatepe köyünde bir yermiş. Alp Bey şirketini, Karatepe`nin hakim bir tepesine kurmuş. Kendi bünyesinde özerk duruşuyla, küçük bir fabrika görünümünde. Tertemiz havası ve yemyeşil doğasıyla, keyifli bir yer seçmiş kendisine. Konuşmalardan sonra anlıyorum ki, Alp Bey tam bir tabiat aşığı.
Alp Bey, entellektüel havaya sahip biri. Kıvrak zekalı ve yoğun insani duygular taşıyan bir kişiliği olduğunu gözlemledim. Alp Bey`in, ülke gündemleriyle ilgili, buraya sığdıramadığım değerlendirmeleri çok yerindeydi. Kendisine “Neden bunları profesyonel manada ifade etmeyi denemediğini” sorduğumda, Alp Bey, birçok değerin ve özellikle siyasi çalışmaların dejenere olduğundan dem vurdu. Hepsi de haklı sebeplerdi bana göre.
Sevgili okurlar, sizlere on bir haftadır tanıttığımız Yükselen Değerlerimiz aralıksız sürecek. Bir yıl boyunca yapacağımız elli iki Yükselen Değerler söyleşisinin ardından, geniş katılımlı faaliyetler yapmayı planlıyoruz. Yükselen Değerler`in sıkı takipçilerine ve bu sayfaya konuk olan tüm değerlerimize selam olsun diyorum.

Alp Bey, kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Aslen İstanbulluyum fakat babamın memuriyeti dolayısıyla doğumum Rize`ye denk gelmiş.İlkokulu Zonguldak`ta, orta öğrenimimi Samsun`da tamamladım. Daha sonra devlet bursuyla İran`ın başkenti Tarhan`da sigortacılık okudum.

İran`da okumak nasıl bir şey?

Oraya devlet bursuyla gittim. Burs ücreti de oldukça tatminkardı.Türkiye şartlarına göre çok daha iyiydi, o nedenle benim için zor olmadı.

Alp Bey, İzmitli olmadığınız halde burada iş kurdunuz ve yine burada yaşıyorsunuz. Neden İzmit?

Sanayi bölgesi olduğu için, sigorta işi olur diyeİzmit`i tercih ettim. Aslında hedefim Petkim`e girmekti ama olmadı. Sonra özel bir dershanede iki yıl İngilizce öğretmenliği yaptım.

MESLEĞİM SİGORTACILIKTI

İş adamlığına geçişiniz nasıl oldu, hangi kademelerden geçtiniz?

İlk olarak kendi mesleğim olan sigortacılığa başladım ve 3 yıl Ak Sigorta acenteliği yaptım. Daha sonra Adapazarı`nda rahmetli Hüsnü Akyüz`le tanıştım. Onlarla beraber, belli ücret ödemelerinin karşılığında yaş meyve ve sebze ihracatına başladım. Beş yıl boyunca Ortadoğu ülkelerine ihracat yaptık. Daha sonra askerliğim sebebiyleonlardan ayrıldım. 4 ay kısa dönem askerlikten sonra, döndüğümde KOPAZ`da çalışmaya başladım. Yaklaşık ikiyıl sonra da kendi firmamı kurdum ve ithalat yapmaya başladım.

İhracat yaparken, neden birden bire ithalata geçtiniz?

İhracat çökmüştü çünkü. İnsanlar teşvik almışlardı, kanunlarda değişiklik yapıldı. Bizde ihracatta zarar etmeye başlayınca bıraktık.

İthalata neyle başladınız?

Amerikan menşeili malzemeler ithal ediyorduk. Mesela rulman kırılıyordu, onu acil olarak getirtebiliyorduk çünküTürkiye`de Amerikan standartlı malzeme bulunmuyordu. Sonra,‘`İstenilen her şeyi getirme konusunda uzmanlaşalım`` dedik. Şans eseri ARGESA kuruldu ve onların gazlarını satma işini biz aldık. Daha sonra bize temsilcilik verdiler.Gazlar konusunda eğitim aldık ve yoğun bir şekilde karışım gazları satmaya başladık. Ardından ‘`MRI`` dediğimiz manyetik tıbbi görüntüleme cihazları Türkiye`ye geldi. O cihazların helyum ihtiyacını da biz karşıladık.

RAKİBİMİZ KOÇ GRUBU

Türkiye piyasasının ne kadarına hitap ediyorsunuz?

Türkiye`de sağlık sektörüne helyum sağlayan iki firmadan biriyiz. Biri Koç grubuna ait, diğeri de biziz. Verdiğimiz hizmet ve uyguladığımız fiyat politikası sayesinde, en az rakiplerimiz kadar iyi olduğumuz için bizi buluyorlar. Ayrıca ilk helyum sevkiyatımız Tübitak`a başladı. Şimdi komşu ülkelere de helyum veriyoruz. Özel gazlarda da kendimizi yetiştirmeye başladık.

Koç gibi devasa bir rakibiniz olan pazarda, size güven duyulması inanılmaz bir şey değil mi?

Evet,gerçekten öyle. İlk başlarda bize gelmeleri konusunda sıkıntılar çektik. İnsanların “Siz kimsiniz, necisiniz, İzmit`te bir firma nasıl böyle bir iş yapar?” gibi endişeleri vardı. Ama yıllar içinde doğru işler yapmamızla beraber, ‘`Bize alıştılar`` diyebilirim.

Bu kadar gazla uğraşırken risk altında kalmıyor musunuz?

Risk var tabiî ki, fakat her riskin ölçülebilir sınıfları var. Mesela zehirleyici ve parlayıcı gazların çok fazla güneş görüp ısınmaması, gazın genleşmemesi lazım. Ona göre korumaya alıyoruz. Diğer tüm gazların da aynı şekilde teknolojik tedbirleri var.

İŞ KENDİNİ BÜYÜTMELİ

İhracat yaparken, ithalata başladınız ve şimdi ikisini birden yapıyorsunuz. Hat Grup`un başka hedefleri var mı?

Hedeflerimiz hep var ve olmalı da. İş kendini büyütmeli. Aksi takdirde, arkadan gelenler üstünüzden gelir geçer. Hedeflerimizden bir tanesi de kalıcı bir şirket olmak. Yani birkaç nesil sonra da bu şirket bağımsız şekilde ayakta olmalı. Kendini geliştirerek daha yeni şeyler yapması ve almaktan çok satması gerekli.

Helyum gazı az bulunan bir gaz değil mi, siz nerelerden getiriyorsunuz?

Cezayir`den, Polonya`da az miktarda var, Amerika ve Katar`dan geliyor. Başka yerde zaten yok. Tüm dünya buralardan alıyor.

Helyum nerelerde kullanılıyor Alp Bey?

Balon gazı olarak balon ve zeplinlerde, tıpta MRI ve NMR cihazlarında, kaçak testlerinde kontrol gazı olarak, solunum gazı olarak derin dalış tüplerinde, süpersonik rüzgar tünellerinde, lazer uygulamaları ve analitik cihazlarda helyum gazı kullanılıyor.

Hat grup İzmit`te ne zaman kuruldu, ‘Hat` ismi nereden geliyor?

Hat grup 1995`te kuruldu. Hat ismini, iki nokta arasındaki en kısa çizgi olması nedeniyle, bizde ithalat yaptığımız için tercih ettik.

KRİZDEN ÇOK ETKİLENMEDİK

Kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz?

İstanbul`da “Hat Hayat” adlı bir firmamız var. Yağlama sistemleri üzerine bir şirket, İtalyanlarla ortak ve %51`i bizim. Bir de Hat İthalat İhracat Limited Şirketi var ve toplamda 47 kişi çalışıyor.

Sizin sektörün krizle mücadelesi nasıl geçiyor?

Kriz bizi etkilemedi diyebilirim. Sadece büyümemizi yavaşlattı. %70 büyüyeceksek, %15 büyüdük. Kendimiz ürettiğimiz için maliyetlerimiz de düştü, yani sektörden dolayı etkilenmedik.

Kocaeli, sanayinin can damarı olmasına rağmen, neden ilimizde çok fazla işsizlik var sizce?

Çünkü beklentiler mevcutun çok üstünde seyrediyor. Ben nasıl ki, iş bulurum diye İzmit`e geldim, bu da aynı şey. Ayrıca her ekonomik sıkıntıdan en çok nasibini alan yine İzmit.

Kocaeli verdiğinin karşılığını alıyor mu dersiniz?

Almıyor tabiî ki. Çünkü üretim burada ama genel müdürlükler İstanbul`da. Vergiler oraya akıyor ve bu kent asla hak ettiğini almıyor.

İRAN`IN İKİ YÜZÜNÜ DE GÖRDÜM

Siyasetle ilginiz varmış gibi bir hisse kapıldım nedense…

Yaşayan herkesin siyasetle ilgisi olmalıdır, yoksa yaşamasın yani. Sıkı bir Ecevit hayranıyım. Üniversiteyi İran`da okudum ve İran`ın iki yüzünü de gördüm. Yani şahla da yaşadım, humeyninin iki yılını da gördüm…

Anayasanın değiştirilmesi isteğine nasıl bakıyorsunuz peki?

Herhalde şaka yapıyorlar. Söylenecek en kibar söz bu sanırım.

Peki halkımız niçin bu kadar duyarsız kalıyor?

Bence güçten çekiniyorlar, güce karşı gelmek istemiyorlar. Fazlasıyla bireyselleşme var. Bir de insanlar siyaseti at yarışı gibi görüyorlar. Kazanacak atı bulmaya çalışıyorlar. Kim birinci gelecekse, onun peşinden gidiyorlar. Kendi fikirlerini ortaya koymayınca, sonuç ortada.

BİZİM YEREL YÖNETİMİMİZ YOK Kİ

Siz bu fikirlerinizi ifade edeceğiniz girişimlerde bulunuyor musunuz? Yani sivil toplum örgütleri, siyasi faaliyetler ya da sosyal sorumluluk alanında bir şeyler yapıyor musunuz?

ÇYDD`nin faaliyetlerine katılıyorum. Burs toplanmasında katkı sağlıyorum. Bir de yıllar önce kurduğumuz TOPLUM HİZMETLERİ VAKFI var, onun kurucu üyesiyim. Kurucu başkanımız Tahir Özgü. Eski rektör yardımcılarındandır. Onlarla birlikte okulların restorasyonunu yapıyoruz. Van`dan Kandıra`daki okullara kadar, çeşitli faaliyetlerimiz var. Merkezimiz Marmaris`te.

Yerel yönetimlerimizi nasıl buluyorsunuz?

Ben Değirmendere`de yaşıyorum. Bizim yerel yönetimlerimiz yok ki. Değirmendere Belediyesi`nin nüfusu belli olduğu halde,ne hakla kaldırdılar bilmiyorum. Sanırım fazla muhalif oy çıkmasıyla alakalı bir şey. Değirmendere kasabaydı, şimdi köy oldu.

Kent takımımız Kocaelispor için ne diyeceksiniz?

Kocaelispor`un düşmesi iyi oldu bence. Şu anda emekli futbolculara maaş veren emekli sandığından farkı yok. Şerden top oynuyorlar. Depremden sonra iyi futbolcular dağıldı, gelenler de futbol için değil, para kazanmak için oynayınca sonuç malum. Bu nedenlerden dolayı düşmesi sürpriz değil ve iyi oldu diyorum.

BOŞ ZAMANLARIMDATEKNEDEYİM

Biraz da aile yaşantınızdan bahsetmenizi isteyeceğim…

Evliyim. İki kızım var. Büyük kızım Gözde üniversiteyi bitirdi ve şimdi İstanbul`daki Hat Hayat`ta çalışıyor. Küçük kızım Alpin, dokuz yaşında. Alpin doğmadan evvel, eşim Ayşin`le beraber çalışıyorduk fakat doğumdan sonra dört yıl çalışmadı ve sonrada ayak uyduramadı. Şimdi ev hanımı.

Ailenizle nasıl vakit geçiriyorsunuz?

İzmit`teyken hiçbir şey yapmıyoruz. Tüm programımızı Alpin`e göre kuruyoruz. Alpin okul dışında kurslara gidiyor, arkadaşlarıyla eğleniyor. Diğer boş zamanlarımızda sürekli teknede kalmayı tercih ediyoruz. Muğla, Gökova, Göcek koylarındayız.

Deniz aşığımısınız?

Tabiatı seviyorum, sessizliği seviyorum, kendi kendime olmayı seviyorum.

HAYVANLARI DELİ GİBİ SEVİYORUM

Alp Bey, şirketinize girerken çok sayıda köpek vardı. Birinden kaçarken, diğerine yakalandım ve zorlukla buraya kadar geldim…

Hayvanları deli gibi seviyorum. Bir ara 38 tane köpeğim vardı, şimdi 23 tane kaldı. Ayrıca kedimiz de var. Hayvan sevgisi bende genel bir şey.

ALP Bey; YÜKSELEN DEĞERLER`de sizi ağırlamak bize keyif verdi. Umarım bundan sonra sizinle kopmadan, gerektiği yerde ve zamanda fikir alışverişi yapabiliriz.

Hay hay, tabiî ki. Bende çok mutlu oldum. İşlerim dolayısıyla yerel basından biraz kopmuştum ama artık sıkı sıkı takip edeceğim. Teşekkürler.

 

ALP POLAT`I TANIYALIM

Alp Polat 1953`te Rize`nin Çayeli ilçesinden doğdu. Aslen İstanbullu. Anne ve babası öğretmen. Yüksek öğrenimini İran`ın başkenti Tahran`da, devlet bursuyla tamamladı. 1980 yılında çalışmak için İzmit`e geldi. Kısa bir süre İngilizce öğretmenliği ve mesleği olan sigortacılığı yaptıktan sonra Hat Grup`u kurdu. Evli ve iki kızı var. En büyük hobisi Göcek`te demirli olan teknesinde vakit geçirmek, doğayla ve çok sevdiği köpekleriyle içeçe olmak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ