KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
Gündüz davasında 7 sanık tahliye oldu
Gündüz davasında 7 sanık tahliye oldu
Polis-Adliye
22 Nisan 2010 Perşembe 18:26
  • 4711
  • 3

Gündüz davasında 7 sanık tahliye oldu

Kanal 04 Operasyonu’nda tutuklu yargılanan 19 sanıktan 7’si tahliye edildi. Fikret Gündüz’le birlikte 6 sanığın tutuklu yargılanmasına devam ediliyor

2008 yılında Suadiye`de İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen Kanal 04 Operasyonu`nunda 19 kişi tutuklanmıştı. Daha önceki davalarda 19 kişiden 6`sı serbest bırakılmış ve geriye 13 sanık kalmıştı. İstanbul Beşiktaş Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen davada, 7 sanık daha tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı ve tutuklu yargılanan sanık sayısı 6`ya düştü. Tutuklu yargılananlar arasında Fikret Gündüz de bulunuyor. Davaya gizli tanığı olan ancak daha sonra deşifre edilen İbrahim Öten de katıldı.

ÇETE LİDERİ FİKRET GÜNDÜZ
Öten`in mahkemede şizofreni hastası olduğunu söylemesi ve mahkeme heyetine raporunu sunması şok etkisi yarattı.
2008 yılında gerçekleştirilen operasyon kapsamında çete lideri olarak yargılanan Fikret Gündüz, İsmail Gündüz, Vehbi Gündüz, Muzaffer Gündüz, Yalçın Gündüz, Ufuk Gündüz, Cemal Cömert, Nedim Beycan, İbrahim Engin, Mustafa Mert, Zeki Gede, Hüseyin Çolak, Ali Karakaya, Ziya Özlü, Muharrem Arpacı, Seyfi Gündüz, Hikmet Adıgüzel, Yılmaz Gündüz ve Ufuk Sarıkülçe tutuklanmıştı.

TUTUKLU SANIKLAR KATILDI
Dava sürecinde ise bazı sanıklar tahliye edilmişlerdi. İstanbul Beşiktaş Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen davaya çete lideri olmakla suçlanan Fikret Gündüz`ün yanı sıra, diğer tutuklu sanıklar İsmail, Vehbi, Muzaffer, Yalçın, Ufuk Gündüz, Cemal Cömert, İbrahim Engin, Mustafa Mert, Muharrem Arpacı, Mustafa Acar, Mehmet Acar, Nedim Baycan ile avukatları ve davada gizli tanık olan ancak deşifre edilen İbrahim Öten katılırken, dava kapsamında tutuksuz olarak yargılanan zanlılar ise katılmadı.

DEŞİFRE OLMUŞTU
İstanbul Beşiktaş Ağır Ceza Mahkemesinde 15.30 sıralarında başlayan dava 23.30 sıralarında ancak bitti. Davaya gizli tanık olarak nitelendirilen ancak deşifre olan İbrahim Öten de katıldı. Öten şok bir kararla kendisinin şizofreni hastası olduğunu ifade ederek mahkemeye raporunu sundu. Öten, ilk olarak mahkeme safhasında “Ben zanlılardan sadece Mustafa Mert ile Yaşar Sönmez`i tanırım. Yaşar Sönmez bana ‘Bir iş adamı var yaşlı bunağın teki. Onun öldürülmesi lazım` dedi.

ŞİFZOFRENİ RAPORU ŞOKU
Bana bunun için 20 bin TL peşin 20 bin TL`de iş bitince para vereceğini söyledi. Ancak ben kabul etmedim. Bunun üzerine Mehmet Bingöl beni arayarak işi halletiğini belirtti. Ancak kim olduğunu bilmiyorum. Ama Bingöl ile Sönmez`i ben tanıştırdım” demişti. Fakat önceki gün yapılan duruşmada Öten, “Ben sanıklardan Mustafa Mert ile tutuksuz sanık Yaşar Sönmez`i tanırım. Bu olayda gizli tanık olarak ifadem alındı ancak ben şizofreni hastayım. Bu da raporum” diyerek herkesi şaşırttı.

22 EYLÜLE ERTELENDİ
Yaklaşık olarak 8 saat süren davanın ardından mahkeme tutuklu bulunan 7 sanığın tahliyesine karar verdi. Tutuklu bulunan zanlılardan İsmail Gündüz, Muzaffer Gündüz, Yalçın Gündüz, Cemal Cömert, Nedim Baycan, İbrahim Engin ile astsubay Mustafa Mert tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, Fikret Gündüz, Vehbi Gündüz, Ufuk Gündüz, Muharrem Arpacı, Mustafa Acar ve Mehmet Acar`ın tutukluluk haline karar verildi. Mahkeme dosyadaki eksiklikler nedeniyle 22 Eylül günü saat 13.30`a ertelendi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ