KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Kocaeli polisinden 23 ilde kaçak sigara operasyonu
Kocaeli polisinden 23 ilde kaçak sigara operasyonu
Polis-Adliye
02 Kasım 2012 Cuma 10:00
  • 3950
  • 1

Kocaeli polisinden 23 ilde kaçak sigara operasyonu

Kocaeli polisinin 23 ilde yaptığı kaçak sigara malzemesi operasyonunda 57 kişi gözatına alındı. 3 milyon liralık kaçak malzemeyle yakalanan zanlıların şimdiye kadar 7 milyon liralık vurgun yaptığı belirlendi

 

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ortadoğu ve Balkan ülkelerinden kaçak yollarla getirdikleri sigara filtresi, tütün, nargile tütünlerini piyasaya süren ve bu yöntemle şimdiye kadar 7 milyon liralık vurgun yapan bir suç örgütüne operasyon yaptı. 23 ilde yapılan operasyonda gözaltına alınan 57 kişiden, suç örgütünün lider ve yönetici kadrosununda olduğu iddia edilen 10 kişi Kocaeli Adliyesi`ne sevk edildi. 


23 İLDE EŞ ZAMNALI 
Gümrük kaçağı sigara satışında büyük artış meydana gelmesi üzerine Kocaeli Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, harekete geçti. Kaçak sigara ürünleri hakkında çalışma yapan polis ekipleri bir çetenin varlığına ulaştı. Her safhası planlanarak yürütülen soruşturma 6 ay sürdü. 


TEK TEK BELİRLENDİ
6 ay boyunca polis ekipleri örgüt üyelerini tek tek belirledi ve takip etti. Yeterli delillere ulaşan Kocaeli polisi, operasyon için düğmeye bastı. İlimiz başta olmak üzere Sakarya, Bursa, İstanbul, Manisa, Muğla, Isparta, Antalya, Tokat, Adıyaman, Ankara, Şanlıurfa, Mersin, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Eskişehir, Hatay, Aydın, Batman, Balıkesir, Çanakkale, Bartın ve Kütahya`da eş zamanlı operasyon yaptı.


YÖNETİCİSİ GÖLCÜKLÜ
Operasyonda suç örgütünün lideri olduğu iddia edilen C.U. ile örgütün Kocaeli ayağını yürüten T.B., suç örgütünün üyesi olan, aynı zamanda PKK militanı olduğu için emniyet tarafından aranan C.O ve M.P., O.U., M.Ç., K.A., N.S., S.Ç.,  H.U., ile birlikte 57 kişi gözaltına alındı. Zanlılar, gözaltına alındıktan sonra emniyet müdürlüğüne getirildi. Zanlılara ait adreslerde yapılan aramalarda ise 3 milyon lira değerinde tütün, sigara malzemesi ele geçirildi. Daha önce yapılan operasyonlarda da bu örgüte ait 8 minibüse el konulduğu belirtildi. 


7 MİLYONLUK VURGUN 
Ortadoğu ülkeleriyle Balkan ülkelerinden getirilen kaçak malzemeleri bölge bölge piyasaya süren örgütün, bu yolla şimdiye kadar 7 milyon lira gelir elde ettikleri kaydedildi. 57 zanlıdan 47 tanesi alınan ifadelerinin ardından bırakılırken,10 zanlı sabah saatlerinde Kocaeli Adliyesi`ne sevk edildi. Kocaeli polisinin 23 ilde yaptığı bu operasyon polisin planlayarak şimdiye kadar yaptığı en büyük operasyon olarak kayıtlara geçti. Polis yaptığı başarılı operasyonla önemli bir vergi kaçağı kapısını da kapatmış oldu. 

 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ