KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Kocaelispor davasında tanıklar dinledi
Kocaelispor davasında tanıklar dinledi
Polis-Adliye
17 Aralık 2010 Cuma 13:20
  • 2715
  • 3

Kocaelispor davasında tanıklar dinledi

Kocaelispor eski başkanları Muammer Çelik, Serhan Gürkan ve eski yönetici Ali Tandoğan’ın yargılandığı zimmet davasında tanıklar dinlendi

İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Bürosu ekipleri tarafından Kocaelispor dosyalarına yapılan soruşturma kapsamında zimmet suçuyla yargılanan Kocaelispor eski başkanları Muammer Çelik, Serhan Gürkan ve eski yönetici Ahmet Tandoğan`ın davasına devam edildi. Soruşturma kapsamında tutuklanan ardından da ilk mahkemede serbest bırakılan başkanlardan Çelik davada hazır bulunurken, Gürkan ve Tandoğan ise katılmadı.
 

7 ADET ÇEK VERDİM
2. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen davada Çelik`in haricinde avukatları Hüseyin Acurman, Ersayın Işık, Cengiz Sarıbay, Murat Genç, Barış Cem Yavuz, Ercüment Özün, Kubilay Timuroğlu, Mustafa Kocaman, Yunus Ercan ve Hakan Lamper hazır bulundu. Tanıkların dinlendiği davada ilk olarak
Hüseyin Murtazaoğlu ifade verdi. Murtazaoğlu şöyle konuştu; “Kocaelispor yönetiminde bir süre bulundum. Kulübe bağış olarak 7 adet çek verdim.
 

RAHATSIZ OLDUM
Bunların toplam değeri 50 bin TL`dir. Karşılığında herhangi bir belge almadım. Ayrıca Samsunspor deplasmanında otel masrafını karşılayarak şirketten fatura aldım. Bu harcamaları kredi kartımla yaptım. Sanık Serhan Gürkan`ın kulübü tek başına yönetmek istemesinden rahatsız oldum ve görevimden o dönem istifa ettim.” Diğer tanık Cengiz Kavan ise verdiği ifadede şunları söyledi; “2007 yılında bir buçuk ay kulübün yönetim kurulunda görev aldım.
 

KOMBİNE BİLET VERDİ
50 bin TL kulübe bağış yaptım karşılığında Serhan Gürkan`dan makbuz aldım. Ayrıca Ahmet Tevfik Tandoğan bana satmam için 200 bin tutarında kombine bilet verdi. Ben de sattığım kombine biletlerin parası olan 25 bin 250 TL`lik bölümünü aldım.” Gürkan istediği için bankadan 70 bin TL kredi çektiğini de belirten Kavan ifadesine şöyle devam etti; “Kalan biletleri de Çelik`e verdim. Ben ayrıca kulübün elektrik borcu olan 75 bin TL`yi bankadan havale ederek ödedim.
 

GÜRKAN KEFİL OLDU
15 gün sonra da bana bu parayı iade ettiler. Ayrıca Gürkan`ın talebi üzerine 70 bin TL kredi çekerek Adnan Yaman`ın oğlu İrfan Sertaç`ın hesabına havale yaptım. Bu krediye Gürkan kendisi kefil oldu. Bana bu ödeme geriye yapılmayınca Burhan Koçakelçi`ye ait dört adet toplam 40 bin TL civarında çek verdiler. Bunun dışında da kulüpten herhangi bir para almadım.”
 

KENDİNİ SAVUNDU
Cengiz Kavan`ın ifadesinin ardından söz alan Muammer Çelik, “Cengiz Kavan tarafından satılamayan biletler bana değil Ahmet Tevfik Tandoğan`a iade edilmiştir. Kombine biletlerle Tandoğan ilgileniyordu. Futbolculara dağıtmak üzere sattığı biletlerin parası olan 25 bin 500 TL`yi istediğimde Cengiz Kavan, Adnan Yaman`ın borcu olduğunu söyledi. Bu parayı bu nedenle vermedi. Biletlerin Ahmet Tevfik Tandoğan`a verildiğine dair makbuzlar var” şeklinde konuştu.
 

HESAP VERMİYORDU
Diğer tanık Sinan Sipahi ise ifadesinde “2007 yılında yönetimde görev aldım. Başkan Gürkan yapılan ödemelerle ilgili bilgi vermiyordu. Bilgi vermesini istediğimde kimseye hesap vermeyeceğini söylüyordu. Yapılan transferler, menajer parası olarak ayrıca deplasman masrafları nedeniyle kulübe 300 bin TL civarında para verdim. Bununla ilgili herhangi bir belge almadım. Makbuz talebim de olmadı” dedi.
 

DAVA ERTELENDİ
Son olarak ise tanık Kerim Bayramoğlu ise verdiği ifadesinde “2007 yılında kısa bir süre yöneticilik yaptım. Bu dönemde yönetici Yalçın Erdoğan ile Diyarbakırspor deplasmanı için kredi kartımdan tahminen 4  bin TL para ödeme yaptım.  Karşılığında herhangi bir belge ya da makbuz almadık” diye konuştu. Mahkeme heyeti Ali Aygün hakkında yazılan talimat cevabının beklenmesine, duruşmaya katılmayan tanıklar Yunus Merttürk ve Yalçın Erdoğan`ın zorla getirilmesine karar vererek davayı 28 Şubat 2011 tarihine erteledi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ