KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Kocaelispor’u satın almayacaktım
Kocaelispor’u satın almayacaktım
Polis-Adliye
15 Aralık 2010 Çarşamba 23:28
  • 3790
  • 2

Kocaelispor’u satın almayacaktım

Kocaelispor’u dolandırmak için sahte paralar kullandığı iddia edilen, daha önce de dolandırıcılık suçundan 4 kez ceza alan Fuat Donay’ın ilk duruşması bugün yapıldı

Kocaelispor`u dolandırmak için sahte paralar kullandığı iddia edilen, daha önce de dolandırıcılık suçundan 4 kez ceza alan Fuat Donay`ın ilk duruşmasında tutukluluğun devamı kararı alındı.

İDDİALARI KABUL ETMEDİ
Geçtiğimiz aylarda Kocaelispor`u satın almak için kente gelen, basın toplantısında gösterdiği paraların sahte olduğu ortaya çıkan Fuat Donay`ın dolandırıcılık ve parada sahtecilik davasına Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Fuat Donay duruşmaya tutuklu sıfatıyla katılırken diğer sanıklar Fatma Çullu ve Hüseyin Yümer`in ifadeleri Manisa`da alındı. Duruşmaya şikayetçi sıfatıyla kayyuma giden Kocaelispor`un Başkanı Muammer Çelik de katıldı. Görülen duruşmada tutuklu sanık Fuat Donay`ı avukat Nihat Yurtkuran savundu. Mahkeme heyetine ifade veren sanık Fuat Donay, “Kullandığım paralar reklam parasıydı. Paraların üzerinde şirket numaraları vardı. İddiaları kabul etmiyorum” şeklinde beyan verdi.


BAŞKASININ PARASI

Fuat Donay Kocaelispor`u satın almak için gösterdiği sahte paralar hakkında ise, “O paralar içerisinde 50 ile 100 bin Euro arasında bir para vardı. Diğerleri reklam parasıydı. O paralar Hüseyin Yümen isimli arkadaşın şirketinin reklam parasıydı” dedi. Mahkeme hakiminin o paraların nerede olduğu sorusu üzerine ise, “O paraları arkadaş yaşanan olayın ardından götürdü. O paraları ya reklam için kullanmıştır, ya da dağıtmıştır” dedi.


“KULÜBÜ SATIN ALMAYACAKTIM”

Mahkeme hakiminin sorularına cevap veren Donay, “Kocaelispor`a karşı eskiden beri sevgim vardı. Kulübü satın almak istememiştim. Zor durumda olduğunu da bilmiyorum. Muammer Çelik beyle bir görüşmemiz oldu, ardından kulüp dosyalarını inceledim. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile ve bazı bürokratlarla görüşmelerimiz oldu. İki yöneticinin arkadaşlarımızdan olacağı konusunda uzlaşma sağlanmıştı. Paraların sahibi olan Hüseyin Yümer benim çocukluk arkadaşımdı. İlk görüşmede kendisi yoktu diğer görüşmelerde ise yanımdaydı.


“ARAÇ BAŞKAN VERDİ”

Hakimin Manisa`da bulunan Muammer Çelik`in aracının neden kendi sitesinden çıktığı sorusunu cevaplayan Donay, “Muammer Çelik`in kulüpten dolayı borçlandığını biliyorduk. Kendisi bana aracının hacizli olduğunu, arabasını buradan alıp Manisa`ya götürmemi istedi. Bende arabayı alıp kendi yaşadığım siteye götürdüm. Araç oradaydı” dedi.


ÇELİK İFADE VERDİ

Muammer Çelik ise verdiği ifadede, “Özkan Doğan isimli bir menajer beni aradı, Fuat Donay isimli bir şahsın kulübe talip olduğunu söyledi. Bende kulübün durumundan ötürü görüşmeyi kabul ettim. İlk görüşmemiz telefonla oldu. Bu görüşmelerimizde sadece kulübün durumu ile ilgili bilgiler verdim” dedi.


“PARAYI UÇAKLA GÖTÜREMEM”

Çelik, “Kendisi ile telefon görüşmelerimizde beni İzmir`e davet etti. Kendisine uçakla gelebileceğimi söyledim, Bana, ‘uçakla gelme, otomobil ile gel, o kadar parayı uçakla taşıyamayız` dedi. Ben yine de uçakla gittim. Gittiğimde kendi evinde kaldım. Masraflarımı kendim karşıladım. Sonra kendisi İzmit`e geldi. Geldiğinde İsmail adında genç bir arkadaşla geldi. Yanında getirdiği paraların sahte olduğunu anlar gibi oldum. Ama yine de inandım. Kulüp dosyalarını inceledi. Amerika ve Rusya`da ortaklarının olduğunu onların onayını da alıp, bayramdan sonra karar vereceğini söyledi. Bayramdan sonra ise kulübü satın almak istediğini söyledi. Anlaşmamıza göre yönetim istifa edecekti. İlk 6 ay ben başkan kalacaktım, kendisi de hem şehri hem de kulübü tanıyacaktı. Sonra kongre yapacaktık” dedi.


DOLANDIRICI OLDUĞUNU SÖYLEDİLER

Kendisinin Fethiye Ölüdeniz`de bir otel sahibinin, Afyon`dan bir kişinin ve Gebzespor`un eski bir başkanının aradığını söyleyen Çelik, “Bu kişiler internetten haberleri görmüşler. Bana ulaşarak Fuat Donay`ın sahtekar olduğunu söylediler. Bunun üzerine kulübe gittim. Futbolcularla oturduğunu gördüm. Ama paralar muhtemelen 1 gün önce götürülmüş. Çünkü Donay bu paraları yatarken bile yanında saklıyordu” dedi. Mahkeme heyeti aldığı karar ile tutuklu sanık Fuat Donay`ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Dava ise 20 Ocak 2011 tarihine ertelendi. 
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ