KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
2 bin işyeri denetlendi
2 bin işyeri denetlendi
Güncel
09 Nisan 2010 Cuma 12:42
  • 1094
  • 1

2 bin işyeri denetlendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vatandaşların sağlıklı gıda tüketebilmelerini sağlamak için 2009 yılından itibaren 2 binin üzerinde işyerini denetime ta

UZMAN EKİP İNCELİYOR
Büyükşehir Belediyesi işyerlerinin genel sağlık kurallarına uygun gıdaların vatandaşlara sunulması amacı ile Kocaeli genelindeki işyerlerini titizlikle denetliyor. Vatandaşların gönül rahatlığı ile alışveriş yapmalarını sağlayan çalışmalarda genel temizlik ve hijyen gibi fiziki şartlarının yanı sıra, işyerinde çalışan personelin sağlık muayene kartları, işyeri ruhsatları, gıdaların üretim izinleri ve gıda güvenliğinin sağlanılması konularında uzman ekiplerce incelemeler yapılıyor. Denetimlerde tüketime sunulması sakıncalı görülen, bozulmuş, son kullanma tarihi geçmiş ya da üretim izni olmadan satışa sunulmuş gıda maddelerine ise el konulup imha ediliyor.


NUMUNE ALINIYOR

Denetlemelerde ayrıca inceleme yapılan işyerlerinden numuneler alınıyor. Analiz edilmek üzere Büyükşehir Gıda Laboratuarı`na alınan numuneler gıdaların sağlığa uygunluğunu belirleniyor. Özel isteklerden gelen numunelerin de alınabildiği gıda laboratuarında gıdaların gıda mevzuatına uygunluğu ve kimyasal bozuklukları gibi çok hassas analizler yapılıyor. Gıdada bir bozulmadan şüpheleniliyorsa mikrobiyolojik analiz, etlere at veya domuz eti katılıp katılmadığını belirlemek amaçlı serolojik analiz, kalitesi konusunda bilgi edinilmek istenen gıdalarda ise genelde kimyasal ve fiziksel analizler gerçekleştiriliyor.


VATANDAŞ RAHAT

Gıda denetimleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü`nün, Zabıta Daire Başkanlığı ve ilgili belediyeler ile koordineli olarak gerçekleştiriliyor. Çalışmalarda 2009 yılında yaklaşık bin 500 işyeri denetimden geçirildi. 2010 yılında ise şu ana kadar 565 işyerinin denetlendiği titiz çalışmalar kapsamında Kocaeli`de sağlıklı gıda tüketilmesi sağlandı. Ayrıca yine inceleme yapılan yerlerde eksiklikler görülen işyerlerine cezalar verilerek istismarların önüne geçildi. Vatandaşlar ise yapılan denetimlerin kendileri için çok yararlı olduğunu belirterek alışveriş yaparken gönül rahatlığıyla gıdalarını aldıklarını ifade etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ