KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7084 TL
  • 6.3256 TL
  • 7.3880 TL
Kocaeli Zirve
Kendi evini kendisi yıkacak
Kendi evini kendisi yıkacak
Güncel
22 Nisan 2010 Perşembe 16:14
  • 2

Kendi evini kendisi yıkacak

Üçtepeler Köyü’nde kendisine ait olan arazide 4 katlı evi bulunan Ali Aktaş, İzmit Belediyesi ekipleriyle üç katta anlaştı. Aktaş, evinin son katını kendi yıkacak

Üçtepeler Köyü`nde yıkım gerginliği devam ediyor. Köyde oturan vatandaşlar evlerinin yıkılmaması için yıkım ekiplerine karşı nöbet tutmaya devam ederken, dört katlı evi olan Ali Aktaş ise kendi evini yıkmaya karar verdi. Yaklaşık bir hafta önce ruhsatlarının olmadığı gerekçesiyle köydeki evlerden 6 tanesinin yıkımı için İzmit Belediyesi Yıkım Ekipleri Üçtepeler Köyü`ne gitmiş, fakat köylüler kendi araçlarıyla barikat kurmaları neticesinde yıkım gerçekleşememişti. Hemen bir gün sonra sabah 05.30 sıralarında şafak baskını yapan ekiplere köylüler yine izin vermeyince yıkım bir süreliğine ertelenmişti.
 

BEN YORULDUM
O günden bu yana yaklaşık bir hafta geçmesine ragmen köylüler hala endişeli. Bu kapsamda tapulu arazilerine ruhsatsız ev yapanlardan bazıları belediyeyle anlaşmaya çalışıyor. Bu kapsamda 4 katlı ev yapan Ali Aktaş, sadece 3 kata izin veren belediye ekipleriyle anlaşmaya vardı. Buna göre; Aktaş belediyeye, ‘Ekipler yıkacağına ben kendim evimin fazlalığını yıkarım` dedi. Bunun üzerine belediye ekipleri ile Ali Aktaş bir sözleşme imzaladı. 4 katlı evinin son katını kendi yıkacak olan Aktaş “Benim evimin önünden doğalgaz, su ve elektrik bağlantıları yapıldı. Ancak bunun gibi bu köyde bir sürü ev var. Ben yoruldum. Pazartesi günü de kendi tuttuğum işçiler tarafından son katı yıkacağım” dedi.
 

HALA NÖBETTELER
Öte yandan köyde yaşayan ve üzerine dört ev gözüken Tevfik Aktop ise hala nöbet tutuyor. Aktop, “Köydeki tapuların büyük çoğunluğu benim üzerime görünüyor. Bu köyde tapusu kendi üzerine gözüküp yaşayan tek kişi ben kaldım. Ben kendi tapulu arazim üzerine çocuklarıma ve torunlarıma ev yaptım. Kendime asla ev yapmadım. Şimdi de belediye bunları yıkmak istiyor, bu nasıl bir adalet? Evimde çocuklarım Bayram ve Hakkı Aktop ile torunlarım Meryem Örnek ve Erdoğan Güneş`in evleri bulunuyor” dedi. Köylüler ise kendi imkanlarıyla yolları kapatarak gece gündüz orada nöbet tutmaya devam ediyor. 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ