KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
2 bin iş yeri denetlendi
2 bin iş yeri denetlendi
Güncel
10 Nisan 2010 Cumartesi 14:36
  • 777
  • 0

2 bin iş yeri denetlendi

Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sağlıklı gıdalar tüketebilmesi için, 2009 yılından bu yana 2 binin üzerinde işyerini denetledi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sağlıklı gıda tüketebilmelerini sağlamak için 2009 yılından itibaren 2 binin üzerinde işyerini denetime tabi tuttu. Yemek fabrikalarından lokantalara, aktarlardan imalathanelere kadar incelenen işyerlerinde uygunsuz gıdalara el konularak imha edildi. Eksiklikler görülen işyerlerine ceza kesilerek, istismarların önüne geçildi.

İMHA EDİLİYOR
Vatandaşların gönül rahatlığı ile alışveriş yapmalarını sağlayan denetlemelerde, genel temizlik ve hijyen gibi fiziki şartlarının yanı sıra, işyerinde çalışan personelin sağlık muayene kartları, iş yeri ruhsatları, gıdaların üretim izinleri ekiplerce inceleniyor. Denetimlerde tüketime sunulması sakıncalı görülen, bozulmuş, son kullanma tarihi geçmiş ya da üretim izni olmadan satışa sunulmuş gıda maddelerine ise el konulup imha ediliyor.

NUMUNE ALINIYOR
Denetlemelerde ayrıca, inceleme yapılan işyerlerinden numuneler alınıyor. Büyükşehir Gıda Laboratuarı`nda analiz edilen numunelerle, gıdaların sağlığa uygun olup olmadığı belirleniyor. Özel isteklerden gelen numunelerin de alınabildiği gıda laboratuarında, ürünlerin gıda mevzuatına uygunluğu ve kimyasal bozuklukları gibi çok hassas analizler yapılıyor.

556 İŞ YERİ DENETLENDİ
Çalışmalarda 2009 yılında yaklaşık bin 500 işyeri denetimden geçirildi. 2010 yılında ise şu ana kadar 565 işyerinin denetlenerek, sağlıklı gıda tüketilmesi sağlandı. Ayrıca yine inceleme yapılan yerlerde eksiklikler görülen işyerlerine cezalar verilerek istismarların önüne geçildi. Vatandaşlar ise yapılan denetimlerin kendileri için çok yararlı olduğunu belirterek alışveriş yaparken gönül rahatlığıyla gıdalarını aldıklarını ifade etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ