Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4823 TL
  • 6.2239 TL
  • 7.2797 TL
Kocaeli Zirve
Pozitif düşünce hayat kurtarır
Pozitif düşünce hayat kurtarır
Güncel
08 Mayıs 2010 Cumartesi 13:05
  • 2361
  • 0

Pozitif düşünce hayat kurtarır

Eczacılar Odası’na konferans veren psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen, pozitif düşünmenin hastalıklar üzerindeki etkinlerini ve hayat kurtarıcılığını anlattı

Birinci Bölge Kocaeli Eczacılar Odası tarafından düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan ünlü psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen “Kriz ve biz” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Konferansta, pozitif düşüncenin hayat kurtarıcılığı olduğu, karamsarlığın ise her alanda olduğu gibi hastalıklarda da olumsuz sonuçlar doğuracağı anlatıldı. Eczacılar Odası`nın konferans salonunda önceki gün yapılan konferansa, oda başkanı Üzeyir Korkmaz, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
 

DAİMA İYİMSER DÜŞÜNÜN
Düzenlenen kokteylin ardından konferansa geçildi. Prof. Dr. Üstün Dökmen, sunumunda şunları kaydetti: “Genelde belli düzeyde özgüvenimiz varsa, sıkıntı veren durumları kontrol edebilme konusunda inanç ve beceri geliştirebilmişsek, krizler karşısında sağlam durmamız daha kolay olur. Kriz öncesinde yapılması gerekenlerden birisi, kişinin kendisini zorluklarla mücadeleye psikolojik açıdan hazırlamasıdır. Söz konusu psikolojik hazırlıklardan bir tanesi, krizlerle ilgili olarak karamsar tanımlamalar yapmak yerine, iyimser, denemeci, ucu açık tanımlar yapmaktır.
 

KARAMSARLIK YENİLGİDİR
Örneğin; bir verem hastası, hastalığını “verem” ya da “ince hastalık” olarak adlandırırsa bu durum iyi bir başlangıç sayılabilir. Kişinin hastalığını, “çaresiz hastalık” olarak tanımlaması ise mağlubiyeti başından kabullenildiği bir başlangıç sayılır. Çünkü çaresiz bir hastalığa yakalandığınızı düşünüyorsanız mücadele etmeniz gereksizdir. Sonuçta şunu söyleyebiliriz; bir krizi yani hastalığı nasıl tanımladığımız, o krizden çıkıp çıkamayacağımızın birinci göstergesidir. Krizlerde tanımlama ilk adımdır. İlk adım iyimser ise sonucun iyi olma ihtimali artar.”
 

HER ZAMAN BİR IŞIK VAR
Prof. Dr. Üstün Dökmen, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: Gece yatak odanızın lambasını söndürdüğünüzde, ilk saniyelerde odanızın zifiri karanlık olduğu, hiçbir şeyin görünmediğini fark edersiniz. Sadece yarım dakika beklerseniz odanızın hafifçe aydınlandığını, kapının, dolabın siluetinin ortaya çıktığını görürsünüz. Ta uzaklardan çok hafif bir ışık gelmiştir odanıza. Yaşamın perde aralığında daima bir ışık vardır, yeter ki perdenizi tam kapatmayın.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ