KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0663 TL
  • 6.7772 TL
  • 7.7478 TL
Kocaeli Zirve
İzmit’te İnegöl köftesinin değişmeyen adresi
İzmit’te İnegöl köftesinin değişmeyen adresi
Yaşam
10 Eylül 2010 Cuma 19:08
  • 4106
  • 5

İzmit’te İnegöl köftesinin değişmeyen adresi

Ülkemizin zengin mutfak kültüründe, çeşitlilik açısından herhalde en geniş yelpazeye sahip yiyeceğimiz köfteler...

Ana malzemeleri hemen hemen aynı olsa da, ülkemizde köftenin 200`ü aşkın çeşidi var. Farklı yörelerde, farklı usüllerle, değişik çeşni ve şekillerde hazırlanan köftelerin bazıları yeni keşfedilse de, büyük bir kısmı seneler önce sofralarımızdaki yerini aldı. İnegöl köfte de adını ve lezzetini hepimizin bildiği, orijinali İnegöl`de olsa da ülkemizdeki birçok şehirde tanınan ve tercih edilen köfte çeşitlerimizden biri. Lezzeti ve kıvamı diğer köftelerden oldukça farklı olan İnegöl köftenin çıkış noktası çok uzun yıllar öncesine dayanıyor.
 

BULGARİSTAN`DAN TÜRKİYE`YE
İnegöl köftenin hikayesi, Bulgaristan'ın Pazarcık ilçesinde yaşayan Mustafa Efendi'nin 1892 yılında İnegöl'e göç etmesiyle başlıyor. İnegöl`e geldikten sonra bir köfteci dükkanı açan Mustafa Efendi, pişirdiği leziz köftelerle o kadar ünleniyor ki, namı şehrin dışına kadar taşıyor. Mustafa Efendi`nin vefatından sonra, babasının yanında yetişen İbrahim Bey de, aile mesleğini sürdürüyor ve uzun yıllar boyunca yetiştirdiği ustalarla İnegöl köftenin daha da tanınmasını, sevilmesini ve tercih edilmesini sağlıyor.
 

1971`DEN BERİ
Her şehirde örneklerini görmenin mümkün olduğu İnegöl köftenin ilimizde yenebileceği en iyi adres İnegöl Köfte Salonu. Yıllardır İzmit halkına hizmet veren İnegöl Köfte, sır gibi sakladığı püf noktaları ve koruduğu damak tadıyla şu anda Filiz ailesinin 2.nesil üyeleri tarafından işletiliyor. 1971 yılında baba İbrahim Filiz tarafından hayata geçirilen İnegöl köfte`yi şu anda İbrahim Filiz`in iki oğlu, Cihat Filiz ve Oğuz Filiz kardeşler çalıştırıyor. 1971`de ilk dükkanını Eskişehir`de açan İbrahim Filiz, oradaki dükkanın istimlak edilmesinin ardından İzmit`e göç etmiş. İbrahim Bey 1974 yılında Kızılay İş Hanı karşısında açtığı İnegöl Köfte`yi, 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşadığımız depremde, binanın ağır hasar görmesi sonucu, Hürriyet Caddesi Fevziye Camii karşısında, bugün bulunduğu mekana taşımış.
 

HEP AYNI LEZZET
Şu anda İnegöl Köfte`yi işleten iki kardeş ise çocuk yaşlardan beri bu mesleğin içinde. Baba mesleği olan köfteciliğe çıraklıkla başlayan Cihat ve Oğuz Filiz kardeşler, işi mutfağında öğrenmiş ve babaları İbrahim Filiz`in tüm deneyimini alarak İnegöl köftenin özenle korunan tadını günümüze kadar getirmiş. Senelerdir İzmitliler tarafından tercih edilmenin sırrını sorduğumuz Cihat Filiz, bu sırrı şu şekilde açıklıyor: “Biz deneyim ve ahlaklı çalışmamızla bu yıllara kadar geldik. İnegöl Köfte, her zaman tadını koruyarak, temiz ve hijyenik bir ortamda  hizmet verdi ve vermeye devam edecek. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. Bu nedenle kalitemizden hiçbir şekilde taviz vermiyor ve bu yüzden tercih ediliyoruz.”
 

YEMEK DE VAR
İnegöl köftenin dışında 18 çeşit yemekle de hizmet veren İnegöl Köfte`de, 10 personel çalışıyor ve 3 profesyonel aşçı ile ortaya leziz tatlar çıkıyor. 2 katlı ve 120 kişilik kapasiteye sahip olan İnegöl Köfte, kapılarını sabah 8.00`de açıyor ve akşam 20.00`de kapanıyor. Mekanda kullanılan ürünler son derece kaliteli ve hijyene son derece dikkat ediliyor. Özellikle esnafın oldukça yoğun ilgi gösterdiği İnegöl köfte`nin bu kadar çok beğenilmesinin elbette bazı püf noktaları var. Cihat Filiz, yıllardır korunan tadın nasıl bu kadar uzun süre devam ettiğini ve İnegöl köftenin hazırlanışını şöyle anlatıyor. “İnegöl köfte yapımında ana malzeme olarak dana ve kuzu eti kullanılır.
 

KIVAMI TUTTURMAK
Hazırlanması oldukça zahmetli olan İnegöl köfte, bazı işlemlerden geçmediği sürece istenilen tadı veremez. Önce, çekilen kıyma dinlenmeye bırakılır. Daha sonra dinlendirilen kıyma tekrar çekilerek yoğrulur. Izgara edilmeden önce 3 saat daha dinlendirilmesi gerekir. İnegöl Köftede kullanılan baharat miktarı çok azdır. Bunun nedeni baharat tadının, et tadını bastıracağı korkusudur. Bu nedenle İnegöl köftenin içine az baharat konulur”. Filiz son olarak sözlerine şunları ekliyor: “İnegöl köfte gerek hazırlanışı gerekse tadı bakımından diğer köftelerden çok farklı detayları bulunan bir köfte çeşididir. Bir İnegöl köftenin iyi olduğu, ısırıldığında ağızda parçalanmaması ve elastik yapıda olması ile anlaşılır.”
 

İnegöl Köfte
Adres: Hürriyet Caddesi Fevziye Camii Karşısı No:75
Tel: 0262.321 50 43-331 27 62

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ