KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7763 TL
  • 6.3604 TL
  • 7.4232 TL
Kocaeli Zirve
Çiftçilere, GDO’suz cin mısırı dağıtıldı
Çiftçilere, GDO’suz cin mısırı dağıtıldı
Güncel
21 Nisan 2010 Çarşamba 17:51
  • 0

Çiftçilere, GDO’suz cin mısırı dağıtıldı

İl Tarım Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve MARSİAD’ın ortak projesiyle, çiftçilere törenle GDO’suz cin mısırı tohumları dağıtıldı

İl Tarım Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve Marsiad`ın ortak projesi ile çiftçilere bin kilogram GDO`suz yerli üretim cin mısırı(patlak) dağıtımı için İl Tarım Müdürlüğü`nde bir tören gerçekleştirildi. Törene İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Yahşi, vali yardımcısı Şükrü Çakır, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, İl Tarım Müdürü Abdullah Öztürk, MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, ziraat odası başkanları ve çiftçiler katıldı. Törenin açılış konuşmasını projede çiftçileri harekete geçiren MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş yaptı.

MÜKEMMEL SONUÇ ALINDI
Odabaş, şunları kaydetti: “İl Tarım Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, MARSİAD ve çiftçilerimiz işbirliği yaparak ciddi bir projeye imza attık. Geçen yıl 50 dekar alanda deneme üretimi gerçekleştirdik ve çok mükemmel sonuçlar aldık. Bu yıl bin dekarlık bir alanda cin mısırı ekimini yapacağız. Cin mısırı hakkında çiftçilerimizi bilgilendirdik ve bilgilendirmeye devam edeceğiz. Odabaş`ın ardından konuşan İl Tarım Müdürü Abdullah Öztürk, şunları söyledi:

AZ PARAYLA BÜYÜK GELİR
“İlimiz üreticilerine alternatif üretim çeşitleri ve tekniklerini değişik projelerle uyguluyoruz. Bu projelerden biri de cin mısırı, diğer bir deyişle patlak mısır. Bugün burada yaklaşık bin dekarlık alanda ekime uygun bin kilogramlık tohumu üreticilerimize teslim ediyoruz. Bu projenin maliyeti 16 bin 160 TL olup, bunun yüzde 50`si hibe edilecek, yüzde 50`si ise çiftçiler tarafından karşılanacak. Bu projeyle yaklaşık 500 bin TL ile 750 bin TL arasında bir gelir bekliyoruz.”

PROJE GÖTÜRMEYE DEVAM
Mısırın bir çok yerde kullanıldığını belirten Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda mısır üretiminde çok ciddi artışlar var. 500 bin ton mısır üretimimiz vardı, şu anda 3 milyon 500 bin tonu aşmış bulunuyoruz. Biz artık mısır üretmeye başladık. Özellikle yerel projelerin uygulanmasında İl Özel İdaresi`nin katkıları çok büyük oldu. Biz onlara proje götürmeyi sürdüreceğiz. İş birliğimiz devam ettiği sürece, sanayi kenti olarak görünen Kocaeli`de, tarımı ön plana çıkaracağız.

MARSİAD`A ÖVGÜ
Daha sonra konuşan vali yardımcısı Şükrü Çakır, şunları söyledi: “Çok güzel ve imkanları çok geniş bir ilde yaşıyoruz. Her türlü imkan var. Teknik ve çağdaş projeleri böyle bir kentte gerçekleştirmek gerekir. MARSİAD şu an çok iyi çalışmalar yapıyor. Kendilerini tebrik ediyorum. Geleneksel Türk tarımının ürünü olan cin mısırı üretimini canlandırmak, bizlerin ve çiftçilerimizin görevidir.” Konuşmaların ardından törene katılan çiftçilere tohumları verildi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ