KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Mitaş Galveniz’de korkutan yangın
Mitaş Galveniz’de korkutan yangın
Polis-Adliye
13 Kasım 2009 Cuma 23:05
  • 4615
  • 2

Mitaş Galveniz’de korkutan yangın

Uzunçiftlik’teki Yıldız Sunta fabrikasının hemen arkasında kurulu bulunan sıcak tandırlama yöntemiyle galvaniz yapan MİTAŞ Galveniz fabrikasında dün akşam çıkan yangın yürekleri ağza getirdi

Uzunçiftlik Uzunbey Mahallesi Leyla Atakan Caddesi No:14 adresinde kurulu bulunan çelik ürünlerinden sıcak tandırlama yöntemiyle galvaniz yapan MİTAŞ Galvaniz fabrikasında dün akşam henüz belirlenmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. 22.30 sıralarında çıkan yangın nedeniyle çalışanlar tahliye edildi. Olay yerine çok sayıda itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Fabrika içerisindeki 10 tonluk asit kazanın bir anda yanmasıyla etrafı alev topu kaplarken, arada sırada küçük patlamalarda meydana geldi. Olay yerine gelen emniyet görevlileri güvenlik önlemlerini alırken, fabrika çevresi güvenlik çemberine alınarak boşaltıldı. 
 

İTFAİYE YETERSİZ KALDI
Olay yerine ilk sevk edilen itfaiye ekipleri kısa sürede büyüyen yangına müdahalede yetersiz kalınca, ilçe itfaiye ekiplerinden de destek istendi. Bunun üzerine Gölcük, Başiskele, Karamürsel, Kandıra, Derince, Körfez, Gebze, Kartepe itfaiye ekipleri de olay yerine sevk edildi. Çok sayıda itfaiye ekibi köpük ve su sıkılarak yangını kontrol altına almaya çalıştı. Bu arada, olay yerinde bulunan 112 Acil Servis ekipleri yangında açığa çıkan kimyasallardan kaynaklı zehirlenme ihtimali üzerine fabrika çevresindeki 1600 metre karelik alanın boşaltılması gerektiğini bildirdi. Alan itfaiye ve 112 Acil Yardım ekipleri dışında boşaltıldı.
 

POLİSLERE MASKE
Yıldız Sunta fabrikasının yol güzergâhını tamamen trafiğe kapatan emniyet görevlileri ayrıca fabrika çevresinde bulunan sivil vatandaşları  da güvenlik koridorunun dışına çıkardı. Çevreden çok sayıda kişinin alana gelmesi üzerine polisler yetersiz kalırken,  olay yerine çevik kuvvet ekibi sevk edildi. Güvenlik çemberi içersinde kalan emniyet mensuplarına ise zehirlemeye karşı maske dağıldı. Yaklaşık üç saatlik bir çalışmanın ardından fabrikadaki yangın tamamen söndürüldü. Yangının çıkış nedeninin tespiti için itfaiye müdürlüğünden bilirkişinin fabrikada inceleme yapacağı belirtilirken, ilk raporda yangının elektrik kontağından çıktığı belirtildi. Fabrikadaki hasarın ise exper raporunun ardından netlik kazanacağı öğrenildi. Polis olayla ilgili soruşturmasına devam ediyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ