KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Engelliler için Öz Bakım Kursu
Engelliler için Öz Bakım Kursu
Güncel
03 Nisan 2010 Cumartesi 14:02
  • 730
  • 0

Engelliler için Öz Bakım Kursu

İzmit Belediyesi ''Engelliler için Öz Bakım Kursu'' adı altında 18 kişiye istihdam sağlayacak bir eğitim programı başlattı

İzmit Belediyesi ve İzmit Halk Eğitim Merkezi ortaklığında faaliyetlerini sürdüren meslek edindirme kurslarında hizmet alanları giderek genişliyor. İzmit Belediyesi son olarak “Engelliler için Öz Bakım Kursu” adı altında bir eğitim programı başlattı. Temmuz ayı başına kadar devam edecek kursta 18 kişi gerekli eğitimleri alarak Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika  sahibi olacak.

EĞİTİM VERİLECEK
Kursiyerleri, Gebze Otistik Çocuklar Merkezi`nde görevli uzmanlardan Birol Aktepe ve Mehmet Volkan Alkan eğitiyor. 4 aylık eğitim boyunca kursiyerlere; engellilerle ve yakınlarıyla iletişim kurmak, engel türüne göre kişinin bakım hizmetlerini yürütmek, engellilere özel bakım becerileri kazandırmak, kullanacak ilaç takibi, yemek yedirme pozisyonları, genel temizlik ve hijyen kuralları gibi oldukça önemli konularda  teorik ve uygulamalı bilgiler verilecek.

ACAR`DAN ZİYARET
Kursiyerler alacakları bu eğitim sayesinde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, huzurevlerinde, bakımevlerinde ve hastanelerde istihdam edilebilecek. Geçtiğimiz günlerde kursu ziyaret eden Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Acar ve ilgili birim sorumluları çalışmalarla ilgili olarak kurs öğretmenlerinden bilgi aldı. Engellilerin yaşamını kolaylaştırmak ve yeni istihdam alanları oluşturmak adına bu kursun büyük bir önem taşıdığını söyleyen Başkan Yardımcısı Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:

İSTİHDAM SAĞLANACAK
“Halk Eğitim Müdürlüğü`yle ortak yürüttüğümüz çalışmalarda bugüne kadar pek çok gencimizi geçerli alanlarda iş yapabilecek birer meslek adamı haline getirdik. Son olarak bugün ziyaret ettiğimiz Engelliler için Öz Bakım Kursu`na devam eden arkadaşlarımız da eğitimin sonunda hayli donanımlı kişiler olarak topluma önemli hizmetlerde bulunacak bireyler haline gelecek. Bu sayede hem onlara yeni iş kapıları açılmış olacak, hem de daha fazla engellimizin bakım olanaklarına kavuşması sağlanmış olacak.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ