KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Görme engellilere özel kredi kartı
Görme engellilere özel kredi kartı
Güncel
11 Nisan 2010 Pazar 14:06
  • 642
  • 0

Görme engellilere özel kredi kartı

E-Kart'tan yapılan açıklamaya göre, kart üzerindeki bilgilerin braille alfabesi ile tekrarlandığı kredi kartları sayesinde görme engelliler, cüzdanlarındaki kartlar arasından doğru kartı rahatlıkla seçebilecek.

E-Kart Genel Müdürü Enver İrdem, konuya ilişkin değerlendirmesinde, görme engelliler için kredi kartı kullanmanın zorluğunu ortadan kaldırma fikrinden yola çıktıklarını belirterek, inovasyon anlayışlarını tüm çalışmalarına yansıtmaya çalıştıklarını kaydetti.

Daha önce de çevreci kart, ısı ile renk değiştiren (termokromik) kart, yansımalı kart, ve çeşitli paketleme seçenekleri ile yenilikçi yaklaşımlarını ortaya koyduklarını hatırlatan İrdem, Braille alfabeli kredi kartları ile de görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Görme engellilerin okuyabilmesi için kullanılan Braille alfabesi, 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirildi. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşan Braille alfabesinde, her iki kolonda üçer nokta bulunuyor. Noktalardan her biri 64 farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde diziliyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ