Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4823 TL
  • 6.2239 TL
  • 7.2797 TL
Kocaeli Zirve
Deprem bölgesinde ağır sanayi olmamalı
Deprem bölgesinde ağır sanayi olmamalı
Güncel
17 Ağustos 2010 Salı 17:00
  • 1360
  • 0

Deprem bölgesinde ağır sanayi olmamalı

Nasuh Mahruki, birinci derece deprem bölgesinde yer alan Kocaeli’de ağır sanayinin olmaması gerektiğini söyledi

17 Ağustos Marmara Depremi`nin 11. yıl dönümünde İzmit Belediyesi ‘17 Ağustos`u unuttuk mu?` konulu panel düzenledi. İzmit Belediyesi Meclis Salonu`nda gerçekleştirilen panelin oturum başkanlığını KOÜ Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Fırat Özer yaparken, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, inşaat mühendisi Günkut Barka ve AKUT Başkanı Nasuh Mahruki konuşmacı olarak yer aldı. Panelde konuşan Nasuh Mahruki, birinci derece deprem bölgesinde yer alan bir ilde ağır sanayinin bulunmaması gerektiğini belirterek, Kocaeli`de Afet Kordinasyon Merkezi(AFKOM) olmamasını büyük bir eksiklik olarak niteledi. Panelin ardından AKUT`a ait hayata devam Türkiye ve asimilasyon tırı gezildi. Similasyon tırına binen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`a 7.4 şiddetinde deprem tatbikatı yaptırıldı.
 

BİN 500 METREKARE YER LAZIM
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, başkan yardımcısı Hüseyin üzülmez, Türk Kızılayı İzmit Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu ve belediye personelinin hazırl bulunduğu panele ilginin az olduğu gözlendi. Panelin açılış konuşmasını başkan Nevzat Doğan yaptı. Doğan şunları kaydetti: “Hazırlıksız olmamızdan dolayı çaresizliği yaşadık. Yollarımız kilitlenmemeli, ambulanslarımız hazırda beklemeli, risk analizi yapmalıyız. Afet koordinasyon işinin devlet kanalıyla AFKOM gibi merkezlerden yürütülmesi gerekiyor. En kısa zamanda bu merkezi kurmalıyız.” Panele katılan Muzaffer Şişmanoğlu`da aynı temennilerde bulunarak yakında ihaleye çıkacak Kriz Merkezi`nin çok gerekli olduğunu hatırlattı. Şişmanoğlu, Kızılay deposu için bin 500 metrekare yere ihtiyaçları olduğunu belirterek, yetkililere seslendi.
 

AFKOM OLMAMASI ÇOK ŞAŞIRTICI
Daha sonra söz alan AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Kocaeli`nin 45 saniye içinde 10 milyon dolar ve binlerce insan kaybettiğini hatırlatarak, yanlış yapılaşmaya değindi. Mahruki, şunları kaydetti: “Birinci derece deprem bölgesi olan bir yerde ağır sanayinin olmaması lazım. Bunun bedelini çok ağır ödedik. Kuzey Anadolu fay hattının geçtiği bir yerde ağır sanayinin olması çok yanlış. Sağlıklı bir demokrasiden bahsetmek istiyorsak kamu ve özel kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri bir arada düşünmek zorunda. Biz 15 yılda bin 118 insanın hayatını kurtardık. Burada afet koordinasyon merkezinin olmaması çok şaşırtıcı. Binalar güçlü olmalı, alt yapı sağlam olmalı. Bunun başka bir formülü yok.”
 

GERÇEKÇİ TATBİKATLAR YAPILMIYOR
Yapılaşmadan bahseden Günkut Barka ise İstanbul`un kötü bir yapı stoğu olduğunu hatırlatarak bir an evvel yapı yönetmeliğinin değişmesi gerektiğini söyledi. Hedeflerinin şiddetli depremde yapının yıkılmaması olduğunu da dile getiren Barka, “Binaların nasıl olduğu değil deprem konuşuluyor. Teknolojiyi tasarrufa heba etmeyelim” dedi. Son olarak söz aln deprem uzmanı Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ise, insanları depremlerin değil binaları yapan kişilerin öldürdüğünü ifade etti. 11 yılda ciddi ortaklıkların olmadığını da dile getiren Gündoğdu, “Gerçekçi tatbikatlarımız yok. Bu konuda acımasız bir kurumumuz olmalı. Eylem planlarımız olmalı” şeklinde konuştu. Panelin ardından AKUT`a ait hayata devam Türkiye ve asimilasyon tırı gezildi. Similasyon tırına binen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`a 7.4 şiddetinde deprem tatbikatı yaptırıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ