KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
On numara cinayeti karara bağlandı
On numara cinayeti karara bağlandı
Polis-Adliye
03 Kasım 2010 Çarşamba 14:10
  • 5090
  • 0

On numara cinayeti karara bağlandı

Geçtiğimiz yıl On Numara Restaurant’ının otoparkında Sinan Hasoğlu’nu öldüren Zekeriya Şahin’e 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Maktulün silahını alıp kaçan kişi ise serbest bırakıldı

10 Ekim 2009 tarihinde İzmit Tren İstasyonu`nun yanında faaliyet gösteren On Numara Gar Restaurant`ta Sinan Hasoğlu`nu silahla öldürülen zanlıların davası karara bağlandı. 2. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen davaya Hasoğlu`nun annesi Zehra Nihan Hasoğlu, eşi Aysel ve avukatları Yasemin Yılmaz ile tutuklu bulunan sanık Zekeriya Şahin, Sercan Pastacı ve tutuksuz yargılanan Aydın Barış ile avukatları Hüseyin Acurman, Sırma Mungan Tamer ve Tayfun Zeki katıldı. Hasoğlu`nun ailesinin avukatı Yasemin Yılmaz yaptığı savunmasında “Sanıkların cinayeti tahrik altında işlemedikleri kanısındayım. Bu nedenle de sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.
 

ACURMAN`DAN MÜTHİŞ SAVUNMA
Müşteki avukatının ardından sanıklardan Zekeriya Şahin`in avukatı Hüseyin Acurman söz aldı. Acurman “Dava dosyasını incelediğimizde ilk silahı ateşleyen, ilk silahı çeken ve olayı başlatan kişi Sinan Hasoğlu`dur. Olay yerinde yapılan araştırmada 10 tane boş kovan bulunmuştur. Bu kovanların 4`ü Sinan Hasoğlu`nun silahından, 6`sı ise Zekeriya Şahin`in silahından çıkmıştır. Ayrıca Şahin`in olay yerindeki kıyafetinde de kurşun delikleri vardır. Maktül Hasoğlu ayrıca olay zamanı 120 promil alkollüdür. Benim müvekkilim meşru müdahafa hakkını kullanmıştır” diye konuştu.
 

BÖYLE HUKUK OLMAZ
Sercan Pastacı hakkında da savunma yaparak konuşmasına devam eden Acurman, “Sercan Pastacı ise olaya müdahil olmamıştır. Sadece maktülün arkalarından ateş etmemesi için silahını almıştır. Orada öylece durması mı gerekiyordu? Ceza almaması için bunu anlamak mümkün değil. Orada öyle durması insanlığa sığmazken, hukuka aykırıdır. Yargıtay buna benzer davaları sonuçlandırmış, ancak çelişkili cevaplar vermiştir. Böyle hukuk olmaz. Yargıtay`ın verdiği her karar doğru değil, bunları tartışmamız gerekiyor” diyerek savunmasını bitirdi.
 

OĞLUMU İNFAZ ETTİLER
Duruşmada öldürülen Hasoğlu`nun annesi Aysel Hasoğlu oğluna komplo kurulduğunu belirterek, “Benim oğlum saygısız biri değildir. Oğlumu infaz ettiler. Ben bir yıldır ilaçla ayakta duruyorum. Oğlumu öldürenlerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum” ifadelerini kullandı. Pastacı`nın avukatı Sırma Mungan Tamer de müvekkilinin suçsuz olduğunu belirterek “Müvekkilim maktülün kendilerine ateş etmemesi için silahı yanına alarak gitmiştir” dedi. Tutuksuz sanık Aydın Barış`ın avukatı Tayfun Zeki ise “Müvekkilim sadece kendi ve arkadaşlarının can güvenliğini korumak için arabayı kullanmıştır” şeklinde konuştu.
 

ŞAHİN`E 12 YIL 6 AY
10 dakika ara veren mahkeme heyeti daha sonra kararı açıkladı. Buna göre; zanlı Zekeriya Şahin`i cinayeti ağır haksız tahrik altında işlediğine karar vererek 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diğer tutuklu sanık Sercan Pastacı ise mahkeme tarafından 5 yıl hapis cezasına çarptırılırken yattığı süre ve iyi hali göz önünde bulundurularak tahliye edildi. Tutuksuz olarak yargılanan Aydın Barış`ın da 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ