KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Oto çetesi çökertildi
Oto çetesi çökertildi
Polis-Adliye
06 Aralık 2010 Pazartesi 16:23
  • 3751
  • 0

Oto çetesi çökertildi

İl Emniyet Müdürlüğü ile İstanbul Emniyet Müdürlüğünün operasyonda, gözaltına alınan 8 kişiden 7'si tutuklanarak cezaevine kondu.

Gebze, Körfez ve İzmit merkezde meydana gelen oto hırsızlığını nedeniyle Asayiş Şubesi Oto Hırsızlığı Bürosu soruşturma başlattı. Yapılan soruşturma sonrasında olayı İstanbul Kartal Sanayi`nde oto parça dükkanı olan Mehmet Gündoğan ile çete üyelerinin yaptığı bilgisine ulaştı. Gündoğan ile birçok akrabasının da karıştığı çetenin birçok ilde ve ilçede ilk önce araçları çaldıkları ardından da çaldıkları araçları change olarak sattıkları belirlendi. Bunun üzerine soruşturmayı derinleştiren polis ekipleri zanlıların İstanbul ilinden de birçok olaya karıştıklarını tespit edince İstanbul Emniyetiyle bağlantıya geçilerek ortak bir çalışma yapıldı.


ELE GEÇENLER

Zanlıların ev ve işyerinde yapılan aramada; 3 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet çalıntı otomobil, 6 adet değiştirildiği tahmin edilen otomobil, 8 adet plakaları tespit edilen ancak kriminal incelemeye tabi tutulacak otomobil, 58 adet otomobillere anahtar uydurmak için kullanılan ham anahtar, 12'si çift, 7 tanesi tek oto plakası, 27 adet otomobil ruhsatı, 1 adet kesilmiş şasi numara bloğu, 1 adet şasi numarası silinmiş otomobil önü, 8 adet çalıntı otomobil kontağı, 1 adet özel yapım düz kontak anahtarı, 18 adet oto kilit şifresi, 5 adet cep telefonu, 3 adet oto teybi kafası, 3 adet merkezi kilit ve alarm kumandası, 9 adet işlenmiş oto anahtarı, 1 adet Renault marka araca ait yazılmamış şasi etiketi, 1 adet çalıntı bir otoya ait kesilmiş şasi numarası etiketi ile 13 adet oto teybi ve çeşitli otomobillere ait dokümanlar ele geçirildi. Ayrıca çeteye mensup olduğu bildirilen Ayhan Demir, Dursun Durak ve Ali Akın isimli kişilerin ise bir süre önce benzer suçlardan yakalanarak tutuklandıkları öğrenildi.7 KİŞİ TUTUKLANDI

İstanbul ve Gebze başta olmak üzere, çeşitli illerde otomobilleri çalıp değiştirdikten veya parçaladıktan sonra sattıkları iddia edilen guruba yaklaşık 3 aylık bir çalışma sonucunda Gebze başta olmak üzere İstanbul, Sakarya ve Düzce'de seri baskınlar düzenlendi. Operasyonda çetenin lideri olduğu öne sürülen Mehmet Gündoğan ile oğlu M.G., Erdal Akyol, Muzaffer Demirci, Akif Karacan,  Ahmet Yılmaz,  Ahmet Kulaksız ve  Saffet  Uzun gözaltına alındı. Zanlılar ifadeleri alındıktan sonra organize suç örgütü kurma, araç çalma, çalıntı araçları change yaparak satma, çalıntı araçların parçalama gibi suçlarından adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen zanlılardan sadece 16 yaşındaki M.G. serbest bırakılırken, diğer sanıklar ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ