KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
İki hastanede görüntüleme servisi çalışmıyor
İki hastanede görüntüleme servisi çalışmıyor
Güncel
12 Nisan 2010 Pazartesi 11:56
  • 1948
  • 4

İki hastanede görüntüleme servisi çalışmıyor

Sağlık hizmetlerinin taşerona devredilmesi hizmet sürekliliğini de etkilemeye başladı. İzmet Seka ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’nde görüntüleme servisleri çalışmıyor

Sağlık hizmetlerinin taşerona devredilmesi hizmetin devamlılığını da etkilemeye başladı. İzmit Seka Devlet Hastanesi`nin MR Görüntüleme Merkezi`nde hizmet veren İstanbullu taşeron firma MGM Sağlık`ın ihale yasaklısı durumuna düşmesi üzerine MR servisi ihaleye başka bir firma girmediği için kapatıldı. 30 Ocak`tan beri hizmet vermeyen servis nedeniyle hastalar ya Kocaeli Devlet Hastanesi`ne ya da Umuttepe Tıp Fakültesi Hastanesi`ne sevk ediliyor.
 

2,5 AYDIR KAPALI
Bilindiği gibi MGM Sağlık firmasıyla yapılan 3 yıllık sözleşme süresinin bitimine 15 gün kala yani 15 Ocak`ta İzmit Seka Devlet Hastanesi ihaleye çıkmıştı. Ancak ihaleye girmesi beklenen MGM Sağlık firması girmemişti. Bunun üzerine firmanın ihale yasaklısı durumuna düştüğü ortaya çıkmış, 30 Ocak`tan itibaren MR servisi kapatılmıştı. Bu süre zarfında MR randevusu olan hastalar ile acile gelen hastalar başka hastanelere sevk edildi. Daha sonra yapılan ihaleye ise giren olmadı. Halen çalışmayan servisin ihalesi nihayet yapılabildi.
 

CİHAZLARI GÖTÜRDÜ
İzmit Seka Devlet Hastanesi yöneticileri konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tomografi cihazlarını ihale usulüyle kiraladık. Anlaşmalı olduğumuz eski firmamız 3 yıl hizmet verdikten sonra şirkette yaşanan sıkıntılardan dolayı tomografi cihazını götürdü. Yeni emar ve tomografi cihazlarının alımı için ihalemizi gerçekleştirdik, önümüzdeki hafta yeni cihazlarımız elimizde olacak. Hastaların iddia ettikleri gibi büyük sıkıntılar yaşanmadı.”
 

ANAKARTI YANMIŞ
Öte yandan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde de tomografi cihazlarının çalışmadığı, hastaların ise Kocaeli Üniveristesi`ne sevk edildiği öğrenildi. Bu nedenle bölge hastanesi konumundaki Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi`ne gelen özellikle acil hastaları mağdur oldu. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri, görüntüleme merkezinin kapalı olduğunu doğrulayarak, tomografi cihazlarının anakartlarının yandığını belirtti.
 

ARIZA GİDERİLDİ
Yetkililer konuyla ilgili şunları kaydetti; “Cihazların yedek parçaları Türkiye`de bulunamıyor, bu yüzden yurt dışından getirmemiz gerekiyordu. Yedek parçaları temin ettik, cihazların arızaları giderildi. Cihazlar artık çalışıyor. Tomografi çekilmesi gereken hastalarımızı mağdur etmemek için, bu süre zarfında diğer hastanelere sevk ettik.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ